Такова събитие не се е случвало в от близо 1000 години
Български духовници написаха остро писмо до Светия Синод, в което изразяват опасенията си относно Всеправославния събор. Свещениците са опасяват, че на събора, който ще се проведе през юли на остров Крит, може да бъдат приети канони в противоречие с православието. Писмото-молба, внесено вчера в деловодството на Светия синод, е адресирано до патриарх Неофит и управлението на Българската православна църква. В него те споделят своите опасения и тревога по отношение на одобрени от църквите документи и теми, които ще се разгледат на предстоящия Велик и Свят събор. "Прави впечатление необоснованата употреба на икуменическа терминология, влизаща в открито противоречие с традиционното православно богословие и езика на светите отци. Понякога са използвани двусмислени изрази, които не целят прецизиране на понятията, както е било на Вселенските Събори, а обратното – съзнателно ги замъгляват и размиват. Дори има и някои явно неправославни формулировки. Ще посочим и конкретни примери", казват в писмото си духовниците.
Позицията им е изразена и под формата на петиция в интернет, която може да бъде подписана от всички подкрепящи ги техни събратя – клирици и миряни, дори и без посочване на e-mail, като подписите ще бъдат внасяни всяка седмица в деловодството на Св. Синод, споделиха инициаторите на писмото. Петицията е създадена по молба на много съпричастни православни християни и с оглед на широкия обществен отзвук на поставените въпроси.
Според духовници от чужбина в България, „в момента се случва прецедент – миряни и духовници да внесат писмо относно Всеправославния събор. Такова нещо – в единодушие и единогласие на клир и народ, досега не се е случвало в света по отношение на Събора". Духовниците споделят още, че българските им събратя дават голям пример на другите църкви, и се надяват и те да ги последват.
"Позовавайки се на думите на св. Теодор Студит, че когато чистотата на вярата е застрашена, Божия заповед е никой да не мълчи, ние също желаем да изразим голямото си безпокойство и несъгласие със съдържанието на един от проекто-документите, официално приет за разглеждане на всеправославния събор през юни 2016 г. Той е озаглавен „Отношенията на Православната Църква с останалия християнски свят", който твърде много смущава православната ни съвест". Духовниците се опасяват, че на предстоящия събор може да бъдат приети документи и канони, които противоречат на православната догматика, канони и традиция.
В проекто-документите, които бяха приети в Шамбези, Швейцария, от всички православни патриарси "многократно се говори за „християнско единство", което всъщност е и основното послание на проекто-документа. Само че никога на Вселенските Събори не се е говорило за възстановяване на единството между православни, ариани, македониани, несториани, монофизити, оригенисти, монотелити, иконоборци и т.н. Защото наличието на еретици, независимо от тяхната многочисленост, не нарушава вътрешното единство на Христовата Църква, тъй като еретиците винаги са били считани за външни по отношение на Църквата. Докато, напротив, верните членове на Църквата винаги се намират в християнско единство, защото са съединени от общата им православна вяра, от тайнствата и от Самия Христос. Ето защо светите отци никога не са говорили за възстановяване на единството между православни и еретици, а единствено са призовавали еретиците към покаяние и завръщане на последните, вече изповядващи православната вяра, към Църквата", уточняват духовниците.
Писмото е подписано от архимандрит Йоан Филипов от Пловдивска епархия, йеросхимонах Димитрий Зографски, ефимерий на Германския манастир „Св. Йоан Рилски", йеромонах Никанор от Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян", свещеник Стилян Табаков от храм „Св. св. Кирил и Методий" в София, иконом Кирил Дидов, духовен надзорник на Софийска св. митрополия, протойерей Йоан Куков от храм-ротонда „Св. Георги", свещеник Георги Янъков от храм „Покров Богородичен" и др.
През месец юли на оостров Крит се очаква да се проведе събитие, което се организира повече от 70 г. - Всеправославен събор, на който да бъдат решени важни за православието въпроси.
В православните среди вече започнаха дебатите около точките и документите, които ще бъдат разглеждани от всички православни патриарси. У нас за сега дебатите все още не са започнали с такава сила, с каквато текат в Гърция, например.
Провеждането на такъв събор е от изключителна важност за цялото православие, тъй като ще бъдат обсъдени важни и належащи въпроси. Сред тях са ще могат ли свещениците да се венчават втори път, могат ли да бъдат по-леки постите и възможен ли е бракът между православни и друговерци.
Богословите от духовните школи са положително настроени към провеждането на този събор за разлика от монасите, които са по-консервативни и по-скептични към провеждането му. Такова събитие не се е случвало в Православната църква от близо 1000 години.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com