Тютюнджии: Повече няма да ни лъжат с парите

Тютюнджии: Повече няма да ни лъжат с парите | StandartNews.com

Цената на "зеленото злато" е от времето, когато кюфтето бе 18 стотинки, казват местните

Тютюневите ниви са навсякъде край симитлийското село Долно Осеново. "Зеленото злато" осигурява препитание за почти всички фамилии в населеното място. Никой обаче не се мярка по полето в горещия ден. Стопаните стават през нощта, за да оберат тютюна, който е готов. После го редят на низи и го слагат на скелета да се суши. И не спират да се молят за по-високи изкупни цени на своята продукция.

"Молим се държавата да се намеси в бранша и да защити правата ни. А не "музиката" да се поръчва само от фирмите, които си правят каквото поискат и определят цени, каквито са им угодни", споделят тютюнджиите в Долно Осеново. Те следят и новините, които засягат поминъка им, техния хляб. Чакат с нетърпение приемането на новия закон за тютюна и тютюневите изделия, който ще брани интересите им. "Стане ли това, ще сме по-спокойни. Защото ще знаем, че има държава и тя е готова да ни помогне, за да не ни извиват ръцете търговците и да прибират тютюна ни за жълти стотинки", категорични са земеделските стопани в селото.
69-годишният Димитър Сегменов е врял и кипял в тютюневия сектор. Преди 1989 г. работил в АПК-то, там навъртял 26 години стаж. Като зам.-председател на местната земеделска кооперация все е в диалог с комисиите, които изкупуват продукцията. Често

влиза и в спорове с оценяващите тютюна експерти

"В АПК средната цена на килограм тютюн бе 5,20 лева. 25 г. по-късно пак е толкова. Но тогава кюфтето и бирата струваха по 18 стотинки, а сега в пъти по-скъпи. Стандартът на живот се промени, но не и ставката за "зеленото злато". Затова приветстваме новия закон, тъй като повече няма да бъдем лъгани от търговците. Държавата ще регулира целия процес - от производството през изкупуването до преработката", казва бай Димитър. Той припомня как преди 3 десетилетия от цялото количество произведен тютюн не повече от 10% били трета класа. Сега се ползват по-модерни препарати, по-добри сортове, а в същото време окачествителите пишат близо 1/3 от тютюна като трета класа. "Не е нормално от предадени миналата година 269 тона близо 70 тона да са трето качество. На практика всяка фирма си заделя бюджет за продукцията, която ще изкупи. Според него окачествяват реколтата ни, за да им излезе сметката. Затова бе време държавата да се намеси, защото и тя губи. При по-ниски ставки акцизът в държавната хазна е по-малко. Тютюнът винаги е бил политика", споделя Сегменов. Според него и съселяните му е нормално държавата да играе ролята на регулатор и да следи какво се случва в бранша. Защото няма страна, която да не контролира производството и търговията с акцизни стоки. В някои държави дори е въведен 100% държавен монопол. Според експерта е необходимо да се завиши изкупната цена. За първа класа да се дават 15 лева за килограм, за втора - 10 лева, а за трета - 5 лева. В Долно Осеново са доволни и от въвеждането на регистри и за производителите, и за фирмите. Защото е добре всеки да се осигурява, а не част от стопаните да са в сивия сектор. "Държавата трябва да има информация, за да регулира процеса и да ни защитава.

Добра е идеята за въвеждане на минимална изкупна цена

Повече няма да бъдем лъгани с парите. До 30 дни от подписването на договора за покупко-продажба търговците ще са длъжни да са ни превели средствата", споделя Юри Крънчев, който се грижи с жена си за 9 декара тютюнева нива. Човекът се радва и от идеята фирмите да плащат до 20% над договорираните количества. "Сега не вземаха и кило отгоре. Но когато годината е добра, се ражда повече тютюн. Ако съм подписал за тон, ще ми вземат тон и двеста кила", пресмята стопанинът, докато се прибира към вкъщи от нивата, яхнал магарето си. На сянка са седнали бившите тютюнджийки Атидже Байрамова, на 84 години, и Атидже Алиова, на 70 години. И двете са загрижени за своите деца и внуци, които отглеждат тютюн. Иска им се младите да вземат повече пари за непосилния си труд.
С надежда чакат новия закон за тютюна и тютюневите изделия и две млади жени - Силвия Чобанова и Миглена Гандрина. Заедно със съпрузите си не знаят що е почивен ден. Миглена и мъжът й разчитат само на тютюна, нямат друга работа. Двете им деца са още малки - на 6 и 4 години, не могат да им помагат в отглеждането на "зеленото злато". Двамата се грижат за 3 декара нива. "Ставаме в полунощ и сме на полето. А изкарваме не повече от 3000 лева. С премиите да станат 4000-4500 лева. Като разделиш 4500 на 12 месеца, стават по близо 380 лева на месец. А с тях трябва да живеем 4 души. Само детската градина е над 60 лева", реди Миглена. Силвия чака с нетърпение не само приемането на закона, но и неговото прилагане на практика. "Често има закони, които не се спазват. Надявам се, че държавата ще влезе в ролята си и наистина ще ни помогне. За да се чува и нашият глас. Страхотно е, че когато не сме доволни от оценката на комисията на дадената фирма, ще можем да изискаме нова независима оценка от експерти на продукцията ни. Така няма да позволим на

търговците да ни ощетяват с лека ръка

пали се 35-годишната тютюнджийка. Затова в село Долно Осеново тютюнопроизводителите искат правителството да не пада и парламентът да не се разпуска, докато не се приеме законът за тютюна и тютюневите изделия. "Че после нови управници - нови приоритети. Току-виж забравили за новия закон и пак ще сме зависими изцяло от волята на фирмите", твърдят земеделските стопани. И обещават всенародна веселба, ако дочакат законовите промени, които ще ги защитят като производители.В Гърция цените са 2-3 пъти по-високи

Бисер Сегменов, кмет на Долно Осеново

Няма нищо по-хубаво от това държавата да се намеси в този сектор и да гарантира правата на тютюнджиите. Новият закон за тютюна ще създаде браншова камара, която да брани интересите на хората. Ще има и Изпълнителна агенция за тютюна. Нека се въведат регистри и за производителите, и за фирмите, които изкупуват реколтата. От 1600 жители 200 са в чужбина на гурбет. За всички останали основно препитание е тютюнът. При нашия климат това е земеделската култура, която вирее най-добре. За миналогодишната реколта средната цена бе 5,20 лева за килограм, което е много малко. Не трябва да се забравя, че тютюнджиите правят сериозни разходи. За 5 декара нива се харчат над 1000 лева - торове, полиетилен, оране. Тази година заради дъждовете хората ораха по 3-4 пъти и фрезоваха 2 пъти. Всичко това се отразява на джоба на местните хора. Държавата трябваше да се намеси в този бранш и да го регулира. Дано с новия закон изкупните цени бъдат по-високи поне с 2-3 лева за килограм. В Гърция цените са 2-3 пъти по-високи от нашите. А тютюнът е един и същи, но в южната ни съседка почти всички ниви са с поливни системи, а тук се мъкне вода с коне и магарета.

Имахме три цели с новите текстове

Алиосман Имамов - зам.-председател на НС

Три основни цели имахме при създаването на новия закон за тютюна и тютюневите изделия. Първата бе да установим справедливи отношения между производители и търговци и по-справедливи изкупни цени. Затова въвеждаме регистри и за едните, и за другите. Няма нищо лошо в това държавата да контролира този процес и да се намесва, ако се наложи. Втората цел бе да се следи целия процес на търговия с промишлено преработен тютюн и цигари. За да може държавата да прибира акциза от тези стоки. Третата ни задача бе да синхронизираме българското законодателство с две директиви на ЕС. Става въпрос за въвеждане на регистър и за машините и оборудването на това производство. България печели от акциза на тютюна и тютюневите изделия всяка година между 1,5 и 2 милиарда лева. Но за същия период губи 1/3 от акцизите заради лошата регулация.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай