Според българите: Сърбия по-желана в ЕС от Македония

Най-малко се радваме, ако в евросемейството влезе и Турция

Според българите: Сърбия по-желана в ЕС от Македония | StandartNews.com

Социологическа агенция АФИС проведе национално представително проучване на тема: "Мнения и нагласи на българските граждани по въпроса за присъединяване на Република Македония в ЕС". Изследването е по поръчка на Европейския парламент и стана възможно благодарение на евродепутата Евгени Кирилов. Обхватът на изследването е 1050 души на възраст от 18 до над 60 години.

Българите ще се радват повече, ако в Европейския съюз влезе Сърбия, отколкото Македония. 56% от сънародниците ни пък смятат, че преди започването на преговори за приемането на Скопие в ЕС трябва да се сключи договор за добросъседство между България и Македония. Докато на влизането на Македония в европейското семейство позитивно гледат 57% от българите, 63% имат такова отношение към Сърбия. 46% са за Черна гора, около 30% определят за бъдещи членки на ЕС Косово, Албания и Босна, а 28% - Турция. Усеща се вкоренената резервираност на българите към някогашния хегемон на Балканите - Турция. На въпрос за кого ще бъде полезно влизането на Македония в ЕС, 39% от българите са отговорили, че това ще бъде най-полезно за Македония, едва една пета от запитаните смятат, че това ще е полезно за самия ЕС. За 9% това няма да е полезно за никого.

Над половината от анкетираните приемат, че македонците са българи, но не се осъзнават като такива. Едва 4% смятат, че македонците се самоосъзнават като българи.

52% от пълнолетните българи са на мнение, че ЕС трябва да продължи да приема още членки.
44% смятат, че София трябва да помогне на Скопие да влезе в ЕС, а 27% - не споделят това мнение.

Според изследването 36% от запитаните оценяват политиката на Македония спрямо нейните съседи, като цяло негативно, докато на обратното мнение са едва 10%. За 16% отношенията са малко или много "топли", за двойно повече - "хладни".
66,5% от изследваните са на мнение, че най-големите спорове между двете страни са за историческо наследство.
Прави впечатление, че отношението към обикновените граждани на западната ни съседка е далеч по-положително (61%), отколкото към властите в Скопие (13%). Само 21% от запитаните българи смятат, че линията на България по въпроса за присъединяване на Македония към ЕС е добре балансирана, докато 14% я виждат като прекалено отстъпчива. 15% не вярват, че държавата изобщо отстоява националните интереси по този въпрос. Едва 1% я характеризират като прекалено напориста.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай