София. Революция в Деня на будителите. Гневът на студентите се превърна в масов бунт срещу правителството. Над 10 000 бъдещи висшисти, преподаватели в университети и лекари излязоха на протест в цялата страна. Патриотизмът надделя над смирението дори в църквата. Служител в "Александър Невски" бе уволнен, защото развя българския трибагреник от храма и удари камбаната. В 12:40 часа по обяд иподякон Станислав, студент в Богословския факултет, решава да поздрави протестиращите. В този момент те са пред сградата на Народното събрание. От храма обясниха пред "Стандарт", че Станислав взел българско знаме и ключовете от един от клисарите и се покатерил на камбанарията на храм-паметника. Най-вече камбанният звън е коствал работата на иподякона. "Никой няма право да нарушава църковните правила. Камбаните се бият по строго установен ред", обясниха уволнението отец Антоний и отец Костадин от "Александър Невски". Според тях Станислав е бил крайно недисциплиниран при изпълнение на задълженията си, а на всичко отгоре въобще не се е разкаял за постъпката си, като нагло заявил, че това си било "негова работа".
В столицата близо 2000 ранобудни студенти, техни преподаватели и граждани, които ги подкрепят, се включиха в шествието под мотото "Събудете се!" Няколко минути след като хората започнаха да се събират, на стълбите пред Ректората бяха разпънати големи плакати с надпис "ОСТАВКА". Сред недоволните имаше възрастни хора, млади семейства с малките си деца. Представители на други ВУЗ-ове също се присъединиха към протеста. Първи пристигнаха студентите от Медицинския университет, а скоро след тях и протестиращите от НАТФИЗ, хванати за ръце. "Ние, студентите, избрахме да отпразнуваме Деня на будителите по най-добрия възможен начин - събудихме се! Призоваваме всички към ефективна общонационална стачка!", обявиха бъдещите висшисти. Част от младежите се подредиха на стълбите с плакати. На тях бяха изписани "Борба" на Христо Ботев и "Железният светилник" на Димитър Талев.
По-късно именно тези плакати поведоха шествието. Преди протестиращите да поемат по маршрута си, студентите изпяха песните "Бягство" и "Облаче ле бяло", които разплакаха част от съмишлениците им. Под звуците на свирки, тъпани и викове "Оставка" бунтарите се отправиха към Народната библиотека. Около кръстовището на бул. "Васил Левски" и ул. "Оборище" имаше засилено полицейско присъствие, за да няма сблъсъци между шествието и контрапротестиращите. Последните се бяха събрали в района на храм-паметника "Александър Невски". "Не им обръщайте внимание, не сме тук, за да се конфронтираме с тях. Нека си следваме маршрута", каза един от окупаторите на 272-ра аудитория. На паметника на Апостола шествието се спря, за да изпее химна на България и "Тих бял Дунав". После продължи спокойно по "Московска" и зави "Раковски", където всички запазиха минута мълчание в памет на българската политика.
Протестната обиколка завърши пред Народното събрание с викове "Оставка" и освирквания. Пред паметника на Цар Освободител се изви "Излел е Делю хайдутин" на Яна Шишкова, преподавател в катедра "Езици и култури на Източа Азия", а протестиращите оградиха цялото НС с жива верига. От един от прозорците на парламента близо до северния вход се появиха надпис "оставка" и българско знаме. Това зарадва протестиращите, но след като разбраха, че това е стаята на ГЕРБ, започнаха гневно дюдюкане и скандирания срещу партията на Бойко Борисов. В последствие надписът и знамето бяха прибрани. Към 13:30 часа шествието започна да се разделя. Групи протестиращи блокираха кръстовищата по протежение на бул. "Васил Левски" от бул. "Дондуков" до бул. "Цар Освободител". До конфронтации не се стигна, като настроението беше приповдигнато. Протестиращи дори се шегуваха с полицаите, че именно униформените са окупирали улиците, а не студентите. Вечерта част от будните студенти се присъединиха към 500-те участници от редовния протест срещу кабинета Dance With Me.
Рехава агитка "за" кабинета
Малко над стотина души се събраха до храм-паметника "Александър Невски", за да изразят подкрепа за кабинета "Орешарски". Близо до тях бяха паркирали и два автобуса. Всички обаче отричаха да са организирани от някоя партия. Събралите се развяваха плакати срещу президента. Един от контрапротестиращите категорично се обяви против политизация на протестите, но след това гордо призна, че е член на структура на БСП. Малко преди 14:00 часа цялата групичка си тръгна.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com