Няма дете, което да не иска да има домашен любимец, твърдят психолозите. Много родители обаче не предприемат тази важна стъпка, защото им се струва много отговорно, не искат още някой, който да цапа у дома, или се притесняват детето им да не прихване някаква болест или алергия. Какви качества възпитава животинчето у детето и защо е толкова важно то да има домашен любимец? От "Стандарт" попитахме Димитрина Проданова, психолог.
Естествено, че домашният любимец е полезен за детето и то във всяка една възраст. Не може да се каже, че на 3 годинки е хубаво да се вземе някакво животно. Може би по-скоро по някакъв начин да определим кое животно ще е най-подходящо за конкретната възраст на нашето дете. Например рибките са подходящи за по-малките. Хем този домашен любимец не изисква големи грижи, хем не може да бъде опасен за малчугана по никакъв начин, хем предизвиква у него чувство на близост.
Много деца споделят с домашните си любимци, разказват им истории, които никога не биха разказали на родителите си. Можем да кажем, че домашните любимци са терапевти за децата ни. Това се дължи на факта, че едно куче или едно коте никога няма да те критикува, няма да те упрекне за нещо, което си направил.
Любовта му просто е безусловна
и това не е клише. Особено при кучетата, смятам, че те са най-близки до нас хората.
Едно животно провокира детето ни и да е по-чувствително, да съпреживява чуждата болка особено, ако животинчето влезе в дома, докато е още бебе. Когато нашето дете живее с грижите за своето любимо животно, някак си се учи на емпатия. Появата на животно у дома прави детето по-отговорно, а и му показва, че и друг член на семейството се нуждае от грижи. Защото децата са консуматори, те искат цялото внимание, цялата любов, цялата грижа. А така, когато има някой, който повече се нуждае от обгрижване, те като че ли пренебрегват собственото си его.
Повечето животни действат успокояващо, отнемат напрежението. Ето защо котката например е много подходящ домашен любимец за по-буйните и неспокойни деца. И обратното - кучето, което е по-игриво и енергично, може да направи едно затворено, свито и притеснително дете малко по-отворено към света.
Особено важно е, че животното и по-скоро кучето, провокира активност у децата. Всички знаем, че един от най-характерните признаци на пубертета е пасивността. Тийнейджърите искат да прекарват повече време в леглото, пред телевизора или на компютъра. Ето защо присъствието на едно куче в дома, което се нуждае от грижи, разходки и игри, ще
провокира нашия тийнейджър да се движи повече
и да прекарва по-голяма част от времето навън.
Домашните любимци имат едно много интересно качество, за което много родители не се замислят. Всички знаем, че хамстерите и морските свинчета например не живеят много години. На пръв поглед звучи травмиращо за едно дете да изгуби домашния си любимец и това безспорно е така. Когато обаче в едно семейство умрат два, три или пет хамстера за определен период, хлапето някак си приема идеята за смъртта и се учи да се справя със загубата, да се изправя след нея.
Много е важен обаче подходът към детето, когато умре домашното животно, независимо дали става въпрос за куче или костенурка. В голям процент от случаите, в които малкото дете не може да преживее загубата на любимеца си, това се дължи на факта, че много бързо родителите са купили ново животно, което да замени старото. Така децата не са спокойни. Колкото и странно да ви се струва,
най-добре е да направите гробче
на починалото животно и да оставите детето ви да го почете, както смята за най-добре, за да може да преживее тази загуба.
Хлапетата много лесно се привързват към каквото и да е животно, особено след като му дадат име и прекарат известно време с него. На практика за тях и мравката може да бъде домашен любимец. Стига да има някакво име, тя автоматично става тяхната мравка, нищо, че има милиони други по света. Нещо като в "Малкият принц". Макар да има много рози по света, неговата роза е единствена, точно защото си е негова.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com