Хората в Банско, за разлика от жителите на повечето български общини, заявиха ясно, че са доволни от посоката на развитие на града си и от пътя, по който трябва да постигнат просперитет за идните поколения.
Това показват данните от представително за общината изследване на социологическа агенция ЕСТАТ от началото на февруари 2013 г., направено по поръчка на Гражданско сдружение "Бъдеще за община Банско".
Над половината интервюирани са на мнение, че ситуацията в пиринското градче се подобрява. Една трета пък мислят, че тя остава непроменена, а само 15 % отчитат влошаване. Най-критични са младите и бедните, а най-ентусиазирани – хората между 40 и 60 г.
И ако нагласите на хората в отдалечените от Пирин части на България по отношение на дилемата "Природа или туризъм" са по-нюансирани, банскалии са далеч от подобни терзания. За над 80% от тях разширяването на ски зоната и изграждането на допълнителни спортни съоръжения нямат алтернатива от гледна точка на развитието на общината и поминъка на нейните граждани.
Според жителите на града след като ски зоната е изградена, е спряла цялата бракониерска сеч, хората вече имат поминък и гарантиран доход. По този начин те се стимулират да пазят природата и ефектът става двоен - хем имат доход, хем пазят природата.
За всички обаче е ясно, че има сериозен дисбаланс заради липсата на втора кабина и огромните опашки за качване в зоната на хилядите гости на града. Така че именно чрез оптимизирането на ски зоната, този дискомфорт ще бъде отстранен.
Според изследването, под 10% от пълнолетните граждани на общината не биха подкрепили правителствено решение за незабавно разширяване на зоната за ски, докато три четвърти са на обратната позиция.
Проучването на ЕСТАТ дава реална представа колко малка е подкрепата за позицията на екозащитниците - зоната за ски да остане в сегашния си вид. Само 2 на сто твърдо застават зад това виждане, а още 12 го споделят, но при някакво условие. Сред тях се откриват най-вече жени и възрастни.
Данните потвърждават и това, което цяла България вижда в новините – в общината са налице сериозен конфронтационен риск и протестен потенциал, които могат да ескалират всеки момент и да сринат представата, че Банско е тихо, кротко, замогващо се, курортно градче, с вкусни кръчми и предприемчиви хора.
Почти две трети от анкетираните заявяват склонност да протестират в подкрепа на новите писти и кабинков лифт, а малко по-миролюбиво настроени са само жените и пенсионерите.
Проучването ясно показва, че макар гледната точка на жителите на общината да е близка до консенсусната, за местната и централната власт няма да е никак леко да запазят баланса на интересите в региона в следващите години. Така, че правителството трябва да вземе спешно решение за доизграждането на спортната инфраструктура в ски зоната.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com