Островът Тристан да Куня е най-отдалеченото и изолирано селище в света, намиращо се в южната част на Атлантическия океан. Бреговете на Африка са на 2816 км разстояние от него, а тези на Южна Америка са още по-далеч – 3360 км.
Островът е владение на Великобритания и е открит през далечната 1506 г. от португалеца Трищау да Куня, който така и не слиза на него.
Днес на малкият вулканичен остров живеят около 250 души. Последният път, когато вулканът изригва е през 1961 г. Тогава населението е спешно евакуирано в Англия, а островът е почти унищожен от реките от лава. Няколко години жителите се завръщат отново по домовете си.
Трищау да Куня е изключително труднодостъпен. До острова се пътува цяла седмица с кораб. Повечето избират да тръгнат от най-близкия град Кейптаун в Южна Африка, намиращ се на над 2800 км разстояние.
Жителите се занимават с износ на местен вид скални омари и риби, но туризмът също е част от местната икономика. На острова няма хотели, но правителството на Великобритания е създало програма за настаняване в къщи, като нощувката в тях струва 65 лири (150 лева).
Островът е една от 14-те отвъдморски територии на Великобритания, съобщава Business Insider. Той е толкова отдалечен, че правителството всъщност препоръчва на посетителите да започнат да планират пътуванията си година по-рано.
Преди дори да резервират полет (до Южна Африка), бъдещите посетители трябва да получат одобрение на пътуването си от правителството на Тристан. Те трябва да изпратят имейл до секретаря до администратора, като посочат причините за посещението си.
Селището е известно с топлото си гостоприемство и посреща всички посетители след дългото пътуване.
От всички души, обитаващо днес острова, само 30 не са местни жители. А доколкото до местните, те имат само 10 фамилни имена. Един от тях споделя, че „това е една гигантска общност, подобна на семейство. Ако някой убие голямо животно за ядене, той го споделя. Ако нечий дом е разрушен, някой друг ще го приюти или ще му помогне да го поправи“.
Островитянинът също каза: „Безопасно е“ по отношение на престъпната дейност. Децата могат да тичат без надзор и хората не заключват вратите си.
Друг местен жител на острова беше попитан от Business Insider какво е да израснеш на Тристан. Той се пошегува: „Доста добре, стига да можеш да намериш какво да правиш“.
Земеделската част от живота в Тристан позволява на островитяните да отглеждат собствена храна, без да се налага да внасят.
Всяко семейство може да притежава добитък, но правителството на Великобритания контролира броя, за да предотврати прекомерната паша на ограничената земя. В момента всяко домакинство има право да притежава една крава.
Повече от 40% от територията на острова е обявена за природен резерват. Животинският свят включва редки породи птици и северни скални пингвини.
Има три различни вида албатрос, местни за острова, но албатросите са застрашени от мишки всяка година.
Същите лодки, които докараха хората до острова, донесоха и мишки и плъхове. Убивайки малките на местните птици, гризачите могат да унищожат редица видове.
Всъщност това е такъв проблем, че жителите на острова имат цял празник, посветен на избавянето на острова от паразитите: Ден на плъховете. На този празник жителите се обединяват и се състезават, за да видят кой може да улови най-много и най-големи плъхове и мишки - това беше идея, измислена преди на острова да съществува репеленти за мишки.
Жителите празнуват и традиционните християнски празници, включително Великден. Има и църква, построена през 1923 г.
Учените посещават острова, за да съберат информация за редките растителни и животински видове, живеещи сред вулканичните скали.
Селището разполага и с всички основни неща, които бихте очаквали от всеки малък град, като супермаркет, бар, интернет кафе и автобусни спирки.
Има и училище „Света Мария“ за ученици от 3 до 16 години. Разполага с пет класни стаи, библиотека, зала със сцена, компютърна зала и кабинет по природни науки.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com