Цветанов определи цифровизацията като едно от най-големите предизвикателства пред ЕС

Цветанов определи цифровизацията като едно от най-големите предизвикателства пред ЕС | StandartNews.com

Едно от най-големите предизвикателства пред ЕС е цифровизацията и цифровият единен пазар. Изключително важна роля тук играе образованието и е необходимо да инвестираме в различни програми, за да могат нашите деца да отговорят на предизвикателствата на дигиталния свят. Това заяви председателят на ПГ на ГЕРБ и председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Цветан Цветанов по време на конференцията „Технологии и единен цифров пазар: Възможности и предизвикателства". Форумът е организиран съвместно от Сдружение „Граждани за европейско развитие на България", Центъра за европейски изследвания „Вилфрид Мартенс" и Фондация „Ханс Зайдел".

Цветан Цветанов отчете, че в момента има голям недостиг на работна ръка в сферата на информационните технологии. „Особено голям е недостигът на знания сред хората над 40 години. Важно е да има непрекъснат диалог в цялата страна и по този начин да покажем ангажираността си по този въпрос", посочи Цветанов.

Председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред отбеляза, че все по-голямата информираност на малките деца относно новите технологии повдига въпроса достатъчно безопасен ли е дигиталният свят за тях. „Радостен съм, че европейският комисар по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел е тук, защото това придава допълнителна тежест и добавена стойност на тази дискусия", почерта той. Цветанов сподели, че през следващата година предстои осъществяването на граждански диалог в цялата страна, който трябва покаже на гражданите какво ни дава Европа и какви са предизвикателствата пред нея. „Едно от тях несъмнено е цифровизацията", уточни председателят на ПГ на ГЕРБ.

„За да развиваме нашата държава е изключително важно да се възползваме от всички предимства на новите технологии. Ето защо трябва непрекъснато да инвестираме в образованието на младите, за да не изоставаме от водещите страни", посочи председателят на Сдружение „Граждани за европейско развитие на България" и кмет на София Йорданка Фандъкова. По думите й София се е утвърдила като регионален лидер в сферата на информационните технологии с над 40 000 заети в IT-сектора.

„Единният цифров пазар и цифровата икономика са бъдещето на България и Европа, но предстои още много работа и трябва да се направят още много инвестиции", посочи на свой ред изпълнителният директор на Центъра за европейски изследвания „Вилфрид Мартенс" Томи Хухтанен. Той подчерта, че единният цифров пазар е крайъгълният камък за развитието на Европа. Хухтанен отбеляза, че е необходимо непрекъснато да се провеждат информационни кампании, за да дадем възможност на всички граждани да се възползват от предимствата на цифровия пазар.

Представителят на Фондация „Ханс Зайдел" за България Богдан Мирчев на свой ред коментира, че темата за цифровия пазар е особено важна, защото касае пряко нашето бъдеще. „Образованието трябва да върви ръка за ръка с непрекъснато променящия се свят и затова приветствам факта, че българското правителство е посочило като свой основен приоритет именно образованието", каза Мирчев.

„Цифровизацията е част от ежедневието ни. Тя е нещо положително, което променя всичко около нас. Европейският подход към цифровизацията е, че искаме в нейния център на остане човекът, искаме той да я управлява", заяви българският еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел.

По думите на бившия финансов министър на България Симеон Дянков ресорът на Мария Габриел – цифрова икономика и цифрово общество, е най-важният и е радостен, че именно българин отговаря за него. Дянков също така обясни, че ранното включване на децата в света на информационните технологии всъщност влияе положително на тяхното личностно развитие.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай