Правя аналогия между водното бедствие в Бургаско с това, което се случи в с. Бисер преди години – от техническа гледна точка, и от правна, и от морално-етическа. Това каза в предаването „Тази сутрин” по bTV хидроинженерът Георги Георгиев, бил е назначен от съда по гражданските дела, които близките на загиналите от с. Бисер водят, за да получат обезщетения.
Той подчерта, че е много важно да се следи състоянието на съоръженията и те непрекъснато да са под надзор от страна на собственика.
Независимо кой е собственикът, язовирът и неговите съоръжения трябва да се поддържат в контекста на законово разписана разпоредба, категоричен беше Георгиев.
„В Бисер беше напълно занемарена експлоатацията и правилното поддържане на съоръженията. Вероятно и тук се касае за пълна безстопанственост, тоест собственик има, но не провежда тази дейност и се е стигнало до положението да не работят преливниците”, отбелязва хидроинженерът.
Пропуск в законодателството няма. Нямаме средства да следим ежедневно състоянието на съоръженията и така се натрупва се с годините, каза експертът.
В същото време собствениците на язовир „Чотората” край с. Трояново в община Камено, чиято стена се скъса, са категорични, че той не може да залее населени места и да е причина за наводненията в Бургаско.
Димчо Мутафов и съпругата му Елена Димитрова, която е и общински съветник от БСП в Камено, отхвърлиха обвиненията в предаването „Тази сутрин” по bTV.
Съсобственици на язовира са синът и съпругът на общинската съветничка.
„Жертвите са на много голямо отстояние от язовира, който ние стопанисваме. Немислимо е това място да бъде залято от язовира”, категорична беше Елена Димитрова.
„Не се задържат по-големи количества вода заради рибата. Имаме си изпускател, който е на определена кота, и ако водата се вдигне, тя излиза от преливника”, подчерта Димчо Мутафов.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com