Заговяваме и си прощаваме

Заговяваме и си прощаваме | StandartNews.com

София. Седем недели преди Великден започва великият пост за християните. Днес е последният ден, в който православните консумират храни от животински произход, и то без месо, както и алкохол. Смисълът на дългия пролетен пост е изчистване на тялото, мислите и душата, смиряване на желанията и подготовка за посрещане на божието Възкресение. 

 

На Сирни Заговезни семействата се събират и си искат прошка за всичко, в което са съгрешили един към друг. Прошката се иска и се дава от сърце, първо по-възрастните прощават на по-младите, хората проявяват смирение и си целуват ръка в знак на уважение. 

 

На много места в страната са се запазили самобитни традиции с прескачане на огън, ритуално измитане и кукерски маски. Символиката на всички тези ритуали е за изгонване и изгаряне на злото и за запазване само на положителните аспекти в живота през новия сезон. В миналото ергените са изстрелвали запалени стрели към двора на момата, която харесват. По време на Великия пост не се сключват бракове - годежите и сватбите са извършени между Рождество Христово и Заговезни.

 

На празничната трапеза се слага баница с яйца, сирене и масло, млечни продукти, мед, варено жито, в някои райони също варено или печено пиле и риба (там, където те не се считат за месо). Централна роля играе бялата халва с ядки. Парче от нея се завързва на конец за греда на тавана и присъстващите (най-вече децата) се надпреварват да я уловят само с уста, без ръце. Ритуалът се нарича "хамкане" или "амкане" и се смята, че което дете успее да хване халвата, ще има най-голям късмет, здраве и успехи през годината. Халвата за ритуала може да бъде заместена с варено яйце. След това конецът се запалва и по начина му на горене се гадае за бъдещето на хората в този дом. 

 

Патриарх Неофит и столични духовници на днешния празник Сирни Заговезни ще се съберат по традиция в столичната митрополитска катедрала "Св. Неделя", където от 18.00 ч. ще бъде отслужена вечерня, съобщиха от Светия Синод. След вечерната служба в храма ще започне взаимното опрощаване. След като поискат прошка от Бога, духовниците и миряните взаимно ще си подадат ръце с думите "Простено. Прости!". По традиция пръв патриархът, а след него и останалите духовници, смирено ще поискат прошка от своето паство.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай