Атон. Най-големите мощи на светец, които се съхраняват в българския Зографски манастир на Атон, са на света Матрона Хиоска. За чудесата на светицата от векове до наши дни разказва подробно в книгата си йеромонах Висарион, който е първи епитроп в Зографската света обител. Днес излиза книгата му „Хиоските светци. Житие и чудеса на света Матрона Хиоска", която може да се намери в централните църкви в София.
Последното чудо на света Матрона е от 2011 г., когато тя се явява на болен мъж от остров Крит. Той заболява от рак, а съпругата му е в безизходица, след като медицинското заключение гласи, че му остават между 3 и 6 месеца живот. На сън жената вижда монахиня, наричаща себе си Матрона, която носи в ръцете си нож. Приближава се до болния и с острието бърка в главата му, казвайки: „Ето, сега вече е здрав!". Скоро след това мъжът наистина оздравял. „Случаят е документиран, пази се и адресът на мъжа от Крит. Подобни разкази не са приказки за лековерни", казва отец Висарион и разкрива, че това не е единственото чудо в наши дни. В навечерието на 20 октомври, когато се чества паметта на светицата, един мъж от Хиос, който сега е действащ свещенослужител (архимандрит Амвросий),
получава насън предупреждение да се пази от автомобилна катастрофа
На следващия ден той шофирал внимателно, но въпреки всичко една неизправност на автомобила едва не му отнела живота. „Разговарях лично с този човек. Той подробно обясни, че е останал жив благодарение на светицата, тъй като този ден постоянно й се молел, а и предварително е бил предупреден насън", казва отец Висарион. Преди около 30 години света Матрона Хиоска е спасила гръцки кораб от потъване по време на буря, а през октомври 2009 г. е помогнала на хирург от Атина да извърши успешна операция, която е била немислима да се направи по човешки. Саморъчно написаното писмо от този хирург също се пази в Зограф.
Светицата е прекарала целия си живот на гръцкия остров Хиос и в продължение на векове (от 15 до 19 век) е била почитана там. Но пожелала мощите й да пребивават в Зографския манастир „Свети великомъченик Георги". „За нас е голяма радост и гордост, че една велика светица, която е вършила чудеса не само в предишни векове, но и в наши дни, е пожелала нейните мощи да се съхраняват в българския манастир на Света гора", казва йеромонах Висарион.
Мощите на светицата се пазят в църквата „Св. вмчк Георги", която е най-големият храм в манастира.
Те излъчват чудно благоухание
което не се дължи на изкуствени аромати, а се излъчва по необикновен, божествен начин", разказва отец Висарион. Мощите са донесени в манастира около 1825 г. Това става след въстанието на гърците за независимост от Османската империя (1821-1829 г.). Тогава част от съвременна Гърция се освобождава от турците, но друга част, включително и остров Хиос, остава под Османско владичество. През март 1822 г. хиосци също се надигат, но въстанието им е жестоко потушено. Събитието е известно като Хиоското клане, защото от 120 000-ното население на острова, 100 000 души стават жертва на османците.
Не е пощаден и манастирът на света Матрона, а мощите на светицата се озовават у пашата на Бурса. Той ги взима като военна плячка и иска за тях откуп. Заплашва, че в противен случай ще ги хвърли в огъня.
Тогава една слугиня на пашата - християнката Мария, му казва, че ще му служи без пари в замяна на мощите. Той склонява и така Мария прибира мощите на светицата. Първоначално тя искала да ги върне на Хиос, но духовният й отец й напомня, че след въстанието островът прилича на пустиня. Така Мария поверява мощите на отеца, който е от Зографския манастир. По това време в манастира е имало не само българи, но и гърци. Така че не се знае дали българин или грък е донесъл мощите на св. Матрона в Зографския манастир.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com