Желев: Да пазим паметта, защото историята е обратима

Желев: Да пазим паметта, защото историята е обратима | StandartNews.com

София. Трябва да пазим паметта за този ден, защото нещата в историята са и обратими, когато забравяме какви престъпления са ставали преди това и какви още могат да станат, впоследствие е добре да има такива чествания за паметта на жертвите от комунизма и фашизма, за да знаят младите, които понякога се изкушават от героичните образи на Хитлер, Мусолини и т.н.

С тези думи Жельо Желев, президент на България в периода 1990 г.-1997 г., почете паметта на жертвите на тоталитаризма.

Той направи ретроспекция на периода след установяването на демокрацията у нас, когато, обясни той се водели битки-от едната страна бяха старите комунисти и младите хора, които казвали-"не може да има революция без да се пролее кръв". Защо трябва да се пролива кръв, нежните революции в цяла посткомунистическа Европа бяха без кръв, без физическо насилие. У нас все още има хора, дори на ключови позиции, които се прекланят пред комунизма и го обявяват за хуманен и светъл идеал, докато фашизмът бил антихуманен, заяви Желев, цитиран от БГНЕС.

Според него, комунизмът исторически е много по-страшен от фашизма. Хитлер е също такъв кръвожаден звяр, както Сталин и Мао Дзъдун. Сталин е избил 40 млн. души, Мао Дзъдун-50 млн. души, а Хитлер-20 млн. души, добави той.

От своя страна, председателят на Съюза на репресираните от комунистическия терор доц. д-р Драго Михалев се върна към случилото се преди 75 години, когато Хитлер и Сталин, чрез външните си министри с пакта "Молотов-Рибентроп", с който си разпределят част от Европа и седмица след това двете страни нападат Полша, с което започва и Втората Световна война. Милиони са жертвите на тези войни, а белезите оказват влияние до днес, отбеляза той. Демократичният свят се намеси, за да може да бъде променена "кафявата чума, която направи съюз с "червената чума" със Сталин и СССР. В държавата ни усетихме много по-жестоко жилото на комунизма, добави Михалев. Той заяви, че от юни 1923 г. до 9 септември 1944 г. убитите по политически причини в България са 3246.

Калин Янакиев, духовен съветник на служебния премиер Близнашки, заяви, че паметта е по-човешко качество от плъзгането по повърхността на ежедневието. Живеем с миналото и гледаме в бъдещето, затова сме хора. Всеки от нас е свободен да прощава, но всеки от нас е длъжен да помни. Паметта е много по-близка до вечността със стабилността си, отколкото плъзгането по бързеите на настоящето, допълни той.

Десетки граждани и политици дойдоха на Национален възпоменателен сбор в памет на жертвите от комунистическите, национал-социалистическия и фашистките тоталитарни режими в света през 20 век пред Мемориала на жертвите на комунизма. Там те поднесоха венци и цветя в памет на жертвите.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай