Ураган сменя пороя

Ураган сменя пороя | StandartNews.com

Почвата не може да поема повече, предупредиха синоптиците

След потопа, който удави половин България, идват ураганни ветрове днес. За това предупредиха синоптиците вчера. Рекордни количества дъжд се изляха над североизточната част от страната. При средни количества на валежите от 60-90 литра за месец за последното денонощие имаме над 100 литра на кв метър, каза синоптикът Орлин Лазаров от НИМХ към БАН. За последните два-три дни пък валежите са от 140 до 160 литра на кв метър, което е два-три пъти над месечната норма. Най-много дъждове са паднали във Варна - 159 литра на кв. метър, на Емине - 157, в Калиакра - 136, в Добрич дъждовете са били по-малко - 111 литра на кв. м, но пораженията са големи.

Реките Янтра, Русенски Лом, Камчия, Велека, Резовска и Ропотамо са с повишени нива и около тях има вероятност за локални наводнения. Преливат редица язовири, сред които "Дибич", "Маломир", "Станянци", "Янково", "Александрово", "Кълново" и "Елешниц". В община Балчик язовир "Македонка" е достигнал до критичното си ниво и е възможно и той да прелее. Най-критично е състоянието в Добрич, където язовир "Смолница" има пробойна на стената и оттам водата прелива към язовир "Козлодуйци", стигайки до Плачи дол. Според агенцията за управление на водите и двата язовира са в предаварийно състояние. Във Варна общото генерирано водно количество е било около 4 млн. куб. м. "Това количество вода няма как да изтече, след като застрояването създава изкуствен бараж на естественото му оттичане към морето", заявиха от екоминистерството.

Въпреки че прогнозата е валежите да стихнат, опасността от наводнения и бедствия остава. "Ако земята е преовлажнена, вече нищо не потъва в нея и всичко се оттича за броени часове, така че дори и по-слаб да е дъждът, в някои теснини, дерета може да доведе до прииждаща вода", обясни синоптиците.
Успоредна с водната стихия настъпва и въздушна. Опасен вятър се задава по Черноморието в Североизточна България. Вчера към 12,00 часа на Калиакра скоростта му достигаше до 36 метра в секунда или над 120 километра в час. Във Варна и Шабла вятърът духа с 18-20 метра в секунда.
Заради потопите здравните власти очакват да възникнат и епидемии. За да се ограничи разпространението им, експертите предупредиха да се пие минерална вода, а при стомашно-чревни оплаквания веднага да се търси лекар.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай