Затишие пред буря в Гърмен

Затишие пред  буря в Гърмен | StandartNews.com

Ако не съборят всички 124 незаконни постройки на ромите, ще блокираме пътищата, заканват се протестиращите

"Любовта бяга от човешките сърца, хората не са вече братя". Написаното от Елин Пелин в "Гераците" напълно приляга на ситуацията в Гърмен. Там хората се вдигнаха на протест срещу ромските набези и кражби и бездействието на държавата. Жителите на общинския център и село Марчево не искат да търпят повече издевателствата в ромския квартал "Кремиковци". И настояват най-сетне тежестта на закона да се стовари върху тези, които го нарушават ежедневно, за да има справедливост.

"Израснали сме тук като братя с българите, но дяволът си няма работа. Стана голяма беля. Ние сме готови за мир. Трябва да сме кротки и мирни, да се разберем с българите, да си живеем и занапред с тях. Да се уважаваме, да не се делим. Тези момчета - наши и техни, които се скараха преди дни, са расли заедно". Това казва пасторът в евангелската църква на махалата Иван Айдаров. "Никога не сме били братя, но имаше мир и разбирателство. Но в последните години държавата ги обгрижва непрекъснато за наша сметка, позволява им се всичко, те са над закона. И затова започнаха да крадат, да обират имотите и домовете ни, да ни нападат и ограбват, да не плащат данъци, да строят незаконно, да пребивават нелегално криминални лица в "Кремиковци", твърдят жители на Гърмен и Марчево. На големия протест навръх Деня на Ботев - 2 юни, на който ги подкрепиха футболни фенове, рокери и националисти, те дадоха ултиматум на община и държава: до 18 юли да предприемат действия за събаряне на незаконните 124 постройки в ромския квартал и за изселване на нелегално пребиваващите там роми. Протестите бяха подновени на 4 юни с шествие, в което участваха стотина души. Такова се провежда всяка вечер до датата на ултиматума от 19,30 до 21,30 часа. Множеството стига до разклона за ромската махала, където

все още има засилено присъствие на полиция и жандармерия

Напрежението започна на 23 май, когато след безобиден скандал над 200 роми нападнаха няколко българи с камъни, дърва и ножове и раниха 8 души. "Нямаме за цел да нагнетяваме напрежение. А само да напомним на държава и община, че очакваме от тях да спазят закона - да съборят незаконните постройки в махалата и да изселят тези, които нямат адресна регистрация в нашата община", казва председателят на Инициативния комитет Иван Кременлиев. Бившият полицай бе сред най-тежко пострадалите от ромската атака, след като се опитал да защити сина си Стойчо. Ударен бе в челото и медиците в Гоце Делчев зашиха раната му с 8 шева. "Притеснението ни е, че

скоро циганите пак ще я карат по старому

Вече пуснаха конете си да газят и съсипват селскостопанските имоти на хората, скоро пак ще започнат и кражбите. Защото полицията пази тях, а не нас и имуществото ни. Обещаха да монтират видеокамери, но още нищо не са направили", допълни той.

Ромите отново започнаха да показват рогата си, жалват се местните. На Черешова задушница 7 хлапета на възраст от 10 до 12 години нападнаха свещеника Георги Кемеров в храма на с. Марчево и откраднаха храна и 3 лева. Преди 5 дни служителка в местното Бюро по труда е била заплашвана със саморазправа от две циганки. Едната от мургавите жени закъсняла за подпис и затова загубила помощите. Това вбесило и нея, и дружката й, двете започнали вербална атака срещу служителката. Жената се е уплашила доста, но не са й посегнали. По-късно е подала жалба в полицията.

"Няма оправия с ромите, върнаха се в махалата, вече са към 500, а бяха близо 1000. Повечето са на билки и гъби по горите. Онази вечер кола с тъмни прозорци минала бавно покрай Димитър Кунчев, който е чичо на кметския ни наместник Борис Кунчев. Няколко роми се возели вътре, извикали: "Ще изколим българите", след което дали газ и изчезнали", разказа бившият управник на селището Розен Марчев. Конете на завърналите се в гетото роми вече газят и унищожават ниви и градини, допълни той.

Хората в Гърмен и Марчево чакат 12 юни, когато изтича 14-дневният срок за доброволно събаряне на незаконните постройки в ромския квартал. В първите дни в "Кремиковци" се събориха 4 строежа и дотам всичко спря. Българите се съмняват, че са бутнати жилища. Те смятат, че всичко е камуфлаж и постановка от ромите, които са съборили бараки за конете си. За хората в двете населени места е важно какво ще направи държавата, по-точно Дирекцията за национален строителен контрол. Очакват да започне масово събаряне на всички 124 незаконни постройки. Искат само да се изпълни законът. В тези къщи живеят три четвърти от всички роми, които са към 1000. "Не може да има заповеди за бутане от 2011 г., а после

да се правят фокуси от местна и централна власт, за да се спасят тези строежи

Отложат ли и този път прилагането на закона, започваме веднага ефективни протести, всякакви форми на бунт, които ни дава законът. Ще блокираме кметството в село Гърмен, ще затворим пътища в целия регион, ще стигнем и до жълтите павета в София", заканват се местни жители. Настояват да се потърси наказателна отговорност от всички управляващи - в общината и държавата, които са провеждали политика на беззаконие, вместо да въведат ред и законност в ромския квартал "Кремиковци". Те обаче са категорични, че не искат мъст, няма да се саморазправят с ромите. А само закон, ред и справедливост. За да има мир и бъдеще за всички, които живеят в общината. "Стига са живели на наш гръб. И на социални помощи от държавата. Да си пращат децата на училище. Без образование няма интегритет на тези общности. Сякаш държавата нарочно ги държи незнаещи и само ги ползва като електорат, който гласува на избори. И за тази "услуга" им се отблагодарява с куп привилегии, които ние, българите, нямаме", споделя Ангел Киряков от Гърмен. "Не само ние да си плащаме данъци и сметки, а и ромите, да има равнопоставеност, за това е нашата битка и тя е принципна, а не е прищявка на един или друг политик", допълва младият мъж. Протестиращите уверяват, че няма да позволят провокации и някой да се възползва от справедливия им гняв. "Досега търпяхме, но на 23 май чашата на търпението ни преля. И сега на ход са държава и община. Ромите също. Те трябва да променят поведението си и да спазват закона. В противен случай нищо добро не ни чака", убедени са жители на Гърмен и Марчево.

Пред репортери ромите в махалата се извиниха за инцидента в навечерието на 24 май, обещаха да не се повтаря подобно нещо, кълнат се, че ще направят всичко, за да живеят в сговор с българите. "Не бива за всичко лошо да се винят само ромите. Защото не само те крадат, правят го и българите, и българомохамеданите. Но

по-лесно е да нарочват за всичко роми

за да имат повод да ги изгонят от квартала и общината", казва пасторът на ромите.
Той продължава всяка седмица да води две проповеди - в сряда и неделя, от 20,00 часа вечерта. На последната се събрали много хора, над 200 души. "Не всички са вярващи, но насила вяра не можеш да дадеш. Говоря им да не убиват, да не крадат, да не лъжат, да не прелюбодействат, да не се напиват. Повтарям им да са примерни, да спазват законите, да не посягат на чужда собственост, да не вдигат ръка срещу хора и животни, да има светлина в душите им, да не правят нерегламентирани сметища, да се мият", казва Иван Айдаров. Но признава, че не всеки го чува и изпълнява съветите му. Защото са безспорен факт и кражбите, и скандалите, и мръсотията, и бунищата.

"Само с проповеди на пастор ромите няма да се променят. Надяваме се, че с нашите протести сме ги стреснали и ще си вземат поуките. Но трябва да усетят, че има община и държава, закон и ред, наказание и справедливост", категорични са българите в Гърмен и Марчево. Само така ще има мир между тях и ромите. Защото без мир няма как Гърмен да съществува.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай