За година: Токът по-евтин с 14%

От 1 януари влиза в сила третото поред сваляне на цените

За година: Токът по-евтин с 14% | StandartNews.com

София. Троен скок на тока, но надолу, ще намали с близо 14% сметките ни след Нова година в сравнение с началото на 2013 г. Първото намаление на тарифите бе в началото на март - тогава потребителите бяха зарадвани средно с 8% по-евтино електричество. Решението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) беше извънредно.

Комисарите се позоваваха на промените в Закона за енергетиката, които позволяват на регулатора при наличие на определени условия да променя тарифите не само от 1 юли, а по всяко време, стига да са налице изменения на пазара. Така от 6 март битовите потребители в България започнаха да плащат по-малко за ток. Добрата новина се повтори и от 1 август и пак благодарение на нова промяна в закона. Тогава ДКЕВР свали крайните цени за битовите абонати средно с около 5%. Намалението беше постигнато и благодарение на свалянето на таксата за пренос. По този начин се постигна двоен ефект - освен че тарифите за електроенергията за бита бяха намалени, се увеличи и износът на български ток. Той отново стана атрактивен за регионалния пазар, след като около година по-рано заради въпросната такса крайната му цена в чужбина беше прекалено висока.

Скоро след това обаче отново се заговори за намаляване на цените и за целта започна търсенето на нови резерви. Наскоро се оказа, че такива има, което беше обявено от новия, четвърти поред за годината, председател на ДКЕВР Боян Боев. Това се случи веднага след назначаването му. Сега регулаторът предвижда по-малко намаление спрямо предишните две. Дневната тарифа се планира да бъде свалена с около 1%, но за нощния ток се предвиждат цели 10 на сто. Окончателното решение все още не е взето. Това ще се случи в понеделник, но по всичко личи, че предвидените проценти ще бъдат запазени. И така от Нова година сметките за ток на населението отново ще паднат.

Паралелно регулаторът ще започне и обстоен одит на цялата енергетика. Ще се започне с Електроразпределителните предприятия (ЕРП) и "Топлофикация-София". Но това ще е само началото, обяви Боев. В първите дни на 2014 г. ще бъдат обявени и одитиращите екипи, които ще включват специалисти от ДКЕВР и външни експерти. Според Боев цялостната проверка би трябвало да отнеме около 4 месеца, но срокът може да бъде удължен, ако е необходимо.

ЧЕЗ ще обжалва новите тарифи

ЧЕЗ ще обжалва решението на ДКЕВР за поредното намаляване на крайните цени на тока. Това стана ясно от думите на директор "Регулации" в ЕРП-то на Западна България Зорница Генова по време на общественото обсъждане на новите тарифи. "В рамките на 14-дневния срок ще се запознаем с мотивите към решението и евентуално ще ги обжалваме", каза тя. Генова допълни, че така предвиденото сваляне на цените ще доведе до над 24 млн. лв. загуби за ЧЕЗ.

В същото време трите поредни намаления на тарифите през 2013 г. ще доведат до ефекта на бумеранга и през 2014 г. вероятно ще има поскъпване и сериозни проблеми в бранша. Като причина за това Генова посочи липсата на диалог между всички засегнати страни, както и на мотиви за намаленията. Мнението й подкрепи и шефът на ЕВН Йорг Золфелнер. Той обясни, че реалните разходи в енергетиката са много по-високи от това, което признава ДКЕВР. Освен това трите поредни намаления на цените са били за сметка на признатите загуби при ЕРП-тата. В началото те са били 17%, след това бяха свалени на 11%, а сега отново се намаляват до 8 на сто, посочи Золфелнер. Той отбеляза и че от 1 януари в сметката за ток ще има голям парадокс - през нощта ЕРП-тата ще продават енергия на цена от около 90 лв. на мегаватчас, а ще я купуват от НЕК за 110 лв.

Свалянето на цените за крайните клиенти за сметка на технологичните разходи на ЕРП-тата ще има обратен ефект, смята шефът на "Енерго-Про" Стефан Абаджиев. Той обясни, че ДКЕВР изисква от доставчиците на ток да направят целенасочени инвестиции за намаляване на технологичните загуби, а в същото време се намаляват приходите на дружествата. По този начин ще се ограничат разходите за поддръжка на мрежите средно и ниско напрежение, стана ясно от думите на Абаджиев.

Търсят вариант и за по-евтин газ

ДКЕВР ще търси вариант и за намаляване на цената на газа, стана ясно от думите на нейния председател Боян Боев. Това вероятно ще се случи от 1 април, а през първото тримесечие на 2014 г. регулаторът ще насочи усилията си за търсене на резерви. Според Боев такива има, а постигането на подобно намаление ще се отрази положително на дружествата, които използват природен газ. Това от своя страна ще рефлектира и върху цените на електроенергията, смята шефът на ДКЕВР. От 1 януари пък цената на синьото гориво ще се запази и ще продължи да се продава срещу 630 лв. за 1000 куб. метра без ДДС и акциз.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай