Ураган отнесе половин България (ОБЗОР)

Ураган отнесе половин България (ОБЗОР) | StandartNews.com

Хиляди останаха без ток, двама пострадаха от бурята в София

Силен ураганен вятър причини неприятности в половин България. Хиляди останаха без ток, аварийните екипи се отзоваха на стотици сигнали, а в София пострадаха двама души. В 14 области бе обявен оранжев код, а пристанища бяха затворени заради силния вятър. Той стана причина и за аварийното кацане в Пловдив на два самолета, чиито пътници с часове стояха затворени в машините.

Хиляди домакинства без ток, стотици изтръгнати дървета, щети по сгради и двама ранени. Това e резултатът от ураганния вятър, вилнял над страната през съботната нощ и продължил през целия неделен ден. В 14 области бе обявен оранжев код за опасност - основно в Източна България. Силният вятър, чийто пориви на места достигаха 27 метра в секунда, нанесе сериозни поражения по електроразпределителната мрежа в страната. Паднали дървета и електрически стълбове прекъснаха проводници и оставиха без ток населени места в общините Дупница, Паничище, Сапарева баня, Елин Пелин, Своге, Самоков, Враца, Рилския манастир. В София най-много поражения имаше в кварталите Княжево, Овча купел, Драгалевци, Бояна, Киноцентър, Долни Богров. Само в столицата бяха мобилизирани около 40 аварийни екипа, а за цялата територия на ЧЕЗ екипите бяха около 100. В неделя по обяд ситуацията в повечето населени места бе овладяна и нормалното електрозахранване - възстановено. 4000 абонати на ЧЕЗ обаче останаха без ток до края на деня. В следобедните часове пък аварирал далекопровод заради паднало дърво бе причина да се изключи захранването в пет столични квартала - "Младост" 1 и 2, "Мусагеница", "Дървеница" и част от "Студентски град".

В много градове хората станаха свидетели на отнесени билбордове и ламарини, изпочупени остъклени балкони, а паднали клони и дори цели дървета блокираха улици и нанесоха вреди на автомобили. Двама пострадали в София бяха приети в "Пирогов". 39-годишна жена е със счупен крак след удар от паднал клон от топола в центъра на столицата. "Тя има сериозно счупване на подбедрената кост и ще бъде оперирана", посочиха от "Пирогов". 47-годишен мъж е постъпил след удар по главата от падащ предмет на строителен обект. Раната му е обработена, зашита и той е освободен за домашно лечение.
Част от конструкцията на мол на столичния бул. "Черни връх" бе съборена от вятъра. 50 кв. метра ивици стъкла от почти всички отделения на оранжерията в Ботаническата градина в БАН бяха отнесени от смерча. Най-сериозни са щетите в две от местата, в които се отглеждат топлолюбиви растения - орхидеи, бегонии, геснериеви, папрати. Силният вятър през цялото време не е позволил да се извършват възстановителни действия по остъкляването, защото е било твърде опасно за служителите.

Паднали клони, козирки и рекламни пана имаше в цяла Варненска и Бургаска област. Всички пристанища бяха затворени за маневриране, където източният вятър бе със скорост 10 м в секунда с пориви над 20 метра в секунда. В района на Банско пречупени дървета блокираха прохода Предела и се наложи намесата на огнеборци. Ураганът във Враца обърна автобусна спирка в центъра на града. Невиждано силен вятър вилня и в Смолянско. В Родопите са съборени стотици дървета. Паднал бор на пътното платно по пътя Проглед - Рожен беше затворил едната лента за движение.

Вятърът приземи аварийно 2 самолета

Няколко часа кръжаха над София и накрая кацнаха в Пловдив

Силната буря в София принуди два самолета на авиокомпания "Уизеър" да кацнат в събота през нощта в Пловдив вместо в София. Едната машина, която излетяла от Дубай, е трябвало да се приземи в 21,55 ч на столичното летище. Другата е тръгнала от Валенсия и по разписание е трябвало да кацне в 23,50 ч. Преди да се приземят в Пловдив обаче, двата самолета с общо над 300 пасажери на борда близо два часа кръжаха над София, при което горивото падна под допустимите нива. След кацането пътниците дълго време не успяха да слязат от самолетите, защото нямаше кой да ги обслужи. Евакуацията им от борда е станала около 3 часа сутринта. Притеснение е предизвикала и неяснотата с какъв транспорт ще се придвижат до София и други части на страната. Все пак по-късно пътниците, сред които имаше деца, бяха превозени с автобуси. "Самолетите са кацнали без всякаква организация за аварийно-спасителната дейност", разказа пред Блиц бившият директор на летище Пловдив Дойчин Ангелов. По негова информация на борда на единия от тях е пътувала жена с диабет, която се нуждаела от помощ. Заради липсата на персонал да обслужи пътниците и на такива, които да докарат стълба, жената била изведена от самолета с помощта на пожарната, за да не се стигне до фатален изход. Заради липсата на гориво пък цяла неделя самолетите са престояли блокирани на пловдивското летище. Настоящият директор на аерогарата Стефан Щърбанов коментира, че през нощта летището може да се ползва за аварийно кацане само по заявка, за да може да се гарантира пожарно и аварийно осигуряване. Още един самолет, който е на авиокомпания "Луфтханза" и е пътувал от Мюнхен, трябваше да кацне в София в 22,05 ч, но бе пренасочен към Букурещ. От вчера сутринта условията за работа на летище София вече бяха нормални.

Бивш шеф: Аеропортът в Пловдив трябва да е ключов

Летище Пловдив има съдбоносно значение за развитието на Пловдив и целия регион около него. Това коментира бившият шеф на аеропорта Дойчин Ангелов. Той изрази съжаление, че през годините летището не е получило възможност да стане богато и голямо. "Във времето на него винаги се е лепял етикетът "резервно". Време е ние, хората, които живеем и работим тук, сами да определим какво летище искаме - резервно или ключово със самостоятелна търговска политика. Тук има различни възможности. Летището може да се специализира в карго и чартърни полети. Но може да развива и редовни линии", коментира още Ангелов. Според него аеропортът има идеално разположение, близо е до втория най-голям град в страната и до няколко добре развити курорта.

"Мини Марица-Изток" спря работа за кратко

Бурният вятър, който се разрази в Старозагорско в неделния ден, спря въгледобива в "Мини Марица-изток". Машините и съоръженията в откритите рудници преустановиха работа преди обяд поради реалния риск за живота и здравето на миньорите, както и за да се опази и самото тежко минно оборудване, поясниха от дружеството. Според метеоролозите на моменти ураганът е достигал 24 метри в секунда. В следобедните часове след затихване на поривите добивните работи бяха възстановени.
В Стара Загора смерчът повали дървета и клони на много места по улиците. Огромно дърво рухна в детската градина "Българче" в центъра на града и потроши оградата на забавачката. "Слава Богу, че бе почивен ден и няма деца", кръстеха се хората от съседните кооперации.

Фандъкова нареди да се внимава на строежите

Заради ураганния вятър в София кметът Йорданка Фандъкова нареди да се вземат обезопасителни мерки. С нейна заповед бе наредено собствениците на имоти, върху които се извършва строителство, както и фирмите, осъществяващи външна реклама, да предприемат всички действия по обезопасяване на своите обекти. От Столичната община призовават гражданите да са внимателни при предвижването си в града.

Министър отиде при пострадали

Енергийният министър Теменужка Петкова посети на място абонати, останали без електрозахранване в Долни Богров. Силният вятър остави без захранване райони в София град, София област и Враца. По думите на министър Петкова на средно напрежение захранването е възстановено, продължава отстраняването на аварии при единични абонати. "Координацията на Министерството на енергетиката с трите електроразпределителни дружества е добра, работата ще продължи до пълно възстановяване на електрозахранването във всички региони на страната", подчерта Петкова.

50-годишен бор падна върху къща

50-годишен бор падна върху къщата на Петър Милев от село Охрид, съобщиха от областната дирекция на МВР в Монтана. Силен вятър със скорост 72 км в час е прекършил дървото, а за премахването му се наложило да бъде изпратена специализирана техника. От триене на дърво е подпалена къща в село Копиловци, но пристигналите пожарникари успели да загасят огъня.

Силен вятър със скорост 22 м в секунда е скъсал електропроводниците към 500 абонати във Вършец. Цял ден в неделя екипи на ЧЕЗ отстраняваха повредите. Силният вятър е разпалил пожари в сухи треви и храсти. В събота са изгорели 850 дка - 500 в Берковица в местността Круша, 150 край Вършец. Изгорели са и тревите и храстите върху площ от 200 дка по пътя от Монтана към местността Расника. В Берковица и Вършец комисии от общините ще оглеждат пораженията по къщи и уличната електромрежа, за да бъдат изчислени щетите от бурния вятър.

150 декара горят край Кърджали

Около 150 декара постеля горяха в смесена гора в землището на село Перперек, съобщиха от МВР Кърджали. Сигналът за пожара е подаден в неделя на обяд. Четири противопожарни автомобила с 14 служители от РС "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кърджали и горски служители гасяха пожара.

Кметът на село Перперек Халил Бекир коментира, че няма опасност за хората, но гасенето се затруднява заради силния вятър. В акцията участваха и жители от населеното място.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай