"Играчката" на 3500 години няма аналог в света, твърди проф. Овчаров
Тракийската птица гадател с очи от карнеол, която няма аналог в света, краси частната колекция на бизнесмена хотелиер Александър Митушев от Златоград. Като запален любител на археология, история, култура и връзката на легендите със съвременния туризъм в региона, преди 15 г. той започва да откупува находки, изровени от местните хора. Създава малка колекция, която е регистрирана в Регионалния исторически музей "Стою Шишков" в Смолян, а копията са изложени в конферентната зала на новия му хотел край село Ягнево. Сред тях е "пилето", изработено от мед и бронз, с очички от полускъпоценни камъни, което според проф. Николай Овчаров е на около 3500 г. Археологът е категоричен, че находката е първата в света и че птицата най-вероятно е култова играчка от ХV-ХI в. пр. Хр. Предметите бяха обявени официално по време на кръгла маса за развитието на културния туризъм в Средните Родопи.
Птичето, което е от къснобронзовата епоха, е високо няколко сантиметра, а
главата му се клати като на съвременните
играчки. "За какво е служила, трудно е да се каже. Може да бъде и обикновена детска играчка, може да и да е нещо, което е свързано с култовите практики - например гадания", обобщи проф. Овчаров. Другата атракция в сбирката на Митушев, освен по-известните глинени съдове, е ножът, използван в култовите практики. "Тези предмети от неговата колекция показват щрихи от епохата, в която Източните и Средните Родопи преживяват един голям разцвет. Най-големите култови центрове са Перперикон, Татул, пещерата Утроба и т.н., но очевидно ще излизат и още такива предмети и паметници. Тази година се надявам да имаме още два от тях в района на Мъгляне, които ще ни дават щрихи от тази изключително интересна история от времето на Троя и Микена", обясни археологът. За да онагледи дълбоката старинност на уникалното пиле, професорът обясни, че това е периодът,
описан от Омир в "Илиада" и "Одисея"
когато траките, виното им и магичните Родопи са на голяма почит. За "Свещената планина" говори и Херодот, описвайки централното светилище на Дионис.
Проф. Овчаров обяви, че това лято стартират сондажни проучвания на Кромлеха до село Мъглене. Той е лично откритие на Александър Митушев, който го забелязва преди години, а сега ще финансира със собствени средства разкопките. Ще се направят проучвания и на Харманкая, където се очаква богат материал от керамика, но тепърва ще стане ясно какво крие там Свещената планина.
Бизнесменът залага на културен и екотуризъм
Бизнесменът колекционер Александър Митушев не просто печели сърцата на туристите, идващи в Ареалния комплекс в Златоград, а ги кара да се върнат отново в старинния комплекс от нови хотели в родопски интериор, който той създаде през 2001 г. Мотото му е просто - гостът иска не само да се наспи удобно и да хапне вкусно, а да изпита нова емоция, да научи нещо за региона и да си тръгне с автентичен сувенир за спомен.
Наскоро Митушев откри и нов екохотел с около 50 места край село Ягнево, което е на 15-ина километра от Златоград. Преди това бизнесменът направи там база за спортен риболов, заобиколена от кокетни малки къщи. И примамва туристите с куп атракции - басейн, нощно светлинно астрономическо шоу над язовира, вкусно меню от екостопанство, в което расте всичко, което се слага на трапезата на госта.
Само в Ягнево Митушев дава работа на 80 семейства. В селото освен туристическия комплекс има и малък шивашки цех.
Във витрината на Александър Митушев има куп награди, едната е за "Личност с принос в развитието на културния туризъм" на Международното изложение "Културен туризъм", което се проведе във Велико Търново от 1 до 4 април. Грамотата и плакетът му бяха връчени в събота от проф. Николай Овчаров.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com