Учител и викарий създали "Тиха нощ, свята нощ"

Учител и викарий създали "Тиха нощ, свята нощ" | StandartNews.com

 

Пруският крал Фридрих Вилхелм IV толкова харесал песента, че поискал веднага да се запознае Грубер и Мор

Има една песен, която всички знаем още от деца. Пели сме я по коледни тържества в училище, чува ли сме я по радиото, телевизията, в супермаркета. Тази песен се пее по цял свят. Но знаете ли откъде идва тя и кой е нейният автор?
Любопитен факт е, че "Тиха нощ, свята нощ" е преведена на повече от 330 езика, пее се по цял свят. Родила се е в Бавария през 1818 г. Автори са поетът Йозеф Мор, който е свещеник в Оберндорф, и композиторът Франи Грубер, органист и учител по музика.
В навечерието на Рождество Христово местният свещеник Йозеф Мор посетил един болен енориаш, който живеел доста далече от града. Нощното небе, луната и величественият тих пейзаж, както и двете села Арнсдорф и Оберндорф, разположени ниско в долината, при вечерното осветление му създали чудно настроение, подобно на видение. Като седнал на един пън, му се сторило, че

близкото село Арнсдорф през святата нощ прилича на Витлеем

На свещеник Йозеф му се сторило, че долината наоколо е пасбището с овчарите, които пазели стадата си и с копнеещи сърца очаквали обещания Спасител.
Когато слязъл в долината при приятеля си Грубер, Мор разбрал от него, че органът в църквата бил повреден. Още под впечатление на чудното видение, свещеникът предложил:
"Трябва да поднесем на хората нещо ново за слава на Детето Иисус. Да съчиним нещо за святата нощ. Аз ще напиша текста, а ти - мелодията.
Двамата единодушно се съгласили.
Йозеф Мор си отишъл, запалил печката и потънал в дълбоки размишления, преживявайки отново картините от вечерта. Удовлетворен от написания текст, той оставил листа, легнал и заспал. На другата сутрин препрочел написаното: "Ето, Спасител дойде!". Текстът на песента зарадвал душата му.
По обед той отишъл при приятеля си. Като прочел текста, Грубер възторжено извикал:
"Скъпи приятелю, небесен дар е това, което носиш!" И веднага седнал на пианото и засвирил дивна мелодия. Рождество Христово дошло. Вместо повредения орган, духов оркестър съпровождал пеенето на празнуващото събрание.
След кратка прелюдия, за пръв път църквата потреперила от величествената песен "Тиха нощ, свята нощ", изпълнена от силния бас и звучния тенор на двамата творци.
Всички слушатели - мъже и жени, били приковани от обаянието на думите и на мелодията, които изглеждали като излети ведно. Преди да се разотидат присъстващите, станало известно, че свещеникът и учителят са съчинили чудно хубавата песен. Един белобрад старец стиснал ръката на учителя и му казал:
"Господин учителю, хубавата песен ще се пее и когато ние отдавна ще сме си отишли от този свят".
И наистина се оказал прав, защото днес "Тиха нощ, свята нощ" е една от най-известните коледни песни в света.
Пруският крал Фридрих Вилхелм IV я чува за пръв път през зимата на 1853 г. Хоралът толкова много му харесва, че той вика придворния концерт-майстор и му повелява: "Намери ми автора на песента!". Кой е авторът обаче било забравено, а тайната е разгадана чак година по-късно, през декември 1854 г., благодарение на щастлива случайност. Диригентът на хора в австрийския град Залцбург, добър познат на концерт-майстора на австрийския двор,

все се карал на малкия хорист Феликс Грубер, който според него пеел фалшиво

Накрая момчето не издържало и казало: "В къщи винаги пеем така "Тиха нощ, свята нощ". Татко знае по-добре от Вас, все пак той я е написал!".
Изуменият диригент веднага хукнал към дома на Груберови и се уверил, че местният органист и ръководител на църковния хор - 67-годишният Франц Грубер, наистина е мистериозният автор на музиката на "Тиха нощ, свята нощ", издирван под дърво и камък по заповед на пруския крал. А авторът на текста се оказал неговият приятел отец Йозеф Мор.
Днес на стената на храма "Свети Николай Чудотворец" в Оберндорф има надпис: "Тук на 24 декември 1818 г. учителят Франц Грубер създаде мелодията, а викарият Йозеф Мор написа текста на песента "Тиха нощ, свята нощ.."
Ние пък, слушайки тази дивна песен, можем отново да се потопим в празничната атмосфера на Рождеството по плът на Господа, когато отново цялата земя ще застине в тишина, а Витлеемската светла звезда ще покани мъдрите мъже от чужда земя за да видят Родилия се Христос Бог.

Тиха нощ! Свята нощ!
Спи покрит с пъстър плащ
Младенец златокъдър и свят,
А над него родители бдят.
Тиха нощ! Свята нощ!
Цяла земя е в светлина
Виж Витлеемската светла звезда
Мъдрите кани от всяка страна
Дето Христос се роди
Дето Христос се роди!

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай