- Енциклопедия „Британика” приема за начало годината, завършваща с 0, американската морска обсерватория – с единица
Започва ли новото десетилетие? Спорът се завихри още преди настъпването на 2020-а година. Всъщност, той се води всеки път, когато изпращаме година, завършваща на 9 и посрещаме година, която завършва с 0, припомни щатската телевизия Си Ен Ен, която посвети специален материал на темата.
Енциклопедия „Британика” приема за начало на едно десетилетие 1 януари на годината, завършваща с 0, а за край тази с 9. Американската морска обсерватория обаче посочва за начало на новата декада 1 януари 2021 г.
И двете страни в спора имат право за началото на новото десетилетие, казва водещият редактор на „Тайм анд Дейт Нет” Константин Бикос, цитиран от Би Ти Ви.
Причината е, че има два различни начина за категоризиране на декадите, коментира Бикос пред Си Ен Ен – от годината, завършваща с 0 до годината с 9 или с годината, завършваща с 1 до годината на 0. Според „Тайм и Дейт Нет” е нормално, когато говорим за декади, да включваме годините от 0 до 9. Никой не включва 1990 г. към 80-те, а всички възприемат, че десетилетието обхваща периода от 1990 до 1999 г.
Проблемът в случая е породен от грегорианския календар, по който се отчита времето в по-голямата част от западния свят. За начало на новата ера в него се приема годината на раждането на Исус Христос. Началото на тази система е поставено през 525 г. от монаха Дионисий Екзигус, който се опитва да определи датата на Великден на база на рождената дата на Христос, която съвременната наука е доказала, че не е акуратна. Така се появява датирането на събитията от новата ера или „от Христа”. Тогава Дионисий обаче не отчита годините преди появата на бял свят на божия син.
Това е направено по-късно, през 731 г., от друг монах на име Беда Достопочтени, който датира събитията преди раждането на Христос и на бял свят се появява датировката преди новата ера. Беда обаче не включва при изчисленията на своята датировка година 0 и така последната година от преди новата ера се препокрива с година 1 от Христа.
Така спокойно можем да кажем, че на 31 декември 10 г. от Христа е настъпил краят на първото десетилетие от новата ера. Същата логика спокойно може да се отнесе и до 2020 г.
Константин Бикос обаче е категоричен, че началото на вековете и хилядолетията настъпва с последния ден на годините, завършващи с 1.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com