Тръгваме към морето по обяд

Пешеходци пробваха на воля новия асфалт

Тръгваме към морето по обяд | StandartNews.com

От днес България може да се похвали с втората изцяло готова магистрала - "Тракия". Първата е 19-километровата "Люлин", която бе открита от Бойко Борисов.

Историята на "Тракия" започва през далечната 1964 година, когато правителството на Тодор Живков взема решение за строежа. Близо 50 години по-късно отсечката, дълга 360 км, вече е готова.

Отпускари се готвят да пътуват към морето около обяд, за да могат да минат по новата отсечка на магистрала "Тракия". Очаква се официалното откриване да започне в 10,30 ч и към 12,30 шосето да бъде отворено за коли.

До вчера новото трасе бе достъпно само за пешеходци, видя екип на "Стандарт". Всички входове към магистралата от околните села бяха завардени от пазачи. Те връщаха желаещите да скъсят разстоянието до плажа, като минат по новия път преди официалното откриване. "Ако се обадят за някого, пускаме го, но иначе - не". Така ни посрещнаха служители на фирмата "Сдружение "Тракия IV", строител на последния участък до Бургас, които пазеха до бариерата. Докато разговаряхме обаче няколко автомобила бяха допуснати да преминат през загражденията след обаждане на шефа. Служебната кола на вестник "Стандарт" обаче не беше сред избраните, защото "шефът е забранил медиите да минават преди понеделник".

"Предлагат ни пари, за да минат по-бързо, ама не може. Някои се заканват, че ще ни съдят, ще ни бият или ще се обадят на еди-кой-си да се оплачат", разказаха служители.

Докато разговаряхме, от другата страна на пътя джип със софийска регистрация спря и един от пътниците започна гневно да пита, откъде да се върне, защото и изходът бил запушен. Наложи се шофьорът да направи обратен завой, за да мине в другата лента, за да може да се влее в трасето за морето по стария път.

А на нас ни остана удоволствието да се разходим пеша по чисто новата магистрала. За пешаци ограничение няма. Няма и крайна точка по трасето Ямбол-Карнобат, дълго 35 км.

Иначе от днес България може да се похвали с втората изцяло готова магистрала - "Тракия".

Първата е 19-километровата "Люлин", която бе открита от Бойко Борисов. Според специалистите пътят от София до Бургас се взима за 4 часа със средна скорост 120 км/ч. Максималната разрешена скорост по новите отсечки е 140 км/ч. Никъде по трасето обаче няма да видите знак за това. Проблем за новата отсечка е и фактът, че от Стара Загора до влизането в Бургас няма нито една бензиностанция, нито място, откъдето да си купите храна или вода. Тоалетни дори и химически също липсват. Единственото, за което строителите са се погрижили, е да има специални отсечки встрани от аутобана, които могат да се ползват за почивка.

Лот 3 и 4 на магистралата са идеални за дълъг път, защото асфалтът е идеално гладък. Не така обаче стоят нещата с пътя до Пловдив.

"Малко офроуд е до Пловдив", оплакаха се чуждестранни туристи, които бяха отбили на една от последните бензиностанции в района преди Стара Загора. Семейството от Полша разказа, че от години летува на Българското Черноморие и следи развитието на магистралата. "Този асфалт ни е като пътя до дома. Познаваме го на всеки сантиметър, но има много какво да се желае", разказа мъжът.

Разрешени са 140 км/ч

За всички магистрали в страната разрешената скорост е 140 км/ч. Промяната бе направена с поправки в Закона за движение по пътищата през 2012 година. Знак за ограничение на скоростта по магистрала "Тракия" в 50-километровия участък през Пловдивска област няма. Но там трудно се кара с позволените 140 км заради дупките и неравностите. Водачите сами натискат спирачката, защото карането по вълнообразния асфалт, осеян с цепнатини, е съпроводено с неприятно друсане. Липсват и знаци, които да предупреждават за опасността от преобръщане.

Иначе най-високата скорост, засечена от камера на автомагистрала "Тракия", е 251 км/час. Джигитът е Mercedes-Benz E63 AMG с българска регистрация. Нарушението е констатирано през 2011 година, като шофьорът е глобен с фиш за 900 лв. Във форумите в интернет пък се съобщава за рекордьор, който профучал с 308 км/ч.

Слагат 44 химически тоалетни

По 170-километровото трасе между Стара Загора и Бургас на 11 места ще има 44 химически тоалетни. Не е ясно обаче колко ще са бензиностанциите. Към момента има издадени десетина разрешителни, от които само по едно е започнало строителство. Експертите обаче са спокойни - щом бизнесът види новата магистрала, въпрос на месеци е бензиностанциите да се появят.

"Тракия" взима хляба на 65 кръчми

Последната надежда е, че трафикът ще остане заради липсата на място за почивки

Собствениците на капанчета по стария път са единствените, които не се радват от новата придобивка. По шосето между Нова Загора и Карнобат има над 65 заведения, според работещите там. "Отворихме преди 13 години и точно на 13 юли взех решение, че ще затваряме", каза за "Стандарт" управителят на едно от тях. Край него редовно спират автобусите с туристи за морето. "Няма как да се издържаме, след като всички вече ще минават по "Тракия". Бизнесът ни и без това западна през последните години. Средната заплата за района на Нова Загора е около 300 лв.", жалва се човекът. Друг собственик на заведение до село Венец пък е на мнение, че за да не потъне фирмата му, ще трябва да намали наполовина персонала. "На една от автобусните фирми, които спираха редовно тук, в петък са им казали от понеделник да минават по новата отсечка", разказа друг кръчмар.

Засега надежда за собствениците има във факта, че по новото трасе няма къде да се спре за почивка. А в автобусите пътуват деца, трудно ще накараш хората да се стискат няколко часа, разсъждават ресторантьори. "Но дори и някои от превозвачите да останат на стария път, това няма да ни спаси. Защото и сега повечето пътници си носят сандвичи и купуват само кафе и минерална вода", контрираха от заведенията.

Автобусите раздвоени за новия маршрут

Повечето летовници, които пътуват до морето с автобуси, няма да могат да се порадват на новия участък на "Тракия". Причината е, че фирмите превозвачи предпочитат да заобикалят магистралата. По новоткрития лот няма бензиностанции и крайпътни заведения, а половината рейсове са пълни с деца. Ако на някой пътник му прилошее или му се наложи да отиде до тоалетна между Раковски и Бургас, автобусът няма къде да спре, обясни по-рано пред "Стандарт" Галя Топалова, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи и шеф на големите автобусни фирми "Груп Плюс" и "Етап-Адресс".

Затова автобусите ще продължат да се движат по стария път през Нова Загора и Петолъчката - поне до края на октомври. Някои от превозвачите обаче още от утре променят разписанията си, за да се движат изцяло по магистралата до морските курорти. Според тях пътниците изрично питали дали ще пътуват само по "Тракия".

Никой няма да реже лента

Пускането на последния участък от магистрала "Тракия" може да мине без рязане на лента, научи "Стандарт". Така ще се избегнат разправиите кой има по-голяма заслуга за строежа. В церемонията обаче ще участват президентът Росен Плевнелиев и министрите на регионалното развитие Десислава Терзиева и на транспорта Данаил Папазов. При официалното откриване протоколът предвижда пръв думата да има държавният глава, а след това по няколко думи за свършената работа ще кажат министър Терзиева и шефът на пътната агенция Лазар Лазаров.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай