Силна рокада в БНБ

Лена Русенова има имидж на човек с ценности и кураж да ги отстоява

Силна рокада в БНБ | StandartNews.com

Преподавател от УНСС влиза в Управителния съвет на Централната банка

Българската народна банка ще смени един от членовете на Управителния си съвет на 12 юни 2014 г. Вече е ясно кой ще попълни състава - това е доц. Лена Русенова, преподавател в катедра "Финанси" в УНСС. От 1991 г. тя чете лекции по парична теория и парична политика, европейска парична и финансова интеграция и европейски икономически и паричен съюз за специалностите финанси и международни икономически отношения в един от най-престижните ни университети.

Специалист е по финансово управление и финансови реформи. Докторантурата й е върху монетаристичната концепция за инфлацията и антиинфлационната политика, пише в CV-то й, предоставено от Президентството. Защото нейната номинация за член на УС на БНБ е именно от квотата на президентската институция. Русенова идва на мястото на Пенка Кратунова, чийто 6-годишен мандат изтича на 12 юни 2014 г. Русенова е завършила икономика в Московския държавен университет "М. Ю. Ломоносов". Списъкът с нейните специализации и допълнителни обучения е повече от впечатляващ - университет "Джордж Мейсън" в САЩ със стипендия "Фулбрайт", Stanford University, Wharton Business School, University of Pennsylvania, Bank of England, МВФ и Световната банка. Имиджът й е на сериозен и задълбочен учен и експерт, на човек с ценности и кураж да ги отстоява. Името й не е забърквано в скандали и корупционни схеми, стои далеч от страстите на деня и политическите изкушения. Вероятно има своите пристрастия и уклони, но те не са разисквани в медиите. Русенова държи далеч от обществения интерес не само личния си живот, но и професионалния. Пък и който я познава, макар и бегло, по никой начин не би свързал нейната персона с клюкарски сплетни.

Лена Русенова вече е била член на УС на БНБ и главен икономист на банката през фаталната за българската банкова система 1996 г. Тогава подава оставка само след шест месеца работа заради несъгласие с политиката, водена от тогавашния Управителен съвет. Което прави постъпката й прецедент в новата история на институцията.

Въпреки оставката като член на УС Русенова остава да работи в БНБ до края на 1997 г., след което постъпва в мисията на Световната банка в София. Впоследствие работи за Европейския институт в България. От 2006 до 2013 г. е главен икономист и програмен директор в Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Била е член на Икономическия и социален съвет, от 2008 г. е и член Европейския икономически и социален комитет в Брюксел. До края на 2013 г. съвместява и длъжността председател на Управителния съвет на Българско-американската комисия за образователен обмен "Фулбрайт" в София.

Управителният съвет на БНБ се състои от управител, трима подуправители и трима членове на УС. Последните се предлагат от президента на България с мандат от шест години. След влизането на Русенова в УС на БНБ от тази квота хората на президента Плевнелиев стават двама (Боряна Пенчева също е предложена от него в края на 2012 г.). Третият член - проф. Стати Статев, е избор на предишния президент Георги Първанов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай