Тефтери крият тайната за обесените братя

Мълва, че килъри са ги намерили в гората, прокурори подозират самоубийство

Тефтери крият тайната за обесените братя | StandartNews.com

Смолян. Дали братята словаци Бранислав и Марсел Колесар са се обесили, ритуално ли е самоубийството им, или някой им е помогнал да сложат примки на шиите си? Това са версиите, по които работят участниците в разследването на шокиращия случай. Братята словаци бяха намерени на 20 септември обесени в обща примка в гората между родопските села Загражден и Глогино. Сред местните хора витаят множество зловещи слухове, сред които и този, че младите мъже се криели от някого и затова са дошли с палатки вдън гори. После обаче били разкрити от килърите и убити по особено жесток начин. Говори се дори, че 26-годишният Бранислав и по-големият с 9 г. Марсел са висели на примката, обесени за краката, с главите надолу.

От Окръжна прокуратура в Смолян обаче отрекоха подобна информация. На този етап аутопсията не е установила следи от насилие.

Тефтери дневници може да разкрият истината около братята Колесар. Те били открити близо до телата им. Текстовете са на английски и словашки, като тепърва ще се направи официален превод на написаното и ще стане ясно дали изобщо може да се говори за прощални предсмъртни писма, поясни прокурор Иван Спиров от окръжното обвинение в Смолян.

"Полицията работи вече 3 дни особено активно по случая, но всички събрани към момента данни сочат към версията за самоубийство", заяви Спиров. Според него все още подлежи на доказване и дали труповете са на младите мъже, чиито документи са открити в обсега от близо 200 м край палатката им в гората. Това може да стане само с ДНК експертиза заради напредналия стадий на разлагане на труповете, които още са в моргата в Смолян. Не само записките на братята, а и разпитите на близките им в Словакия ще дадат отговор дали се касае за ритуално самоубийство или убийство.

По неофициални данни двамата са пристигнали в началото на септември в Родопите. Те прекарали около седмица в планинския бивак в гората край Загражден, преди телата им да бъдат случайно открити от пастир, който подал сигнал в полицията. Местните хора са ги запомнили като клиенти на двата магазина в селото. Оттам братята купували основно храна и алкохол, но не били особено разговорливи.

При огледа край палатката и вътре в нея са намерени множество празни и пълни бутилки алкохол, малко храна и лекарства, обясни кметът на Загражден Венцислав Шишков. Той става поемно лице при огледа на местопроизшествието. Шишков не скри, че гледката на труповете е била повече от ужасяваща - липсвали очите, телата са били почти разпаднати. Примката била обща на врата има, но телата били паднали от бурните ветрове на земята.

"Бяха си устроили бивак до един пряк път, на километър от селото. Братята се бяха обесили на една примка. Труповете бяха почти разкапани, не беше никак приятна гледката. Вързали са примката за дърво, но клонът се беше счупил, явно с времето. Телата бяха на земята", разказа още кметът на селото.

Били почитатели на Семейството на дъгата

Любовта на братята към българската природа ги е докарала у нас, твърдят запознати. В началото на септември м.г. те са присъствали в родопското село Рибен дол на Балканския събор на дъгата. Съборът "Рейнбоу" (небесна дъга) се провежда от новолуние до новолуние. Всъщност всеки месец някъде по света има събирания. Според запознати поне месец преди всеки събор доброволци проучват съответната държава, избират място, което трябва да е до чиста река, и уговарят условията с местните власти. Философията на семейството "Рейнбоу" е заимствана от идеите на северноамериканските индианци. Пълнолунието е празник заради езическите традиции, но това, което хипитата почитат, е силата на четирите елемента - земя, огън, вода и въздух. Обикновено членовете на семейството се събират в голям кръг, хващат се за ръце и пеят песни за любов, светлина и мир. В края на вечерята музикантите минават с т.нар. магическа шапка, за която имат специална песен, и събират дарения за храна. Ако няма пари, може да се остави много любов, защото тук никой не е задължен да прави нищо. В лагера нищо не се купува и нищо не се продава. Със събраните средства доброволци пазаруват в близкото съседно село, други приготвят храната за всички в импровизирана кухня край реката. Никой не яде месо, а бивакът е място, освободено от алкохол и наркотици, твърдят рейнбойците. През деня който иска, може да участва в уъркшоповете по свирене на тъпан, стрелба с лък, дърводелство. Официалният език, на който си говорят, е английски. Движението "Рейнбоу" е създадено в САЩ през 70-те години от противници на войната във Виетнам с философия, заимствана от индианското племе хопи. Шамани от това племе пророкували, че на земята ще се появят хора без националност, които ще я преобразят и ще бъдат известни като войните на Дъгата. Сега идеята не е по никакъв начин политизирана или свързана с каквато и да било религия или идеология. Целта е хората да се чувстват като едно семейство, в което няма йерархия и лидери, както и да се прекара време в природата, далеч от цивилизацията и изкуствените ограничения цял месец. Условието за приемане на нов член на семейството на "Рейнбоу" е той да "идва с мир" и да обича природата и хората.

Словашкото посолство: Нямаме сигнали от близки

Не е потвърдена самоличността на труповете, а и нямаме сигнали да са издирвани от близки. Това заявиха за "Стандарт" от словашкото посолство в София. Те уточниха, че по разследването на случая българската полиция работи в рамките на международно полицейско сътрудничество. "Чакаме официално да бъдем уведомени през дипломатическите канали", заявиха от посолството. Външно министерство вече е уведомено, тъй като в случая става дума за чужди граждани и трябва чрез дипломатическите ни служби в Словакия да се търси връзка с близките на жертвите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай