Ще ни вземе ли здравето реформата

Болниците продължават да се роят, а касата си остава монополист

Ще ни вземе ли здравето реформата | StandartNews.com

Мария ЧипилеваНали знаете приказката за лъжливото овчарче - веднъж излъгало селяните, че вълк ще изяде овцете, и те му се притекли на помощ. После се пробвало втори път, трети... и накрая никой не му вярвал. Тогава вълкът един ден наистина взел, че изял овцете, и то без никакви проблеми.

От 11 години и пет правителства ние също слушаме как здравеопазването загива, затова ще се реформира. А за целта са нужни непопулярни мерки: ограничаване на безразборното роене на болници, демонополизация на здравната каса, по-стриктен контрол над обществените средства, увеличаване на приходите и дори на вноската... Няма партия, която да не е говорила за тези мерки, както и такава, която да е пропуснала в ролята си на опозиция да ги отрече. Няма съсловна организация, която да не е обвинявала властта в бездействие и при предлагането на промените

да не ги е разпъвала на кръст

Излишно е да казвам, че няма особен положителен резултат - нито за пациентите, нито за редовите лекари. Но за други има.
Около 3,5 млрд. лв. е официалният бюджет за здраве, още толкова се въртят под масата по официални и неофициални изследвания на различни организации и експерти. С една дума, това е пазар за 7 млрд. лв. с гарантиран ръст от 200-300 млн. лв. на година. Дори да вземете цифрата от 3,5 млрд. лв., ще установите, че единственият по-голям държавно гарантиран бюджет в държавата е този на НОИ. Само че 9-те милиарда в него отиват за близо 2,5 млн. пенсионери, а така трудно може да се открадне. В здравеопазването обаче 3,5 млрд. лв., или 7, както искате, отиват за много краен брой играчи. Няколко директори на държавни болници, няколко инвеститори в частни болници (на някои дори директорите се сменят с всяка власт), няколко фармацевтични компании и шепа отбрани лекари. Това става възможно точно благодарение на правилата, по които функционира системата. Забравих ли да спомена, че всеки от облагодетелстваните се отблагодарява на политиците по някакъв начин. Това води и до

извършването на определени промени през всеки мандат

Защото реформа с голямо "Р" може и да няма, но малки "невинни" промени в името на пациента не липсват. Например прехвърлянето на финансирането на лекарствата за рак от здравното министерство към здравната каса. Крайният ефект беше по-широк достъп за пациентите и по-високи цени за държавата. Не е ефективно, но пък не е и толкова непопулярно като вдигането на вноската или затварянето на болници. Само дето никой от политиците и избирателите им не иска да каже кое от двете би имало по-добър дълготраен ефект за пациентите и лекарите.

Изключение от правилото за промени засега не прави и тази власт. И тя диагностицира проблема - здравеопазването е в крах, трябват реформи. И дори артикулира част от тях: ограничаване на безразборното роене на болници, демонополизация на здравната каса, по-стриктен контрол над обществените средства. А в същото време болниците продължават да се роят и здравната каса да е монополист. Тази власт все още има неясен период от време и степен на коалиционно разбирателство помежду си, за да реализира намеренията си. С оглед на изначално противоположните позиции във вижданията на ДПС и БСП за промени в здравноосигурителния модел например възможността това да се случи не е сигурна. Вероятността да има промени, които да обслужват корпоративни вместо обществени интереси, също не е изключена. Какъвто и да е краят на приказката за лъжливото овчарче този път, едно вече е ясно: У нас "Реформата" може да види сметката на здравеопазването, но на алчността - едва ли. Все пак да не униваме, защото може и да се променим - да станем истинско общество!

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай