Влак на ужасите до Яна

Седем вагона се обърнаха заради кражба на релси

Влак на ужасите до Яна | StandartNews.com

София. Товарен влак се обърна край Яна. Причината е кражба на релси. Инцидентът като по чудо се размина без жертви. В същото време в София камион скъса мрежа на тролейбуси.

Да оцелееш за 10 секунди. Сюжетът е реален, а участниците са двама машинисти на товарен влак. Тонове ламарина едва не ги убиха, след като тренът излезе от релсите късно вечерта в петък. Инцидентът като по чудо мина без пострадали. Заради светкавичната им реакция машинистите се отърваха само с уплаха. Точно в 22.40 ч в петъчната вечер композицията със седем вагона потегля от гара Яна в посока Мусачево край София. Връща се от Кремиковци, където ден по-рано е разтоварил пропан-бутан. В 22.46 всичко по релсите е "качамак". Така описаха ситуацията работниците, дошли първи на мястото на инцидента. "Машинистите им разказали как за секунди видели релсите да се превиват на осморка и да потъват под вагона. След това всичко утихнало. Само клоните от храстите наоколо се превивали под силата на вятъра", разказа един от мъжете, които се грижат за авариите в БДЖ. Ако релсите бяха отскочили и затиснали мотрисата на влака, машинистите едва ли щяха да оцелеят.

Стълб на метри от инцидента също за малко не станал гроб за машинистите. Министърът на транспорта Данаил Папазов, който още сутринта дойде на мястото на инцидента, го нарече "терористичен акт". Той обеща да поиска законодателни промени, с които такива кражби да се третират като "тежко престъпление".

Самите машинисти усетили как релсите под тежката машина се разхлабват. Заради тоновете желязо обаче влакът не могъл да спре по-бързо. От релсите са излезли локомотивът и седем вагона.

В петък вечерта, когато композицията се е връщала обратно, се оказало, че масово около мястото на инцидента липсва скреплението, което държи релсите към дървените траверси. Откраднати са скрепителните елементи на около 170 метра от двете страни на този участък, каза Милчо Ламбрев, изпълнителен директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ).

По думите му хората са усетили какво се случва, но не са могли да реагират по най-бързия начин. "Задържали са влака, но той въпреки всичко е излязъл от релсите", допълни Ламбрев. По думите му, ако цистерните са били пълни, то не се знаело какво е щяло да се случи.

Според експерти няма как в кражбата да не е имало замесен вътрешен човек, който да е казал разписанието на влаковете, както и това, че вагоните ще са празни.

Днес цял ден екипи на Гражданска защита, Пожарната и хора от БДЖ изравняваха пространството около инцидента, за да могат днес кранове да вдигнат мотрисите и да ги сложат отново на релсите. Според експерти преместването на цялата композиция ще отнеме седмица.

Отрязаха 50 тона с електрожен

Последният случай на сериозна кражба на релси е от празничните дни около 24 май миналата година, припомниха от БДЖ. Тогава с електрожен от жп мрежата е отрязан 1 км релси - с тегло от близо 50 тона и на стойност 50 000 лева.
Според представител на БДЖ обаче стойността на загубата е много по-голяма, тъй като за поставянето на нови съоръжения е необходима специализирана техника, мобилизация на екипи, продължителна работа. Освен това в участъка Подуяне-Биримирци, където е била осъществена кражбата, движението на влакове е преустановено.
"Краде се всичко - кабели, носещи въжета, скрепления, релси. Всичко това е много опасно, защото не се знае в кой момент може да се окаже, че преминаването на даден влак не е безопасно". Това обясни Бисер Минчев, главен ревизор по безопасността в БДЖ, пред бТВ. Според негов колега кражби се правят и на товарните влакове, които принудително се спират заради умишлено струпване на предмети на линията. От тях се краде както скрап, така и всичко останало.

Щетите са за 300 бона

Щетите от инцидента с дерайлиралия товарен влак са за над 300 000 лева. Толкова ще струва само спасителната операция, стана ясно от думите на транспортния министър Данаил Папазов. Само до края на ноември са регистрирани 747 кражби на стойност 1 500 000 лв., съобщиха междувременно от НКЖИ. Само за май 2013 г. кражбите са били 92 за 400 156 лв. Посегателствата се извършват в железопътни участъци с интензивно влаково движение. Почти всяка година кражбите в сектора са за над 1 милион лева, а през 2010 г. са били стигнали до 2,5 млн.

Хората: Машинистите са герои

Хората, дошли на мястото на инцидента, разказаха, че всеки ден се натъкват на кражби от жп мрежата в страната. Според тях двамата машинисти са истински герои, защото са успели да овладеят тоновете желязо и не са пострадали. Липсата на достатъчно кантонери по различните гари била една от причините да се краде масово. Освен това заниженият контрол около пунктовете за цветен метал също била една от причините за кражбите. Служителите в системата смятат, че ако се забрани на пунктовете да приемат релси и материали от жп инфраструктурата, животът на много хора може да бъде вън от опасност.
"Всеки ден някой служител си рискува живота. А може да стане и по-страшно, пътниците може да са в опасност. Тези крадци не разбират цената на човешкия живот", споделиха служители, дошли на мястото да разчистват щетите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай