София. Държавата вече ще финансира и частните училища и детски градини. Промяната е част от Законопроекта за предучилищното и училищното образование, изготвен от ГЕРБ, който бе приет на първо четене днес, съобщи БГНЕС.
Два законопроекта в сферата на образованието попаднаха в дневния ред на Народното събрание днес. Първият е дело на депутати от ГЕРБ и е озаглавен Законопроект за предучилищното и училищното образование, а вторият е изготвен от депутати на БСП и носи друго име - Закон за народната просвета. Двата законопроекта бяха разглеждани и дебатирани заедно от депутатите, като спорове предизвика дори самото наименование, като от опозицията настояваха да се запази думата "просвета".
Законопроектът на ГЕРБ е приет от водещата комисия по образование, докато този на БСП е отхвърлен. По същия начин протече и гласуването на законопроектите в пленарна зала - законопроектът на ГЕРБ бе приет със 107 гласа "за", 32 "против" и 22 въздържали се. Той бе подкрепен от всички парламентарни групи с изключение на БСП и "Атака", които гласуваха "против", а ДПС се въздържаха. Законопроектът на БСП бе подкрепен само от 27 депутати, 67 бяха "против", а 55 се въздържаха.
В дебатите по двата законопроекта участваха представители на всички парламентарни групи, като най-много разногласия предизвика предвиденото в законопроекта на ГЕРБ финансиране от страна на държавата на частни училища и детски градини. Най-активните в критиките към този текст от закона бяха от БСП, но резерви изказаха също и представителите на АБВ и Патриотичния фронт, които обаче подкрепиха законопроекта на първо четене.
Според вносителите, законопроектът дава равен и справедлив достъп до качествено образование и цели да превърне училището в саморегулираща се система. Опозицията пък настоява парите от бюджета да отиват в държавните и общинските училища, въпреки, че в частните школа също уат български деца, чиито родители плащат данъци. Според БСП парите и без това са малко и няма да стигнат за държавните и общинските, ако се даде и на частните училища.
Според министъра на образованието Тодор Танев законопроектът осигурява подреденост и спокойствие в системата. Той приветства предвидената в законопроекта автономия, включително правото на училищата да разработват програми. "Без либерализация няма да успеем, няма да бъдем в крак с времето", каза просветният министър. по думите му законопроектът внесен от БСП "не отразява потребностите на образователната система, тъй като не е установен принципът на образованието като национален приоритет" като общ дух на закона.
По време на дебатите стана ясно, че почти всички парламентарни групи ще имат свои предложения за промени в законопроекта на ГЕРБ между първо и второ четене. По-всяка вероятност редица от текстовете на неприетият законопроект на БСП също ще намерят място като предложения към текстовете на ГЕРБ, които успяха да спечелят доверието на мнозинството.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com