Янки спасиха катапултирал български пилот край Ямбол

Янки спасиха катапултирал български пилот край Ямбол | StandartNews.com

Ямбол. Американски рейнджъри от морската пехота спасиха катапултирал български пилот край Ямбол. Демонстрацията бе част от съвместната българо-американска подготовка "Бляк сий ротейшънъл форс 13", която се провежда повече от месец на база "Ново село", летище "Безмер", летище "Крумово" и летище "Балчик". В учението участваха общо 1800 военослужещи, от които 1200 българи, 600 американци, както и подразделения от армиите на Румъния, Сърбия и Азербайджан.

В спасителната операция на летище "Безмер" се включиха два самолета СУ-25 и хеликоптер МИ-17. Оказа се, че единият от летците на самолета е бил принуден да катапултира. Американски рейнджъри от морската пехота на САЩ използваха български хеликоптер МИ-17, за да скочат с парашут. Десантчиците бяха пуснати на два захода от по 7 души. В крайна сметка те успяха да открият пилота, до който имаше разтворен парашут, но бе контузен. Парашутистите го вдигнаха на носилка, а през това време самолети СУ-25 отцепваха района и отблъскваха бунтовническите сили. В крайна сметка операцията по извеждането на катапултиралия летец завърши успешно и той бе качен заедно с парашутистите на хеликоптер, който успя да се измъкне невредим.

Направи впечатление, че екипът американски тюлени бе в пълно бойно снаряжение, включително и каски. Всички те обаче използваха родния автомат "Калашников". Според специалистите това доказва, че съвместната подготовка четвърта поредна година дава резултати. Целта на подготовката е подобряване способностите за съвместно участие в контратерористични и контрабунтовнически операции, както и повишаване нивото на оперативна съвместимост между подразделенията от морската пехота на САЩ и българските военослужещи. Това обяви ръководителят на съвместното учение полковник Явор Матеев, който е началник на отдел "Съвместни съоръжения" към Министерството на отбраната.

Именно полковник Матеев ръководи едномесечното учение, както на "Ново село", така и на трите летища в страната. В първия етап на учението участваха военослужещи от Румъния и Сърбия. В последния, заключителен, етап, чийто финал бе в четвъртък, се включиха рейнджъри от САЩ, България и Азербайджан. След края на спасителната операция на летище "Безмер" се проведе тържествена церемония по откриване на ремонтираното крило на ямболската детска градина "Радост".

Реновираната забавачница бе открита от Марк Дилард, който е съветник по политическите и икономическите въпроси в посолството на САЩ у нас. Ремонтът е на стойност 25 000 лева. Той е осъществен по програмата за хуманитарна помощ на министерството на отбраната на САЩ. Изпълнители станаха съвместен българо-американски военен екип, които са част от обучението "Бляк сий ротейшънъл форс 13". Средствата бяха изразходвани за ремонта на втория етаж на детската градина, на занималнята, стая за почивка, санитарните помещения, фоайето и балкона. В ремонта се включиха 10 военослужещи от 823-а експедиционна ескадрила "Червен кон" на военовъздушните сили на САЩ и 9 бойци от българските Сухопътни войски. През последните три години посолството на САЩ в София е подпомогнало хуманитарни проекти на стойност 1 697 875 лева.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай