Сръбските медии: Цв. Василев се крие в Парачин

Сръбските медии: Цв. Василев се крие в Парачин | StandartNews.com

Работниците в завода му го боготворят, налял е Е150 млн. в региона
Не знам да е в страната, каза вътрешният министър Небойша Стефанович
Днес съдът решава дали да отмени ареста на банкера

Слуховете за пребиването на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) в Сърбия и по-специално в град Парачин, в Поморавския окръг, не са никак случайни и лишени от логика. От 2011 г. насам Василев е основният инвеститор в 25-хилядното градче, след като купи най-известния местен комбинат "Сръбска фабрика за стъкло" (Српска фабрика стакла). Размерът на инвестициите му в региона надхвърля 150 млн. евро, а повече от половината жители на Парачин работят в стъкларския завод.

Цветан Василев свободно се разхожда из Парачин, съобщи във вчерашния си брой сръбският вестник Blic. Според изданието банкерът посетил завода за стъкла преди 10 дни. "Въпреки че България е издала международна заповед за издирване, която Сърбия е длъжна да изпълнява, той все още не е арестуван", коментира вестникът и посочва, че неговият адвокат Константин Симеонов също е признал, че банкерът се намира в Сърбия. Информацията бе потвърдена и от най-голямото частно информационно радио в Белград - b92. Според сръбските медии Василев

за първи път бил засечен на 18 август

пак в стъкларския завод. Твърди се, че работниците му са готови да го подслонят дори в домовете си и не желаят той да бъде екстрадиран в България. По-късно през деня министърът на вътрешните работи Небойша Стефанович заяви, че няма информации Василев да се укрива в Сърбия. "Никой не ми е поставил подобно питане, нито ми е дал такава информация. Но, ако има международна заповед за издирване, МВР има задължение да сътрудничи", коментира Стефанович пред местните медии.

Василев се счита за втория по големина български инвеститор в Сърбия след енергийния бос Христо Ковачки, който е собственик на фабриката "Сърбиянка" и завода за гуми "Траял". В първите месеци на 2012 г. бе финализирана сделка за 35 млн. евро между тамошния държавен газов монополист "Сърбиягаз" и българския производител на стъкла "Рубин" за покупка на 63.6% от акциите на "Сръбска фабрика за стъкла" в Парачин. Придобиването бе подкрепено от КТБ, като "Сърбиягаз" и банката подписаха анекс към договора, според който КТБ гарантира изкупуването на сръбската фабрика за стъкло от страна на консорциума от български фирми "Рубин" и "Глас индъстри", които в по-голямата си част са собственост на КТБ. Така на практика Василев става 100% собственик на завода в Сърбия, тъй като преди сключването на сделката "Рубин" вече притежава 34.49% от него. Още в първите месеци са инвестирани допълнително 22 млн. евро, а производството е утроено - до 120 000 тона стъкло годишно. Фабриката е компания майка с 6 дъщерни дружества - за производство на амбалажно, ръчно търговско, машинно търговско стъкло и притежава рудник и технически подразделения. След закупуването "Рубин" изплати и над 10 милиона евро дълг на завода към Agrobanka и сръбското поделение на унгарската OTP. През февруари тази година бе отворен

най-модерният цех за амбалажно стъкло на Балканите

превръщайки Сърбия в център на стъкларската промишленост в региона. Новата технологична линия бе открита лично от президента на Сърбия Томислав Николич и председателя на Надзорния съвет на КТБ Цветан Василев. "Инвестицията във фабрика за стъкло е една от най-значимите и успешни български инвестиции в Република Сърбия. Това е добър икономически ход между двата народа", каза по време официалната церемония президентът Николич. "Компанията успешно инвестира около 150 милиона лева в техническо модернизиране на стъкларския цех и повишаване на капацитета на фабриката", допълни той. Новата технология се оказа, че е една от най-съвременните в Европа за непрекъснато леене на стъкло. "Тази наша инвестиция отваря нови врати за икономическото сътрудничество между България и Сърбия, защото считам, че няма по-силна от регионалната кооперация", пък бяха официалните слова на Василев. Проектът за изграждане на новата технологична линия е бил изцяло финансиран от КТБ. Инвестицията само в новата линия надхвърля 20 млн. евро, а общата стойност на вложените средства от страна на новия собственик на стъкларския завод - международния консорциум "Глас индъстри", се очертава да надхвърли 100 млн. евро.

В момента "Сръбска фабрика за стъкло" е единственият завод за производство на амбалаж на територията на Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора и Македония. Новата пещ е с капацитет oт 230 тона на ден, а четирите производителни линии произвеждат над 180 милиона бутилки и буркани годишно. При изграждането на пещта е монтирана и система за видеонаблюдение и автоматичен контрол на работата. Така на всяка минута могат да се обработват до 600 бутилки.

Във фабриката си вадят хляба над 1000 души

При изграждането на комплекса и ремонтите са били ангажирани повече от 30 местни фирми. Към момента са разширени заводското хале, в което е вкаран модерен транспортен мост и асансьор. Това осигурява директен транспорт на готовата продукция. Мощните инвестиции и осигуряването на работа за жителите на Парачин превръщат Цветан Василев в много обичан и ценен бизнесмен в Сърбия. Затова и новината за проблемите му със закона у нас не е добре посрещната. Изборът му да се укрива именно в Парачин за никой, познаващ бизнеса му, не изглежда случаен.

Василев е обвинен за източването на 206 млн. лв. от КТБ. Той ще трябва да отговаря заедно с няколко души от управата на банката. Днес от 11 часа Софийският градски съд ще заседава по искането на адвоката му за налагане на по-лека мярка за неотклонение. Обещанието на Василев към българските власти е, че ще се върне в София, при положение че не бъде арестуван.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай