Властелинът на грипа

Проф. Тодор Кантарджиев разрешава малка ракия с антибиотика

Властелинът на грипа  | StandartNews.com

Страхувате ли се от грипа, интересува ли ви кога заразата ще дойде във вашия град или дали скоро ще си тръгне. Ако отговорът е да, то трябва да знаете, че проф. Тодор Кантарджиев е най-точният човек, който може да попитате. Той е национален консултант по микробиология, директор на Националния център по заразни и паразитни болести в страната, където се събира информацията за появата и разпространението на всяко инфекциозно заболяване у нас. Освен това в центъра се помещава и Националната референтна лаборатория, където със сигурност могат да ви кажат какви вируси или бактерии са ви нападнали. Ако не вярвате, трябва да попитате самите лекари къде пращат изследванията си, когато някой от тях и семейството им се разболее от грип или друга инфекция. А по-голямо признание от това на колегите едва ли може да има.

Проф. Кантарджиев решава да се посвети на медицината, защото иска да помага. Точно това е в основата и на избора му на специалност. Насочих се към инфекциозните болести, защото те са лечими, казва той.

Тодор Кантарджиев завършва Медицинска академия в София през 1981 г. Той е един от отличниците на випуска, който получава златен медал. Две години специализира в Белово, а след това в катедра "Военна епидемиология и хигиена" на ВМА. Въпреки че от 1988 г. започва работа в НЦЗПБ, никой не може да каже, че е загубил връзка с медицината. Напротив, точно там е още по-полезен за пациентите. Разбира се, ако наистина искат да се излекуват, а не само да обикалят различни кабинети, уточнява той с неизменното си чувство за хумор. Него не губи дори, когато говори и на най-сериозните теми, като тази за резистентността към антибиотиците. Пациентите могат само да мечтаят за лекар, който наред с антибиотика им дава право да пият и по едно малко на ден. 50 грама концентрат не пречат, а дори подобряват метаболизма, така че може да се вземат въпреки антибиотика, казва той. И добавя: В едновремешните учебници се препоръчваше дори приемането на медицински коняк. Но е категоричен, че антибиотик не може да се взема без лекарски преглед и микробиологично изследване. Най-добре е то да се извърши в Националната референтна лаборатория. Ние сме референтен център за наблюдение на резистентността към антибиотиците и рационалната им употреба за Югоизточна Европа, казва проф. Кантарджиев. Освен това от няколко дни се оказва, че са получили и признанието на СЗО - станали са референтен център за детски паралич на световно ниво.

Въпреки че се е отдал на медицината или точно заради това, не може с безразличие да подмине неуредиците в системата ни. Според него най-големият проблем са огромните диспропорции в здравеопазването. Не може 20 млн. лв. да се дават за ин витро и нула за профилактика на полово-предаваните болести, които водят до стерилитет, дава пример той. Подобен проблем има и с проследяването при ефекта от имунизациите. Защо не се интересуваме дали ваксините са направили антитела в децата за дифтерит например, а плащаме милиони за тях, пита проф. Кантарджиев. Проблем е и огромната ножица в заплащането сред лекарите дори на една и съща длъжност. Въпреки това той не дава и дума да се издума за това синът му да емигрира или да работи в друга страна. Защото той също е лекар, само че с друга специалност - дерматология. Как ще емигрира, едно време цялата ни интелигенция е учила навън и се е връщала тук, къде е сега този възрожденски дух, казва той. Наблюдението му е съвсем в унисон с любимото занимание извън професията - историята. И най-вече събитията около двете световни войни. Недостатъкът на България при първата е, че избира погрешните съюзници, а през втората, че разчита на Великите сили и допуска да ни излъжат, казва той. За съжаление наблюденията му показват, че последната тенденция явно продължава и до днес.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай