Стегни колата за зимата

Избирайте гумите и според индекса, не пестете пари за течност за чистачките

Стегни колата за зимата | StandartNews.com

Днес се чака първият сняг за годината. С настъпването на зимата идват и традиционните за страната ни проблеми - непочистени улици и калпави шофьори по пътищата, които не са сменили летните си гуми. За да се чувствате както вие, така и останалите участници в движението спокойни, трябва добре да подготвите автомобила си за зимния период.

София. Много шофьори избират гумите само по размерите и според сезона. Съществено значение обаче имат и други характеристики, като скоростен и товарен индекс, дата на производство. Някои предпочитат да спестят пари, като използват т. нар. всесезонни гуми. Те обаче не са най-подходящият избор за родните пътища.

Основната разлика между зимната и лятната гума е в каучука. Най-ниската температура на асфалта, при която лятната гума запазва качествата си, е 7 градуса. Това е и горната граница за шофиране със зимни гуми. При по-висока температура каучукът й започва да се топи, което прави колата нестабилна. При по-ниски температури пък лятната става на "пластмаса" и колата започва да се хлъзга. Затова у нас всесезонните гуми са неподходящи, тъй като са пригодени за по-малки температурни разлики. След като изберем подходяща гума за сезона, ще трябва да се запознаем и с нейните характеристики.

На всяка производителят е отбелязал с код кога е излязла от завода. Той е 4-цифрен, като първата двойка числа показва седмицата, а втората - годината на производство. Например 3211 означава, че гумата е произведена през 32-рата седмица на 2011 г. Следващите показатели от сериозно значение са товарният и скоростният индекс. Те се изписват веднага след размера. Например при гумата 185/60 R15 82 H, 82 означава, че тя може да се натоварва до 475 килограма и да се кара до 210 км/ч. Относно товарния индекс шофьорът най-лесно може да изчисли коя е най-подходящата гума за него, като събере тегло на автомобила си, масата на хората, които може да побере и товарът, който събира като багаж. Сумата се дели на 4. Добре е обаче да се купи гума, която издържа на поне 10-15% по-голямо натоварване от полученото число. За скоростния индекс пък трябва да се знае, че при по-голяма позволена скорост гумата "загрява" по-бавно при тръгване на път, а при по-малка - по-бързо, но с увеличаване на скоростта става по-нестабилна.

Антифризът и зимната течност за чистачки са сред най-важните компоненти за вашия автомобил през зимата. Антифризът пази двигателя от фатално замръзване на течността в охладителната система при ниски температури. Цената зависи главно от марката, като е важно да обърнете внимание на стандарта, по който е произведен продуктът. За добра видимост задължително напълнете казанчето със зимна течност за чистачки. За нея обаче не пестете пари. Разликата в цената на различните препарати е от няколко лева, но в повечето случаи евтините не вършат добра работа, тъй като замръзват на не особено ниска температура. Дори в казанчето да няма лед, от вятъра при движеща се кола самите пръскалки имат навика да замръзват, което понякога може да създаде доста опасни ситуации.

Често срещан проблем през зимния сезон са замръзналите ключалки и заснежените прозорци. Дори автомобилът да има централно заключване, не сте застраховани, че ще може да отключите в някоя мразовита сутрин. Затова е добре да имате спрей против размразяване. Погрижете се и за гумените уплътнения по автомобила. На пазара има избор от спрейове, като почти всички вършат идеална работа и с едно или максимум 2 напръсквания през цялата зима ще забравите за досадния проблем със замръзнала врата или капак.

Здрав акумулатор пести главоболия

Овен задължителните зимни гуми всеки шофьор трябва да прегледа и основните системи на колата, за да не се наложи да заляга в снега и да прави неочаквани ремонти на пътя. Другата важна част преди първия сняг е акумулаторът. Ако той не издържи на минусовите температури, всичко друго е без значение. Нов акумулатор излиза поне 120 лв. За да си ги спестите, може да удължите живота на стария, като проверите електролита в него със специален уред и ако се наложи - да долеете дестилирана вода. Ако колата не е карана дълго време извън града, не е лошо акумулаторът да мине едно зареждане с токоизправител, за да съхрани силата си за следващите месеци.

Дано сте сложили и нови чистачки, които излизат не повече от 7-8 лв. бройката и в комбинация със зимна течност за стъкла - 5 лв. Още докато е било топло, хитрите шофьори са проверили маслото не само в двигателя, но и в скоростната кутия, както и нивото на спирачната течност. Те трябва да се сменят на определени километри и е рисковано предписаният пробег с тях да се надвишава. Добре е да се погледнат накладките, тъй като зимата е коварна със заледените улици и спирането трябва да е ефективно.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай