Няма празник без наздравица. А на Трети март няма нищо по-подходящо за тост от чиста българска гроздова ракия. Традицията повелява тя да е с кехлибарен цвят и наситен вкус и аромат. Да е от чисто грозде и по стара българска рецепта. И така изборът на ракия за наздравицата на най-българския празник се свежда до една бутилка – „Сливенска перла“. Това е най-старата ракия в историята на българското промишлено винарство. Тя вече е на христовата възраст, а през ноември ще се навършат 34 години от излизането на пазара на първата „Сливенска перла“. За тези три десетилетия всяка бутилка от кехлибарената ракия е произвеждана с изключително внимание и винаги по традиционната рецепта – от чисто грозде. Неслучайно тази напитка отдавна е спечелила сърцата на феновете на хубавата българска ракия и се е настанила трайно на българската трапеза. Още с дебюта си през 1979 ракията е оценена и получава първа награда за качество от Пловдивския панаир, след което бележи ненадминат растеж за три годишен период . Производството от 5000 литра само за 36 месеца се увеличава на 500 000 литра. През годините печели и десетки награди за качество.
33 години производителите пазят традицията и неподражаемият вкус и аромат на перлата на гроздовите ракии.
Днес „Сливенска перла“, чийто производител е „Вини“ АД, е единствената ракия, която има серия, отлежала четвърт век и може да даде на познавачите онзи вкус, който никой друг не може да им предложи. Това е напитка, която отговаря на името си и е истинска перла на рафта на всеки магазин.
С френски маниери
„Сливенска перла“ е българска ракия с френски маниери. „Потеклото“ й може да се търси в Монпелие, където се е обучавал бащата на днешния „Вини“ Неделчо Неделчев в началото на 20 век. Той е единственият български стипендиант на престижното Висше училище по лозарство. Въпреки примамливите предложения за високоплатена работа след като завършването на френския университет, той се връща в родкния си град Сливен, за да положи основите на българското промишлено винопроизводство. Там той намира съмишленици, с които основава лозарската кооперация „Шевка”, която 90 години по-късно познаваме като един от най-големите Български производители на алкохолни напитки “Вини” АД. Благодарение на положените добри основи, кооперация „Шевка”продължава своята еволюция, като се превръща в ДП „Винпром Сливен” Едно от най-големите предприятия в страната за производство на вино и високоалкохолни напитки по онова време. Шест десетилетия след създаването на компанията, благодарение на иноваторския й дух в комбинация с познанията на технолозите, се създава първата в България специална гроздова ракия с марката “Сливенска перла”.
Горбачов я забранява, но тя възкръсва
От години Сливенска перла се произвежда предимно от ароматния сорт Мускат Отонел и продължава да радва любителите си с традиционния си плътен вкус и мускатов аромат. Преди 1985 г. обаче тя се е правела основно от сорта Перл дьо Ксаба. Четири години преди падането на комунистическия режим у нас обаче генералния секретар на СССР Михаил Горбачов издава указ за „Борба с алкохолизма и пиянството” и въвежда сух режим. Неговият пример е последван от тогавашния държавен глава на комунистическа България Тодор Живков, вследствие на което са изкоренени хиляди декари лозя. Жертва падат и масивите със сорта Перл дьо Ксаба. Ракията обаче не умира, за разлика от тогавашния политически режим. Тя възкръсва и днес продължава да живее и да радва любителите на качествените напитки със същия отличителен вкус и аромат.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com