Учени от Варна с успешна разработка за ранно откриване на рак

Учени от Варна с успешна разработка за ранно откриване на рак | StandartNews.com

Български учени разработват нова технология за ранно откриване на рак.

В партньорство с изследователи от Белгия и Италия, инженерите от техническия университет във Варна, вече успешно визуализират в детайли трудно откриваеми тумори.

Почти всяка минута една жена в света умира от рак на гърдата. Заради тази статистика преди 7 години инженерът по биомедицинскатехника Кристина Близнакова започва да търси начини за по-прецизна и безопасна диагностика.

„Понеже томографията изисква много проекции, знаете, нашата идея е да вземем по-малко проекции и да видим дали качеството на тумора, който ще реконструираме ще бъде същото както при повечето проекции", казва доц. Кристина Близнакова.

За разлика от досегашните двуизмерни технологии, българският проект е лесно приложим в практиката, защото е базиран на 3D модели на злокачествени тумори.

„Малки лезии, които не могат да бъдат открити в мамограма на гърда, могат да бъдат ясно открити с тази техника и не само да бъдат открити, но и да бъдат разграничени границите", обяснява доц. Близнакова. Засега учените се опитват да намалят облъчването, което според екипа е постижимо в близко бъдеще. А след като влезе в практиката, технологията може да бъде прилагана при рак на белия и на черния дроб.

С откритието си учените от Варна вече успели да сканират и открият дефект по аварирал самолет и да помогнат на костенурка със счупена черупка.

Екипът вече подготвя и мобилно приложение за ранна диагностика на рак на гърдата. С него всяка жена сама ще може да оцени доколко е застрашена от заболяването и ще получи съвети от специалисти къде и как да се прегледа.

Проектът „Максима" е спечелил европейско финансиране сред над 500 други кандидати.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай