От началото на месец декември се наблюдава активност на метеорния поток Джеминиди, които са едни от най-впечатляващите звездопади през годината. Те се отличават с бели и ярки метеори. Максимумът на звездопада се очаква след полунощ, предава ТАСС.
При добра видимост по време на пика на метеорния поток могат да се наблюдават до 120 падащи звезди на час. Тази година обаче ярката лунната светлина може да попречи на спектакъла.
Радиантът на метеорите от този поток (привидната точка, от която се появяват) се намира в съзвездието Близнаци (на англ. Gemini), откъдето произхожда и наименованието му.
Заради произхода си Джеминидите са считани за необичаен метеорен поток, пише БНР. За разлика от останалите звездопади, които произлизат от комети, родителското тяло на Джеминидите е скалист астероид с характерна за комета орбита, известен като Фаетон 3200.
По-бавното движение на метеорния поток също допринася за впечатляващия му спектакъл. За разлика от Персеидите и Леонидите, които приближават Земята съответно със 133 200 и 162 00 мили в час (1 миля - 1609 метра), Джеминидите се движат със скорост от едва 79 200 мили в час.
Метеорният поток Джеминиди е наблюдаван за първи път сравнително скоро - през 1862 г., за разлика от Персеидите и Леонидите, които са известни на човечеството още от древността.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com