Лъчите са най-безобидни в ниските зелени равнини
Не оставяйте голо хлапето на плажа, детската кожа "помни" изгарянията
След десетките порои истинското лято дойде. Колкото и да му се радваме обаче, трябва да внимаваме, защото жарките лъчи крият немалко опасности. Какви са те и как да се предпазим от тях, разказва д-р Ася Николова, дерматолог в Клиника по кожни и венерически болести на УМБАЛ "Александровска" и главен асистент в Катедрата по дерматология на Медицинския университет в София.
Производството на витамин Д, подобряването на настроението и красивият тен са сред безспорните положителни ефекти на слънцето, казва д-р Ася Николова. То обаче крие и доста опасности, ако прекалим с излагането на жарките му лъчи. Сред тях са ракът на кожата, слънчевите алергии, както и бръчките, предупреждават специалистите. Основните виновници за всички тези несгоди са ултравиолетовите лъчи.
Стареенето на кожата се предизвиква от ултравиолетовите А-лъчи
казва д-р Николова. Най-добре пораженията им може да видим при селскостопанските работници, моряците и останалите хора, които непрекъснато работят на открито. Тяхната кожа става сбръчкана като пергамент, задебелява заради соларните кератози, има и разширени кръвоносни съдове, обяснява тя. Освен това лъчите водят до бръчки и зачервявания по шията.
Комбинацията от ултравиолетови лъчи тип А и Б предизвиква карциномите. Тези лъчи са по-интензивни през лятото особено в часовете между 11 и 16 ч. Значение има и мястото. UV лъчите са по-силни на морето, защото се отразяват във водата, казва д-р Николова. Трябва да внимаваме и в планината, защото на по-голяма височина се увеличава интензитетът им. За съжаление ултравиолетовите лъчи са силни и в града, те са най-безобидни в ниските зелени планини, обяснява д-р Николова.
Как слънцето влияе на кожата ни обаче зависи много и от нейния цвят. Според класацията на Фицпатрик има шест типа кожа. Най-застрашени от слънцето са хората с първи и втори тип, известен като "скандинавски", казва д-р Николова. Те са със сини очи, руси или червени коси и много светла кожа. Ние, българите, обаче сме
главно трети тип - "азиатски"
След това идват "арабският" тип кожа и чернокожите. Въпреки че не сме сред хората, които са най-уязвими от слънчевите лъчи, трябва да се пазим от тях, особено на плажа, предупреждават лекарите.
Защитните средства се делят на два основни вида - с минерални екрани и фотофилтри. За деца и много чувствителни хора са подходящи първите, казва д-р Николова. Те предпазват повече, но имат страничен ефект - получава се бял филм върху кожата. Протекторите могат да се подбират и според типа кожа - суха, мазна, склонна към акне. За нормалните кожи може да се използва крем или флуид, за мазните е по-добре флуид, а за сухите - крем, обяснява д-р Николова. Освен това фотопротекторите не трябва да се пестят. Те трябва да се ползват винаги, когато се излагаме на слънце и да се подменят на всеки два часа. За цялото тяло са нужни 6 чаени лъжички. Ако влезем в морето, пак трябва да се намажем след излизане от водата, обяснява тя. Най-важни за защитата са изпъкналите зони - нос, очи, чело, теметата за плешивите мъже. Въпреки кремовете не трябва да забравяме чадъра, шапката с широка периферия, както и очила с УВ филтър. Защитата за децата трябва да е още по-стриктна. Малчуганите до 2 години изобщо не трябва да се излагат пряко на лъчите, казва д-р Николова. А дори и по-големите е добре да не са голи по цял ден на плажа. Кожата има памет, ако тя изгори няколко пъти в детската възраст, това намалява лимита й за поемане на ултравиолетови лъчи и увеличава риска от карциноми по-късно, обяснява тя. За да се адаптира кожата ви към слънцето на плажа, може преди това да отидете и на солариум. Посещенията обаче трябва да са малко - около 10, защото солариумите са много мощни и също не са особено полезни за кожата, съветва д-р Николова.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com