И полицаите не видели повреди, ще проверяват втори път
Всички срещу Мизия. В един хор кметове, полиция и бивши министри отрекоха заключението на експертите от потопената община, че два язовира със скъсани стени са отприщили потопа. От съседен Борован дори заплашиха колегите си със съд.
В областта няма язовири с разрушени стени, които да са причинили наводнението в Мизия. Това каза за "Стандарт" Иван Кирилов, директор на областната дирекция на МВР във Враца. Още на 5 август екипи на ОДП са обходили язовирите и са установили, че много от тях преливат, но няма нарушени конструкции. Стената на въпросния язовир - "Стубля", също е съществувала, а изпускателят е работил. В момента тече следствие и дознание. "Колегите ще огледат отново и ще направят съответните изводи", каза комисар Кирилов.
На територията на област Враца има 62 язовира. Изправността на съоръженията им се проверява два пъти в годината от комисия, назначена от областния управител. 95% от тях са в добро техническо състояние. Нямат нарушени стени, изпускателните им съоръжения работят, а преливниците са
почистени от наноси и храсти
Това е било състоянието им и по време на последните дъждове. Единствено язовирът в село Баница е бил с частично разрушена стена, която е била запушена с дига. По разпореждане на вътрешния министър Йордан Бакалов до всеки язовир е имало полицай, който го е охранявал. Нито един не е сигнализирал за скъсани стени или неконтролирано изпускане.
Две районни прокуратури са се самосезирали за причините и виновните за наводнението. Районната в Оряхово търси причините за бедствието в Мизия, а тази в Бяла Слатина - в Бяла Слатина и Борован. Ще бъде проверено състоянието на общо 27 язовира, както и коритото на река Скът и нейните притоци. За разследване настояват основно жителите на Мизия, които
не вярват, че водният ад е причинен само от дъжда
Те искат да знаят кой е виновен за голямото изпитание, което ги сполетя.
Община Борован цял ден днес подготвя опровержение на твърдението за скъсани стени на два язовира край селото. "Това не е комисия от експерти, затова ще търсим съдебна отговорност за обвиненията", заяви Веромир Спасов, заместник-кмет на общината. "При нас няма преливащи язовири", ситуацията е под контрол", каза още той.
Отворихме дигите за час
Проф. Димитър Греков, бивш земеделски министър
Решението за разрушаване на дигата край Мизия се забави и е една от причините за водния ад в града, каза преди ден пред "Стандарт" кметът д-р Виолин Крушовенски. Днес проф. Димитър Греков, министър на земеделието в кабинета "Орешарски", му отговаря.
В 16,06 ч от телефона на Тотю Младенов ми се обади кметът на Мизия д-р Виолин Крушовенски и каза, че има опасност да не може да се оттече водата и попита дали можем да скъсаме дигите. В този случай има две неща, които може да се случат. Първо - късайки дигата, се наводняват нивите и земеделските площи, чиито култури са унищожени, трябва да бъдат обезпечени. Второ - не се знае отворът на дигата до каква степен ще отведе водата, а знаете, че дигите струват милиони левове. Направих консултация с нашите "Напоителни системи", а същевременно информирах и премиера Пламен Орешарски. През това време ми се обади и Корнелия Нинова, депутат от същия избирателен район, за тази опасност. Поисках от кмета и агенция "Гражданска защита" да напишат писмо, с което да помолят да се отвори дигата. Те казаха, че по-късно ще направят такова. Но само след около 40 минути ние дадохме съгласието си да се отвори дигата, за да се изтече водата.
Тоест твърденията, че цял ден не сме давали съгласието си, не е вярно. Ние дадохме съгласие за период от около час - в 17,15 ч. вече имаше разрешение. А на следващия ден - в неделя, сами решихме да се отворят дигите на още две места, за да се изтече по-бързо водата. Това също беше по тяхно настояване, защото според тях нямаше друг начин, по който да се изтече водата. Но при първото отваряне на дигата не се изтичаше водата, което потвърди, че проблемът не е бил взривяването от отварянето на дигата. Но въпреки всичко в неделя отворихме още на две места. Писмата - за съгласието на кмета и от Гражданска защита за необходимостта да се отвори дигата, ги получихме в понеделник. Не виждам основание, че причината за бедствието е еднодневно забавяне на разрешението за отваряне на дигите от земеделското министерство и премиера.
Отводняват къща по къща
Трябват консерви и лопати, както и помощ при почистването
Продължава отводняването на къщи и дворове в Мизия, съобщиха от общината. За това работят по-малки помпи. Единствено под вода са още дворовете в най-ниската част. Някои от къщите вече са почистени и дезинфекцирани. По улиците хората се движат свободно. Отводнени са двете училища - основното и професионалната гимназия. Започва почистването на първите етажи, които бяха потопени.
Градът се нуждае от доброволна помощ, кофи и лопати. От 30 души в неделя, в понеделник останаха 10-ина, споделиха общинарите. А възрастните хора се нуждаят от помощ за изнасяне на увреденото имущество, на калта и измиването. На много места по тротоарите е струпано негодно домашно имущество, което се товари в камиони и извозва. Вода има, но тя още не е годна за пиене и миене. Водоноски има в различни части на града. Продължават да пристигат и камиони с минерална вода. Консервите са основната храна на бедстващите хора. 800 души получават по един път на ден топла храна, приготвена от военно-полевата кухня. Продуктите за нея се осигуряват от БЧК. От хуманитарната организация алармираха, че запасите са на привършване и отново молят хората да дарят средства. Ако не по банков път, то поне с един SMS.
Във вторник в Мизия очакваха голямо дарение от партия ГЕРБ - камион с консерви. От 9-и до 17 август във всички хипермаркети "Карфур" пък ще се събират трайни хранителни продукти от първа необходимост за пострадалите. Кампанията се организира заедно с Българска хранителна банка. Около 150 чувала с дрехи, обувки, одеяла, пакетирани храни и дори - детска количка с кошче, са събрали старозагорци за седмица в помощ на Мизия. Акцията организираха от областния щаб на ББЦ.
Комисия от строителни специалисти оглежда къща по къща в наводнения град. На опасните за обитаване те поставят червен цвят, на тези, които се нуждаят от сериозни ремонти - жълт, а на здравите - зелен.
Първият звънец бие на втория етаж
Първият звънец наесен може да удари за учениците от Мизия на втория етаж. Причината е, че първият етаж в основното училище "Цанко Церковски" е изцяло наводнен, унищожени са чинове, шкафчета и дори учебници. Въпреки това учебната година ще започне на 15 септември, успокои просветният министър Румяна Коларова. Идната седмица тя започва обиколка в наводнените райони, за да прецени щетите и мерките, които трябва да бъдат взети. Оказва се, че освен школото в Мизия, пет училищни автобуса в Бяла Слатина са станали неизползваеми след потопа. С тях са били извозвани учениците от съседни селища. Има и данни за наводнени училища в Добрич и в няколко села около Велико Търново, каза Коларова.
БЧК събра 1,3 млн., може да дарите в нета
До 10 август по сметките на БЧК са постъпили 1.3 млн. лв. за пострадалите от наводнения. На Варна, Добрич и Велико Търново до 5 август са предоставени 874 686 лв. В помощ на Враца от 2 до 10 август са набрани 288 727 лв. От тях 30 000 лв. са предоставени за работата на полевата кухня в Мизия.
Желаещите могат да подкрепят кампанията чрез online дарения на сайта на БЧК. Това става чрез Epay за каузата "пострадали при бедствия, аварии и катастрофи". Друг вариант е чрез SMS-и на цена 1 лев на кратък номер 1466 към всички мобилни оператори. Активиран е и телефонен номер 090051255 от фиксираната мрежа на VIVACOM. Всяко набиране е на цена 0.99 лв. без ДДС. Дарения се събират и на специална банкова сметка:
УНИКРЕДИТ БУЛБАНК АД
IBAN: BG64UNCR76301078660913
BIC: UNCRBGSF
1000 София, ул."Калоян" № 3
(За пострадалите от наводненията в страната)
За дарения от чужбина:
UniCredit Bulbank AD
IBAN: BG64UNCR76301078660913
BIC: UNCRBGSF
(for the flood victims in the country)
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com