Гневни родни шофьори не издържаха на поредната гавра на гръцките фермери и блокираха с жива верига движението през ГКПП Кулата - Промахон. По обяд във вторник те направиха контраблокада и спряха трафика на всички видове моторни превозни средства. Много от тях чакаха денонощие край браздата, след като незнайно защо протестиращите гърци сложиха "тапа" в понеделник в 13,00 часа за тировете. Във вторник пък съвсем отказаха да пуснат движението по постигнатата на 9 февруари с транспортния ни министър Ивайло Московски договорка. Тогава фермерите от южната ни съседка обещаха, че всеки ден ще пропускат тежкотоварни камиони от 11,00 до 16,00 часа. Много от нашите шофьори изразиха съмнение, че гърците ще удържат на думата си. Те дори в началото отказаха да вдигнат своята блокада, но след разговор с министъра се съгласиха да отворят границата.
"Този път няма да се хванем на приказките и лъжите им. Те се подиграват с нас, гаврят се с нашето страдание. Колоната от тирове в днешния ден пак стана двойна и е дълга общо над 20 километра. На гръцка територия е още по-страшно, стига да 30 километра. Фермерите пият и пеят, а ние бедстваме. Край на този кошмар. Няма да вдигнем блокадата, докато от най-високо ниво на властите в Гърция не гарантират коридор", заяви Веселин Дангов, превозвач от Дупница. Затова протестът на българските шофьори е за неопределено време. Те настояват за по-голяма съпричастност от страна на гръцките власти към съдбата на блокираните край границата тираджии от цяла Европа. А гръцката полиция да се размърда и да осигури свободното пътуване на хора и стоки в рамките на Европейския съюз. "На Кулата дойде министър Московски, а те пращат някакъв си заместник областен управител на Серес. Това е неуважение към нашата държава, към нашите управляващи.
Смеят ни се в лицето шепа почерпени с алкохол гърци
Щом дойде време за работа на полето, ще си вземат тракторите и ще се приберат, но сега ни съсипват бизнеса, търпим огромни загуби", каза още дупнишкият превозвач. Той призна, че ако гърците вдигнат блокадата, почти сигурно това ще сторят е нашите водачи. "За нас е важно да стигнем до крайната точа на пътуването си, нямаме интерес да стоим с дни край граничната бразда. Контраблокадата е да покажем, че има проблем и ни е писнало. Не е изключено някои да потърсят саморазправа с гръцките фермери", уточни Дангов.
На Кулата витаят слухове, че гърците искали да държат затворена границата 72 часа непрекъснато. До момента те разрешили преминаването на един камион, който закарал храна и вода на българските шофьори, блокирани в Гърция. Акцията е организирана от собственици на превозвачески фирми, чийто тирове и водачи са изпаднали в бедствено положение в южната съседка. Четвърта седмица продължава стачката на гръцките фермери. Те обаче блокират само родните ГКПП-та, такива мерки спрямо другите пунктове граничещи с Македония или Турция няма.
"Гърците ни вбесяват, защото това не е протест. Седят 7 фермери на Промахон на маса, до тях скарата винаги пуши и е заредена с мръвки. Пият и ядат, слушат си музика и ни тероризират", бесни са родни превозвачи. "Това е недопустимо, те ни държат като заложници тук", жалват се те.
Заради поредната криза на ГКПП Кулата областният управител на Благоевград Бисер Михайлов докладва спешно в транспортното министерство. "Почти сигурно ще пътувам към границата. Ще водим нови преговори.
Но е жалко и непочтено, че гръцките фермери не удържаха на думата си
и не се отнасят отговорно към поетите от тях ангажименти. Не мислят въобще за хилядите хора, които висят на границата и страдат", заяви губернаторът. Два дни продължава блокадата за тирове и на ГКПП Илинден - Ексохи. И там гърците отказали да осигурят коридор за камионите и в понеделник, и във вторник. Но там трафикът е слаб, има не повече от 50 камиона в колоната на наша територия. Леките коли, микробусите и автобусите се пропускат в часовете от 15,00 до 17,00 часа.
Представители на фирми за международни превози обсъждат общи действия заради продължаващите проблеми на българо-гръцката граница. Не спират и оплакванията на наши шофьори, които са принудени да минават по черни и тесни обходни пътища с тежките камиони в южната ни съседка, което е изключително опасно. Причината е, че на главните пътни артерии в Гърция има блокади, които спират трафика. Те се жалват и от мудната работа на гръцките митничари на ГКПП Кулата - Промахон. Според родните тираджии митническите власти в южната ни съседка умишлено бавят обработването на документите при преминаване на границата в посока България. Транспортните фирми ще подготвят документи за претърпените от тях загуби от просрочени графици, неизпълнение на договори и компрометирани товари.
На Дунав мост се боят от нова "тапа"
На Дунав мост при Русе положението постепенно се нормализира след драмата от понеделник, когато се изви километрична опашка от тирове. За едно денонощие са обработени 850 камиона само на трасе "изход", казаха от граничния пункт. От митницата в Русе увериха, че е създадена специална организация като тежкотоварните камиони са били обработени и пропуснати без да без да се занижава контролът. "Във вторник сутринта към 10.00 часа имаше около 70 камиона, което е в рамките на нормалното", посочиха от митницата в крайдунавския град. Трасетата и в двете посоки работят без прекъсване, а тежкотоварен автомобил се проверявал средно за 4 минути. Шофьори, изчакващи пред граничния пункт, потвърдиха пред наш репортер, че сутринта постепенно "тапата" от тирове се е отпушила. В ранния следобед возилата, изчакващи от българска страна, вече бяха далеч по-малко, а от няколкокилометровите опашки нямаше и следа. "Струпването е заради блокадите на южната граница", коментираха шофьори. Заради динамичната ситуация превозвачи се опасяват, че "тапата" може да се повтори. По думите им проблем понякога създавали и картовите разплащания. "На някои чужди колеги не им чете картите. Тогава забавят опашката", обяснява наш водач. Затова тираджиите прибягвали към колегиална услуга - даваш парите кеш на шофьори с валидни карти, които да ти платят таксите. От 1 декември, разплащането на пътните и винетни такси за товарни автомобили на Дунав мост при Русе се извършва чрез ПОС-терминал с дебитни и кредитни карти VISA, Visa Electron, V PAY, MasterCard, Maestro и Борика. Преди това заплащането ставаше и в брой. Тази възможност остава само за леките автомобили.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com