Синът на бежанци, който стана най-богат в света

Синът на бежанци, който стана най-богат в света | StandartNews.com

Борбата с бедността е най-добрата инвестиция, казва милиардерът

Българският мобилен оператор Мтел е на път да попадне в ръцете на мексиканския милиардер Карлос Слим. Една от компаниите на Слим, която е с централа в Холандия, е поискала от Комисията за защита на конкуренцията разрешение да придобие контрол върху "Телеком Аустриа". Компанията е собственик на българския оператор. Молбата е подадена на 30 април, става ясно от съобщение на страницата на антимонополния орган.

От друга компания на Слим обявиха, че са поискали разрешения за придобиване на "Телеком Аустрия" от антимонополните комисии, а очакванията са купувачът да получи зелена светлина най-късно до два месеца, предаде Ройтерс. Компанията на втория по богатство човек в света трябва да получи одобрение от антитръстовите органи във всички страни, където телекомът оперира. Освен България и Австрия това са Лихтенщайн, Сърбия, Хърватия, Словения, Македония и Беларус.

Ако родината на Карлос Слим е Мексико, то тя не е люлката неговите родители. През 1902 г. баща му Юсеф Салим Хадад и братята му напускат родния Ливан, който по това време е част от Османската империя. Братята са принудени да избягат отвъд океана заради факта, че са ливански християни маронити, които се опитват да се спасят от религиозно преследване. След дълъг път се установяват в Мексико, където 14-годишният Юсеф Салим става Хулиан Слим. Години по-късно се жени за Линда Хелу, която е родена в Парал, Чихуахуа, и е дъщеря на ливански имигранти. Хулиан става проспериращ търговец, който бързо успява да предаде на децата си нюх към цифрите, карайки ги непрестанно да си правят сметката. Роденият през 1940 г. Карлос, шестото и най-малкото дете в семейството, развива усет към натрупването на пари. Семейната легенда твърди, че

купува първите си акции на 12-годишна възраст

Баща му умира година по-късно. За да плаща образованието си, а след това и следването, бъдещият инженер Карлос дава уроци по математика. През 1965 г. той създава първата си фирма за борсово посредничество, а година по-късно се впуска в бизнеса с недвижими имоти. На 26 години състоянието на Карлос Слим вече възлиза на 40 млн. долара. По това време се жени за Сумая Домит Хемайел, от която има шест деца. Нарича холдинга си Групо Карсо, използвайки първите букви от името си и от това на съпругата си.
През 1982 г. дълговата криза разбива мексиканската икономика. Карлос Слим се възползва от случая, за да купи каквото може. Негова собственост стават фабрики за цигари, за автомобилни гуми и канцеларски материали. Става собственик на ресторанти, хотели и мини. Пробива си път в големия бизнес чак през 90-те години на XX век, след като участва в приватизацията на МТК - Мексиканската национална телефонна компания. По това време си осигурява помощта на "Франс Телеком" и "Саутуестърн Бел Корпорейшън" в публичен търг и купува "Телефонос де Мехико" (Телмекс). През 2010 г. "Телмекс" притежава 90% от фиксираните телефонни линии в Мексико. Слим притежава още телекомуникационните компании "Телсел" и "Америка Мовил" - най-големия мобилен оператор в Латинска Америка. Има интереси и в строителството - неговата компанияа "Импулсора дел Десароло и ел Емплео" се занимава с инфраструктурни и енергийни проекти в Мексико. Слим е

първият президент на латиноамериканския комитет на Нюйоркската фондова борса

бил е в борда на директорите на "Алтрия Груп" (бивша "Филип Морис"), на "Алкател", Си Би Ес Комюникейшънс, притежава и 3% от "Епъл".

От години Слим е в челната тройка на най-богатите хора в света, а през 2012 г. оглави класацията. Богатството му обаче се стопи с 10,9 млрд. долара от началото на 2014 г., след като акциите на "Америка мовил" поевтиняха с 14%. Нетното му състояние се оценява на 62,9 млрд. долара.

Наскоро милиардерът препоръча на затруднените финансово държави да увеличат пенсионната възраст до 70 години, за да стабилизират икономиките си. Според него пенсионната възраст трябва да отразява увеличената продължителност на живота. Слим смята, че за хората над 60 години идеалният график би бил да работят по 10 часа три пъти седмично. Така те щели да имат повече време за иновации и креативност.
"Смятам, че всеки, който има привилегии, носи и отговорности, и всеки, който е наясно с това, е постигнал компромис", казва често Карлос. Другата му мъдра мисъл е, че най-добрата инвестиция, която може да се направи, е да се намали бедността.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай