Благоевград. Протести на тютюнджии разтърсиха Неврокопския край рано сутринта в понеделник. В над 30 населени места хората излязоха на бунт срещу забавената изкупна кампания и най-вече против ниските цени на „зеленото злато". Настояват за цена от минимум 6,50 лева за килограм. Уверяват, че няма да предадат продукцията си на сегашните разценки – средно по 5,20-5,50 лева за килограм. Всичко поскъпва – торове, препарати, оран, цигари, само цената на тютюна върви надолу, недоумяват те.
Решението за масовите протестни действия бе взето на нарочна среща в неделя в Гоце Делчев между кметове и земеделци. "Те са в безизходица. Навсякъде протестите са различни – някои не пускат децата си на училище, други блокират движението по пътищата, трети палят бали с тютюн. Има и такива, които плашат да обявят гладна стачка", заяви кметът на община Сатовча и председател на Сдружението на производителите на ориенталски тютюн Арбен Мименов. Той предлага да се разреши на тютюнджиите да продават без акциз 10% от продукцията си като нарязан тютюн.
В момента хиляди тютюнопроизводители са с вересии по магазините, нямат пари да си покрият сметките, не са плащали тока, водата и телефона. Имат и кредити към банките. В някои селища е прекъснато електрозахранването на десетки къщи. Мименов бе на протеста в село Вълкосел, където се произвежда най-много тютюн в региона – над 600 тона. Местните хора се жалваха, че са третирани от фирмите и държавата като роби. „Другото име на роба е тютюнопроизводител. Няма достойно заплащане на тежкия ни труд. Изнемогваме, но няма да си дадем тютюна на безценица. Ние си търсим правата, а държавата никаква я няма. За да ни чуят управляващите, спряхме и децата си от училище", заявиха протестиращите. Мъж пресметна, че при сегашните цени ще вземе общо 10 000 лева за седемчленното си семейство. Половината от тези пари са разходи – за новата реколта, за стари борчове. „5000 лева се разделят на 12 и се получава около 420 лева на месец. 420 делено на 7 прави по 60 лева на човек на месец. Как се живее с толкова пари? Какво да купя по-напред? След плащането на сметките остава само за хляб", оплаква се възрастен мъж. Тютюнът е нашият хляб и няма да позволим да се гаврят с нас, категорични са тютюнджиите във Вълкосел.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com