Овации за Севт III и Панагюрското злато, остров Света Анастасия е атракция на 2015
Тракийското наследство събра най-много гласове и награди в "Чудесата на България 2015". Кампанията на вестник "Стандарт" финишира с бляскава церемония в Студио 1 на БНТ, излъчвана на живо. Панагюрското злато спечели в категория "Съкровища" в ожесточена конкуренция с Рогозенското и Варненското. Победител в "Откритие" стана гробницата на одриския цар Севт III, следвана от древните бани "Акве Калиде" и гроба на деспот Слав в Мелник. Остров Света Анастасия пък бе избран за чудо номер 1 сред атракциите, изпреварвайки "Вила Армира" и видинската крепост "Баба Вида".
"Правим тази кампания за най-голямото чудо на България - младите хора, за да помнят примера на могъщите държавници, велики пълководци и гениални умове на България", обяви главният редактор на "Стандарт" г-жа Славка Бозукова.
Остров Света Анастасия е атракция №1 в Чудесата
Остров Света Анастасия до Бургас е атракция №1 в кампанията "Чудесата на България". Това решиха над сто хиляди гласували в сайта на кампанията или чрез СМС-и. Шефът на парламента Цецка Цачева връчи приза на проф. Божидар Димитров, самият той от Созопол, който защитаваше острова пред камерите на БНТ.
"По Коледа се случват чудеса, а Чудесата на България са толкова близо до нас, нужно е да ги популяризираме, както го правят със сърце нашите специалисти. Поздравления за нашите домакини от "Стандарт" и БНТ", каза г-жа Цачева.
"Аз съм житейски свързан с вила Армира и с остров Анастасия. Преди години имаше малко хора, а сега и двата обекта се посещават от десетки хиляди туристи. Това показва колко важен е културно-историческият туризъм. Само той има ръст, това е пътят", сподели проф. Димитров.
На второ място в класирането остана вила "Армира" до Ивайловград, като наградата взе кметът на града Диана Овчарова.
Трета остана крепостта "Баба Вида". Наградата от шефа на парламента получи кметът на Видин Огнян Ценков.
Севт III е Откритие на 2015 в "Чудесата на България"
Главата на Севт III спечели категорията "Открития" във финала на кампанията на в-к "Стандарт" "Чудесата на България" за 2015 година. На второ място се наредиха печат и дървен гребен открити при разкопките в древните минерални бани Акве Калиде - Термополис. На трето място пък остана гробът на деспот Алексий Слав в Мелник.
Заместник-министърът на културата Бони Петрунова и шефът на комисията по култура в парламента Полина Карастоянова връчиха специалния плакет на кметицата на Казанлък - Галина Стоянова и Директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. д-р Людмил Вагалински, който защитаваше гробницата на тракийския цар.
Преди да бъдат обявени финалните резултати Вагалински влезе в Студио 1 на БНТ с копие на главата на легендарния владетел. Така зрителите на обществената телевизия можаха да видят отблизо как е изглеждал Севт III.
След това зам.-кметът на Бургас Йорданка Ананиева изненада зрителите с печат и древен дървен гребен, открити при разкопките в древните минерални бани Акве Калиде - Термополис.
Професор Виолета Нешева защитаваше своето откритие - гроба на деспот Алексий Слав в Мелник. Тя показа уникален сребърен потир за причастие, който няма аналог в България.
Панагюрското златно стана "Съкровище на България"
Панагюрското златно съкровище спечели надпреварата в категория "Съкровища" на кампанията на "Стандарт "Чудесата на България". Лично кметът на Панагюрище Никола Белишки защити находката в надпревара с Рогозенското и Варненското съкровище.
"То има преди всичко емоционална стойност", каза Белишки на церемонията, излъчвана от БНТ. По думите му съкровището е свързано с културата и бита на българина.
Директорът на НДК Мирослав Боршош връчи престижната награда и обяви класацията, според която Варненското съкровище взема трета награда, а Рогозенското грабва бронза.
Минути преди да бъдат обявени победителите, проф. Валентин Плетньов от Регионалния исторически музей във Варна и кметът на Враца Калин Каменов защитиха съкровищата си.
"Благодаря на всички и нека всеки бъде добре дошъл да види Панагюрското съкровище", каза Никола Белишки след победата.
На церемонията присъстваха вицепрезидентът Маргарита Попова, кметът на София Йорданка Фандъкова, председателят на парламента Цецка Цачева и много други.
София, Варна и Сандански със специални награди в Чудесата
Три специални награди бяха раздадени на петата поредна церемония от кампанията "Чудесата на България". Организаторите от "Стандарт" изненадаха кметовете на София и на Варна - Йорданка Фандъкова и Иван Портних, които бяха сред гостите на изключително стилното тържество, както и на бизнесмена Стефан Шарлопов.
Специална награда взе базиликата "Света София" . Йорданка Фандъкова я получи от вицепрезидента Маргарита Попова. "Този обект е посетен над 100 000 туристи", каза столичният кмет
Специална награда имаше и за Аладжа манастир край Варна, който отбеляза рекорден брой посетители тази година. Министърът на образованието Тодор Танев я връчи на Иван Портних. "Ние сме дъщери и синове на велика нация и носители на чисти гени. Те са в нашите вени и на тези, които са построили Аладжа манастир", отбеляза министърът.
"Сърдечно благодаря на в. "Стандарт" и на главния му редактор г-жа Бозукова за наградата. Тя показва, че усилията ни не остават незабелязани", каза кметът на Варна Иван Портних.
Трета специална награда дойде от новоучредената категория "Спа дестинация". Да я връчат първи в историята имаха честта Атанаска Николова и Ирена Георгиева, зам.-министри съответно на на екологията и на туризма. Спечели я Парк хотел "Пирин" в Сандански в лицето на своя собственик Стефан Шарлопов. "Благодаря на Славка Бозукова и на в. "Стандарт". Чудесна инициаатива. Наградата е за Сандански и за България, която е втора по залежи на минерални води след Исландия. Ще ни изстрелят в космоса, когато се научим да ги използваме правилно", отбеляза Стефан Шарлопов.
Към аудиторията в началото на предаването се обърна и г-жа Славка Бозукова, главен редактор на "Стандарт" - вестникът, който за пета година организира кампанията и буквално съживи културно-историческия туризъм.
"Благодаря на стотиците хиляди българи, които със своето гласуване и тази година подкрепиха Чудесата на България. Всеки от претендентите за голямата награда се радва на достатъчна популярност и наистина е повод за национална гордост.
За съжаление въпросът не е с кое от тези чудеса се гордеем най-много, а дали ние, българите, вече можем да изпитаме подобно чувство. Първосигналният ми отговор е – не. Защото жестоката истина е, че повечето от нас са се превърнали в безчувствени песимисти, в хейтъри, за които омразата към всички и всичко е едно модерно съществуване. Но гледайки всички тези вековни чудеса, тук, в студиото, мога да кажа съвсем искрено– да, има с какво, ние, българите да се гордеем. Особено тази година.
Потънали в политически интриги и житейски несгоди, сякаш пропуснахме факта, че България след десетилетия чакане, най-накрая попадна в сърцето на световното културно-историческо наследство. В най-големия музей в света – Лувъра, в продължение на 3 месеца, бяха показвани едни от най-ценните артефакти, намерени по нашите земи от времето на траките. Над 2 милиона чужденци посетиха изложбата, дори знаменитият режисьор Джордж Лукас се снима с вече световно известната бронзова глава на Севт трети, копие от която днес кметицата на Казанлък е донесла в студиото ни. Снимките бяха на фона на уникалните ни тракийски съкровища – две от които се съревновават днес – тракийското и рогозенското.
Тази изложба стана възможна благодарение на усилията на много хора, но най-вече на Вежди Рашидов, който за радост вече преживя най-трудните си дни и утре се завръща у нас. Пожелавам му да ни радва с още нови чудеса.
След триумфа на изложбата и в Париж, и в Лос Анжелис, след впечатляващия успех на изложбата на варненското злато в Япония и в Брюксел, сега на ход е държавата. Или ще успеем да се възползваме от повишения интерес към България и ще привлечем нови туристи за културно-исторически туризъм. Или за пореден път ще се задоволим само с петте минути слава, а чудесата ни ще стоят в очакване на нова покана за изложба по света.
А отговорът на въпроса защо правим кампанията „Чудесата на България" е много прост. Заради най-голямото чудо на България – нашите деца. За да знаят, че тези 47 000 артефакта от 7 епохи, които съставляват българското културно-историческо наследство, не са просто предмети от миналото - руини, монети, съкровища. Зад всяко от Чудесата на България стоят хора. Могъщи царе, велики пълководци, гениални умове, променили с делата и идеите си не само нашата, но и европейската и световна история. За тях искам да разкажем на младите. И така да им дадем пример – различен от този, който всеки ден виждат във фейсбук. За да знаят, че има хора, които вярват в чудесата и други- които ги правят. И да не живеят единствено с чудесиите на днешния ден", завърши г-жа Бозукова.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com