Благоевград. Един храм на 4 века в град Белица възкръсна като легендарната птица Феникс. Само че не от пепелта, а от сметта. Църквата "Свети Димитър" оцеля, защото е символ на вярата и божественото. А е била на косъм от унищожението и забравата. За нейното възстановяване помагали не само християните, но и мюсюлманите в населеното място. Спасена е по чудо, след като години наред се намирала в трагично състояние. Това е втората по старост в целия Пирински край света обител. "По-възрастна" е църквата "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" в разложкото село Добърско, която е от 1614 г.. Свещеници са категорични, че храмът в Белица е паметник на културата с национално значение и е най-старата постройка в целия планински град.
Началото на строителството на "Св.Димитър" започва някъде около 1640 година. По това време местното българско население бере големи ядове с турската власт. На няколко пъти местните са принуждавани да събарят основите на храма, но после пак започвали градежа. В днешния си вид църквата е вдигната през далечната 1716 година. Прави впечатление, че е много ниска постройка, частично вкопана в земята, за да не се издига покривът й по-високо от минарето на джамията. Намира се близо до площада "Брего" в западната част на Белица. Стенописите и иконописите са запазени и няма да се променят, а само се реставрират. Ремонтните дейности следят изкъсо местният свещеник Николай Попов и архиерейският наместник на Разлог Янко Русков. Те съблюдават дали всичко се прави по каноните на Българската православна църква. "Целта е да не допуснем нещо нередно. Миналата година научих, че в някакъв храм лепили тапети по стените, което е недопустимо. В Неврокопска епархия такова нещо няма как да се случи. Ходя редовно до Белица, защото възстановяването на този древен храм е нещо наистина значимо. Беше тотално изоставен, в трагично положение, превърнат в място за складиране на всякакви боклуци.
Но ще върнем старата му слава", уверява отец Янко Русков.
Храмът бил пред събаряне през 90-те години на миналия век. Някъде през 1997-1998 г. общинският съвет на Белица взема решение уникалната църква да се изравни със земята. Съвсем малко оставало сградата да остане само в спомените на местните хора и в историческите книги. Причината за наглед безумното и странно решение на местния парламент е, че постройката станала опасна за здравето на миряните. С времето покривът съвсем пропаднал, имало опасност да рухне целият и да убие някой от молещите се вътре поклонници. Всички специалисти били единодушни, че църквата застрашава здравето и живота на посетителите и свещениците, които влизат вътре по време на служби. Все пак разумът надделял. С помощта и на бунта на миряните, които се възпротивили да се заличи вековният храм. Това отрезвило съветниците и общинската управа. И багерите не дошли да бутнат църквата, която останала цяла и невредима дори по време на турското робство. Само дето сложили ключ и катинар на входната врата, за да се гарантира, че няма да има нещастен случай с някой мирянин вътре. Християните страдали много, че
не могат да се молят и да палят свещи
в старинния храм. Носталгията ги накарала да съберат финансови средства и да построят на метри от църквата през 2000 година нов параклис и чешма пред него. Кръстили и него "Свети Димитър". "През 2004 г. ме ръкоположиха за енорийски свещеник в Белица. Първата ми мисия бе да спася и възстановя този чуден храм, с който трябва да се гордеят всички местни хора. Този молитвен дом е гнездо на вярата, той е помогнал да се съхрани българщината през вековете", връща се назад във времето отец Николай. В началото получил голяма помощ от своя близък приятел Георги Матеев, който по това време бил зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството. Той осигурил близо 5500 лева от Комисията по вероизповедания за спешен ремонт на рухналия наполовина покрив. С тези пари не само поправили покривната конструкция, но дори я вдигнали с 25-30 сантиметра по-високо. Защото храмът по турско време е граден съгласно тогавашните канони - силно вкопан в земята, с малки прозорци с решетки. Покривът не трябвало да бъде над височината на турчин, който е възседнал кон. Никак не било леко да се изпълни мисията на отец Никола за възкресяването на църквата. Започнали да заделят църковни пари и да събират дарения за ремонт на сградата, която е върху площ от около 60 квадратни метра. "За нейното възстановяване ни помагат със средства християните в региона. В момента се правят довършителни дейности. Владишкият трон е готов. Стенописите и иконописите също. В момента се работи по разпятието в олтара, майсторят се двата проскинитария /б.а.-дървени поставки за иконите/, почти готова е певницата - дървена поставка с въртяща се горна част, върху която се слагат богослужебните книги", разказва отец Николай. Сестрите от Врачешкия манастир направили одеждите на светия престол и завесата на царските двери. Предстои да се организира пътуване до гръцкия град Солун. Специална делегация ще посети тамошната църква "Свети Димитър". Целта на посещението е да се открие и закупи подобаваща църковна утвар - дарохранителница, света чаша - потир, свети дискус, седмосвещник и свещници. Чакат всеки момент дарител да донесе в светата обител ръчно изработен полилей. Преди две години
миряните в Белица сменили името на параклиса
от "Свети Димитър" на "Свети Иван Рилски". "Стана ясно, че ще възкресим четиривековния храм и затова прекръстихме малкия храм. Но в никакъв случай не си пречат, макар да са на броени метри един от друг. Нека има молитвени домове за проповядване на вярата и на божието дело. На финала сме с реконструкцията. Ще сбъдна мечтата си - уникалният храм да отвори врати за миряни", реди свещеникът от Белица. Той е категоричен, че до месец и половина всичко ще е готово. Прави се необходимото, за да се освети възкръсналата църква най-късно до 26 март, когато е християнският празник Благовещение. Че каква по-блага вест от спасяването на древната църква и от нейното освещаване! А освещаването ще извърши новият Неврокопски митрополит Серафим. Нека му върви така - да е единна църквата ни и да открива нови храмове, редят жители на планинския град. А всички християни в района са доволни и щастливи, че църквата "Свети Димитър" отново ще стане действаща и ще могат в нея да се молят за здраве и благоденствие и да палят свещи.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com