Възстановяват уникален иконостас в манастира на остров Св. Иван
Второ дарение за реставрацията на Голямата базилика в Плиска направи Вселенският патриарх Вартоломей I. Това съобщи за "Стандарт" директорът на НИМ проф. Божидар Димитров след посещението си при Негово всесветейшество. Двамата са съученици и приятели.
Проф. Димитров посети богословското училище на остров Халки в Мраморно море. Църквата "Св. Троица" там пази иконостаса и иконите от прочутия в миналото манастир на остров Свети Иван срещу Созопол, където проф. Казимир Попконстантинов откри мощите на св. Йоан Предтеча.
Успях да измоля заснемането им, каза проф. Димитров. По думите му историята на иконостаса е уникална. Процъфтяващият през средните векове остров срещу Созопол, след 1570 г., когато османският флот е унищожен в битката при Лепанто, става лесна плячка на казаци пирати. Те ограбват Созопол и манастира на остров Св. Иван. "Три години по-късно казашка ескадра отново се установява в манастира, но е "сгащена" от 13 османски галери.
Зад стените на манастира казаците оказват 8-дневна упорита съпротива и в крайна сметка са деблокирани от друга казашка ескадра, която е била в Каварна, но се спуснала на юг. Изглежда, че турците са решили да разрушат манастира, за да не бъдат използвани дебелите му стени като крепост", разказа Божидар Димитров. Монасите получили запустелия манастир на остров Халки, където успели да спасят около 65 книги, прекрасен иконостас и няколко уникални икони. Според проф. Димитров иконостасът вероятно е бил дар от цар Светослав Тертер.
"Този иконостас в момента е подреден в приемната на ректора на богословската академия, която по-късно била създадена на остров Халки. Най-красивата икона на Св. Богородица е поставена в преддверието на университетската църква. С разрешението на патриарх Вартоломей I фотографът на НИМ Тодор Димитров е заснел всички икони и иконостаса. Община Созопол има идея да се направят копия и да се изложат в местния музей.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com