Недостиг на международни шофьори изпитват българските фирми, сочат данните на Агенцията по заетостта, цитирана от Нова ТВ.
В момента по официални данни има свободни 536 работни места за тираджии, като най-сериозен е недостигът на шофьори в Пловдив, където вакантни са 150 места.
Николай Янев от пет години работи като международен шофьор. На месец изминава средно по 17 хиляди километра и получава заплата от 2500 лева. Според него колегите му предпочитат да работят за чужди фирми заради по-високите заплати.
„Поне за мен те идват, учат се, дават им нови камиони, практикуват и бягат навън, което не е правилно", каза Николай Янев, който е международен шофьор.
Най-търсената работна ръка у нас се оказват международните шофьори. В почти всички бюра по труда има обявени свободни позиции за тази професия. Заради липсата на училища в страната, които да произвеждат такива кадри, в една от най-големите транспортни фирми у нас са се принудили да открият собствен учебен център. Тук изпитват недостиг на 500 шофьори.
„Училища, действали, произвеждали кадри, се закриват и се произвеждат така наречените мениджъри-меринджеи, които не искат да работят една много добре платена работа", обясни Мирослав Самуилов – представител на транспортна фирма.
Заплащането на международните шофьори започва от 1200 и стига до 3000 лева, но кандидати няма.
„Имаме оферта за 600 евро. Разбирате, че ако работодателят в съответната държава представи 1500 или 2000 евро, нашият специалист ще може да кандидатства и по регламента в Европа, защото критериите са международни", каза Николай Димитров – началник на сектор в Агенция по заетостта–Пловдив.
Една от основните причини за текучеството в бранша се оказват кражбите на гориво, които правят шофьорите на тирове.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com