Президентите и премиерите остаряват по-бързо от нормалното и стресът в работата отнема почти 3 г. от живота им, установи изследване.
Лекари анализирали колко живеят лидерите в 17 държави, включително Великобритания, Канада, Франция, Германия и САЩ, след като приключва мандата им, в сравнение с изгубилите изборите кандидати, както и спрямо очакваната продължителност на живота на представителите на същия пол и възраст. Съдбата на 279 държавни глави и 261 неуспели кандидати показа, че бившите държавни ръководители живеят почти три години по-малко от очакваното.
"Да живееш няколко години по-малко е доста значимо. Вероятно лидерите усещат националните приоритети като много по-належащи от правилното хранене и спортуването", казва д-р Анупам Джена от Харвардското медицинско училище. Той добавя, че бившият американски президент Бил Клинтън казвал как слабостта му към бързата храна може да е довела до "избиване на стреса с ядене". След края на мандата Клинтън претърпя операция за поставяне на байпас, отслабна и каза, че се опитал да стане веган, за да поправи щетите върху сърдечно-съдовата си система.
Според други учени американските президенти живеят по-дълго от избирателите. Резултатите от изследването на Джей Олхански от университета на Илинойс в Чикаго показват, че бившите главнокомандващи имат по-дълга продължителност на живота от средната. Причините за това са, че са високо образовани, богати и имат достъп до по-добро здравеопазване. Изследване на смъртността сред около 5000 британски депутати пък установява, че те живеят повече от общото население. Смъртността сред тях е с 28% по-ниска, отколкото на избирателите им.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com