Сливен. Обновена забавачка и здравен център откриха в Сливен зам.-министърът на правосъдието Илия Ангелов и посланикът на Норвегия у нас Гюру Катарина Викьор. Модернизираният комплекс е реализиран с помощта на 190 хиляди лева по проект за подобряване на стандартите в затворите и арестите, финансиран от норвежкия финансов механизъм. В момента нямаме затворничка с дете. До края на годината обаче се чакат поне 4, увериха от ръководството на единствения у нас женски затвор. През миналата година в него са родени 3 деца, а година по-рано - 13. Продължителността на проекта е 28 месеца, а цялата му стойност над 5,6 милиона евро като обхваща няколко затвора у нас.
"Благодаря от името на премиера и правосъдния министър. С тези ремонти лишените от свобода могат да се грижат за децата си в условия, които не се различават от тези в цивилния живот. Нивото на медицинското обслужване е един от критериите за оценка на местата за лишаване от свобода. След ремонта сливенският затвор се доближава до европейските изисквания", заяви зам.-министърът на правосъдието Илия Ангелов.
"Страната ни е отделила 7 милиона евро за този проект. Мисля, че времето, прекарано в затвора, трябва да се използва за по-доброто връщане на затворниците обратно в посока да бъдат законосъобразни граждани", заяви посланик Викьор. Тя съобщи, че миналия месец е посетила заедно с българска делегация затвор в Осло. "Там има само 10 % етнически норвежци. Останалите 90 % са представители на 62 националности, което прави справянето много трудно", обясни норвежката дипломатка. Тя дари колекция от книги на норвежки автори, преведени на български, за библиотеката на затвора. Общо 276 са обитателките на единствения у нас женски затвор. В дома за непълнолетни е настанено едно лице, а 30 % от затворничките са ангажирани с трудова дейност.
От месец април влиза в сила новият проект за електронно наблюдение на предсрочно освободените, съобщи пред журналисти главен комисар Митко Димитров, който е директор на главна дирекция "Изпълнение на наказанията". "Вече е подписан договорът за изпълнение на проекта и избрана фирмата-доставчик на оборудването. Гривните за електронно следене са изработени от фирма, която обслужба почти всички страни от ЕС и е базирана във Великобритания", обясни Димитров. Прогнозната стойност за използването на една гривна се базира на пилотен проект, проведен преди 4 години в нашата страна. Така електронното наблюдение за един предсрочно освободен ще струва 4,70 лева на ден. 180 души ще бъдат снабдени с гривни за електронно наблюдение, а общата стойност на проекта е 585 хиляди евро в рамките на 24 месеца. По този проект ще бъдат обучени за работа с електронни системи за наблюдение и 320 магистрати.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com