Златото на гетите на 1% от мощите

Уникален меч изскочи от Цари мали град

Златото на гетите на 1% от мощите | StandartNews.com

София. Фронтменът и основател на една от най-добрите български рок групи - бургаската "Сънрайз", Георги Мархолев ще защитава мощите на Йоан Кръстител. Музикантът влиза в отбора на проф. Божидар Димитров на финалната церемония "Чудесата на България" тази вечер. Двамата заедно с проф. Николай Тулешков ще са тимът, който ще извади всички тези, за да убеди зрителите по време на живото предаване по ТВ7, че мощите заслужават да бъдат избрани за номер 1 в тазгодишната национална кампания на в. "Стандарт". Точно в 19,30 часа днес отборът на шефа на Националния исторически музей ще излезе на една арена с другите два тима, които ще бранят чудесата в топ 3. Д-р Тодор Чобанов заедно с председателя на фондация "Възраждане на Белчин" Симеон Пешов и управителя на комплекса "Цари Мали град" Веселин Хаджиангелов ще разкажат за реставрираната римска крепост, която привлича хиляди туристи. Откривателката на златото на гетския владетел Котела в Омуртаговата могила край Свещари проф. Диана Гергова също е събрала силен тим. В дебатите ще й помагат известният траколог проф. Иван Маразов и Дженан Родоплу, която познава разкопките в комплекса отблизо.

Трите отбора вече тренират за Големия финал тази вечер. Те трескаво преговарят тезите си и убеждават хората в Созополско, Самоковско и Исперихско да гласуват по време на живото предаване. Точно в полунощ снощи електронният вот на www.bgchudesa.com бе спрян. Начело на временното класиране е Цари Мали град край Белчин с 56,14% от електронните бюлетини. На второ място са мощите на Йоан Кръстител с 22,78%, а трети - златото на гетите - с 21,09%. Към тези резултати тази вечер ще се прибави изборът на народа от sms гласуването по време на живото предаване. Така българите ще определим с кой от обектите се гордеем най-много.

Само ден преди финалната церемония "Чудесата на България" археологът на Цари Мали град Веселин Хаджиангелов разкри, че е открил уникален запазен римски меч, ритуално "умъртвен" чрез огъване на три. Ученият е категоричен, че оръжието е било нарочно нагънато - за да бъде оставено като гробен дар, и най-вероятно е принадлежало на висш военен от гарнизона в крепостта. В момента уникалният предмет се реставрира, а в началото на следващата година ще бъде изложен в крепостта.

Студенти пък се стягат да дадат рамо на златото на гетите. Проф. Гергова го откри точно в навечерието на Архангеловден в могилата. Там тя се натъкна на ковчежето с 264 златни накита, които тежат над 1,8 кг.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай