* В свежия плод има куп витамини, магнезий и калий
Един от най-любимите летни плодове, който съчетава прекрасно свойствата на полезната храна и вкуса на свеж десерт, е безспорно динята. Само едно сочно парче от ягодовидната сърцевина с гладка кора и сочна, сладка, обикновено червена вътрешност носи редица ползи както за здравето, така и за тялото ни.
Всеизвестен факт е, че по време на летните жеги тя може да поддържа тялото ни хидратирано тъй като съставът й е 92% вода. Фибрите в нея от друга страна, засищат глада ни без да приемаме значителен брой калории. Това, което малцина знаят е, че докато хапваме диня, организмът ни си набавя 3% от дневната му нужда от витамините B6, B5 и B1, 18% от нужния ни витамин А и 21% от количество витамин С, което ни трябва за деня и което подобрява значително състоянието на косата и кожата. Освен това можем да си набавим и 4% магнезий, 5% калий и различни фитонутриенти, които помагат на храносмилането и перисталтиката. Други ползи, които можем да отбележим, са подобряване здравето на сърцето, намаляване на възпалението и оксидативния стрес и подпомагане за облекчаване на мускулната болка. Семената й са богат източник на мазнини и белтъчини. Поглъщането им не трябва да бъде повод за притеснение, а напротив. Те често се добавят към различни ястия и се използват за производство на растително масло. Дори се отглеждат специализирани сортове, които имат много малко водниста маса и концентрират енергията си в семената.
Празникът на динята е проведен за първи път в САЩ и именно там са най-странните обичаи, свързани с отбелязването му. Сред тях са замеряне с дини и наплюване с динени семки.
В България допреди години великотърновското село Никюп организираше ежегоден Празник на динята, който събираше стотици хора от цялата страна. Славата на селото като голям производител на дини се превърна в спомен от миналото, но пък той припомня за някогашния поминък на населението. В момента дини произвеждат единствено местната земеделска кооперация и две семейства върху площ от няколко декара.
Така или иначе на 3 август Празникът на динята бе едно от най-предпочитаните в региона. Провеждаха се атрактивни игри като боулинг с дини и надяждане, богата музикална програма и много танци. Традицията датира от 2012-а с известни прекъсвания. През тази година празникът отново няма да бъде проведен поради сериозен проблем с безводието в региона.
Фестивал на динята се провежда всяка година и в шуменското село Салманово. Съборът е под надслов "Ден на динята". Празнува се в последната неделя на месец август. Първият подобен празник в селото се е провел през 1989 г.
Жителите на Салманово правят сладко и ракия от дините и пъпешите. Обикновено празненството събира над 4000 души, а количеството на изядените плодове е повече от половин тон. Програмата там включва състезание за най-голяма и най-малка диня, надиграване по надяждане, носене на дини под една мишница, изработка на най-красив фенер и много други. В различните райони на България диалектни наречия за наименование на диня са още карпуз, любеница или бостан.
Самият плод има 1200 разновидности и се отглежда в 96 държави по света. Спекулира се, че първата диня е откъсната в Южна Африка, но никой не може да каже това със сигурност, тъй като разнообразието от видове създава трудности да се определи в конкретика местоположението.
По света се срещат най-различни интересни начини, по които да се консумира този плод. Колкото и странно да звучи, в Китай кората се вари, пържи или маринова и след това се яде. При пържене тя се обелва и се готви със зехтин, чесън, люти чушки, лук, захар и ром, докато маринованата кора е по-широко разпространена за хапване в Русия. Китайците пък са любители на семките от динята. Те се продават печени и с подправки, подобно на слънчогледовите. В Западна Африка се изстискват за масло или се използват за приготвянето на супа и други ястия.
Ако се питате как може да отпразнувате този международен празник у дома, ви предлагаме да си подарите разхлаждащ, вкусен и много полезен сок от диня.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com