* Роденото от снега руско момиче вдъхновява Чайковски и Римски-Корсаков
* У нас спътницата на Добрия старец стана мацката на Дядо Коледа
Защо очарователната Снежанка, която помага на Дядо Коледа да раздаде подаръците на децата, отсъства в Западния свят и в Америка? Там Добрият старец е заобиколен от джуджета, елфи и елени. А у нас красавицата е едва ли не по-чакана от самия белобрад гостенин. Особено трепетни по въпроса за татковците.
Колкото и шокиращо да звучи, Снежанка се оказва наша си, българска фантазия. И тя, като зайчето от "Ну, погоди" и котарака Леополд, идва от СССР, за да компенсира презирането на упадъчни типажи като Том и Джери, Мики Маус, Бъг Бъни и самия еснафски Дядо Коледа. Но за разлика от Русия, която с Перестройката развенчава бялата какичка като спътница на Дед Мороз, ние не само не я пенсионираме, но и до днес грижливо си я отглеждаме като дясната ръка на Добрия старец. Тя задава гатанки на децата, преди той да им даде подаръци, участва в промоции на бързи кредити и цял декември рекламира секси бельо. Въобще: жена - мечта!
Всичко започва в СССР към средата на 30-те.
Съветският човек е зачеркнал буржоазния дебелак с бяла брада, който радва децата с дарове. Но ненадейно другарят Павел Постишев пише писмо във вестник "Правда", в което пламенно обяснява, че съветските пионери заслужавали елхи. Две години по-късно Сталин разрешава не само тях, но и появата на първия в Съюза Дед Мороз. Пионерите имали нужда и от него. За да няма никаква връзка със западния Коледа, наследник на Свети Никола, Дед Мороз се появява не в червени одежди, а в сини и не на Рождество, а на Нова година. Образът му бил взет от далечна северна легенда, но сериозно редактиран, тъй като според откраднатото местно предание Мраз не бил благ и добър, а зъл и страшен крадец на деца. Според легендата обаче Мраз имал дъщеря - Снегурочка. И така до Дед Мороз застава Тя.
Не е ясно, кой у нас превежда името на момичето като Снежанка - героинята от едноименната приказка на Шарл Перо, в която на всичко отгоре има и седем джуджета. И така създава кашата, в която горкото девойче се дави и днес.
На руски Снежанка на Перо е Белоснежка, а Снегурочка означава родена от снега. В някои краища на необятната шир девойката е известна като Снежевиночка (Снежинчица).
Много са версиите на прастарата руска приказка за Снегурочка.
В някои от тях тя е внучка на Мороз, в други - дъщеря. Най-разпространена е притчата за бедно семейство, което много страдало, че няма деца. В мъката си старците направили момиченце от сняг. Но се случило чудо и то оживяло. Радвали се селяните и много пазели своята щерка. Но веднъж, на деня на Св. Йоан, дружки повикали Снегурочка да играе с тях в гората. Наклали огън и започнали да го прескачат. Когато дошъл редът на Снежното момиче, пламъците на секундата го разтопили и то се превърнало в облак.
Друга легенда представя Снежанка като дъщеря на Дядо Мраз и Пролетта. Красавицата много искала да опознае смъртните хора и родителите й я пуснали при тях. Но сърцето й било ледено и тя не можела да изпитва любов. Като видяла как страда, Пролетта съжалила детето си и изпратила към сърцето на Снегурочка слънчев лъч, който на запали в момичето това вълшебно чувство. Но, когато това се случило, снежната красавица се разтопила от любовта.
Легендата за трагичната любов омаяла Александър Островски и през 1873 г. той написал стихотворната пиеса "Снегурочка", в която пресъздал именно легендата за ледената красавица и слънчевия лъч. И тя станала абсолютен хит. Чайковски веднага написал музика по нея. А Римски-Корсаков създал прочутата опера, която и днес е в репертоарите на много световни театри.
Снегурочка вдъхновила дори великия руски символист Александър Блок, който пресъздава легендата на Островски в стихове. През 1891 г. тя докоснала и големия руски учен, езиковед и писател Владимир Дал. Той обаче като хиляди руснаци не харесвал тъжния финал и редактирал приказката. В неговия вариант Снегурочка е ту дъщеря, ту внучка на Дядо Мраз, но най-важното е, че става спътница на Дед Мороз в голямото му пътуване за раздаване на подаръци. Именно от версията на Дал се ражда съветската традиция през 30-те Дед Мороз и Снежанка да обикалят къщите на Нова година и да са герои на новогодишните тържества.
И докато през следващите години Снегурочка продължава да живее в изкуството, ставайки част от руското анимационно и игрално кино, у нас Снежанка се развива като хостесата на Дядо Коледа.
Тя му помага в организирането на детските тържества, посреща и изпраща малките гости, асистира, вадейки пакетите от чувала. За да се издигне накрая в капризната мацка на Дядо Коледа, която иска да си иска - от яхтичка на островче до диамантче на пръстенче.
Жанета Осипова зарадва татковците
Жанета Осипова зарадва татковците в България като влезе в ролята на еротична Снежанка за Коледа. Навръх Бъдни вечер моделката - герой от последното издание на "Фермата", пусна полугола фотосесия пред елхата си. Осипова се представи само по блестящо боди.
В следващите дни до Стефановден провокативните фотоси, по които мъжете въздишаха, продължиха. Но вече придружени с мъдри руси мисли: "Гледайте напред с надежда. Назад - с благодарност. Нагоре - с вяра. Настрани - с Любов!!!!", "Ако искаш продължение, на никого не казвай за началото." и "Понякога е полезно да замълчиш, за да бъдеш чут. И да изчезнеш, за да те забележат."
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com