София. Патриарх Неофит за първи път в качеството си на водач на БПЦ извърши ритуала по освещаването на бойните знамена на Българската армия и знамената светини. Това стана на на площада пред Паметника на незнайния воин. На освещаването на българските бойни знамена присъстват, президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Росен Плевнелиев, председателят на Народното събрание Михаил Миков и народни представители, както и премиерът Пламен Орешарски.
По другите градове из страната пък се проведе традиционният ритуал по спасяване на богоявленския кръст.
Не едно, а две мъжки хора бяха изпълнени на Богоявление в Калофер. Вторият танц се заформи като алтернативен и в знак на протест от страна на калоферци срещу опорочаването на ритуала им, който се изпълнява само в техния край от древни времена. Причината за недоволството на местните жители, е че от няколко години мъжкото хоро, което играят на 6-ти януари в река Тунджа, се превърна в панаир за пришълци от други краища на страната. Гостите вече не идват, за да наблюдават хорото от брега, а също скачат в реката и се хващат заедно с калоферци за танц. Не това обаче вбесявало местните мъже, а че другоселците често са пияни, влизат в реката без задължителната носия, не знаят калоферските песни, а освен това замерят танцьорите с туби и бутилки с вино. Това бе причината петдесетина кореняци от града на Ботев да изиграят хорото си в местността Паниците. Едновременно с това в центъра на града бе изпълнено традиционното хоро. За шеста поредна година го води кметът Румен Стоянов, който влезе в Тунджа, придружават от гайдарите от своя прочут народен оркестър. По думите му той се опитал да предотврати второто хоро и говорил с всички мъже в града да не се разделят, но част от тях отишли на Паниците. Във водата под моста в центъра вчера действително имаше хора от други градове, като малцина бяха калоферци. Това бе причината да се пеят всевъзможни песни, освен традиционните за калоферското мъжко хоро. Въпреки това ритуалът бе изпълнен и след края на танца свещеникът хвърли кръста, който по традиция бе даден на най-младия участник в мъжкото хоро - 5-годишният Валентин,за да го изнесе на брега. След алтернативното хоро в Паниците също бе хвърлен богоявленски кръст в реката. Той пък бе изваден от 10-годишния Апостол.
18-годишният Иван Въртигов от село Ивайло хвана кръста в Пазарджик. Момчето каза, че за първи път хваща кръста и е много щастлив и си пожела преди всичко здраве. Архимандрит Яков пожела на всички именници здраве и благоденствие, честити на присъстващите празника Богоявление. На мястото на ритуала под моста на река Марица в Пазарджик се събраха над 1000 души, а 25 младежи се престрашиха да се борят за кръста в студените води на реката. Първоначално ритуалът бе обявен за 11,30 часа от местната администрация, но всичко се случи половин час по-рано. Това бе и причината голяма част от жителите на града да пропуснат събитието.
23-годишният Ивайло Иванов извади кръста от водите на река Янтра на Богоявление във Велико Търново. Ивайло е петокурсник в Националния военен университет ''Васил Левски''. Мъжът си пожела здраве и щастие. Той участва за втори път в битката за изваждане на кръста. Митрополит Григорий му даде парична награда, а от Военния университет го наградиха с 5 дена отпуск.
Във Варна 21-годишният Александър Николов извади кръста от морето. Александър е от Варна и е студент 3-ти курс в Икономическия университет, занимава се с плуване, за кръста скача втори път, и го вади от водите успешно и двата пъти. Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи Велик водосвет и хвърли светия кръст в морската вода на Буна І на варненския плаж 47 души се впуснаха в надпреварата и скочиха в студените води на Черно море. Най-младият от тях е само на 15 години и скача за първи път, а най-възрастният е на 74 години и скача вече за 17 път. При скачането на мъжете във водата температурата на въздуха беше около 9 градуса, а на водата около 7 градуса, информира още Фокус.
Без скандали и бой премина този път ритуалът по хвърлянето на Богоявленския кръст в Благоевград. В предишните две години се пусна кръв в битката за християнския символ. 25-годишният военен Владимир Дончев от квартал „Струмско" бе късметлията, който вдигна кръста над главата си почти веднага, след като разпятието падна в плитките води на река Благоевградска Бистрица. Мераклиите бяха около 50 човека, които бяха като риби на сухо, водата стигаше едва до глезените им. Отец Кирил от храма „Въведение Богородично" „финтира" чакащите в студените води на реката и хвърли светинята на 5-6 метра от тях. Групата обаче за секунди взе разстоянието, а най-бърз се оказа Владимир Дончев. Преди ритуала полицаи провериха участниците за употреба на алкохол. В Благоевград от няколко години разпятието не се дава в дома на този, който го е хванал. Причината е, че се злоупотребява с християнския символ - обикаля се с него по барове, заведения и нощни клубове, за да се осребри успеха от късметлията. "Не може да сме безучастни, когато се осквернява светинята. Кръстът се прибира в иконохранилището и нито един свещеник не води служби с него. Нито пък разпятието е обект на поклонение от миряните. Ще го извадим на 40-ия ден след Богоявление", уточниха свещеници. Сред хилядите благоевградчани, които проследиха ритуала, бяха кметът Атанас Камбитов и председателят на ОбС Радослав Тасков. Двамата присъстваха и на освещаването на бойните знамена на площад „Македония".
Във фонтана в центъра на Банско бе извършен символичният ритуал по спасяването на Богоявленския кръст. Пръв до разпятието се добра Румен Събев. Иконом Георги Касапинов благослови присъстващите граждани и гости на Зимната столица на Балканите, а Събев получи дар - иконата на Св. Йоан Кръстител.
Кметът на общината Георги Икономов и председателят на Общински съвет Владимир Колчагов първи целунаха Богоявленския кръст и получиха благословия за здраве и успехи, последвани от стотиците събрали се на централния площад в курортния град. В Банско тържествата по случай големия християнски празник започнаха още в съботния ден с концерти на народната певица Мария Ненова. В неделя гражданите и гостите на града имаха възможност да се порадват на изпълненията на самодейците от Добринище - женска група за автентичен фолклор „Пирински здравец", женски танцов състав „Пирински полъх", смесена фолклорна група „Десилица", детски танцов състав „Добринищенче", фолклорна група „Пирински гласове", фолклорна група „Росна китка". Празникът приключи с кръшни хора, на които се хванаха и много чуждестранни туристи.
22-годишният Исус Алиев Салиев извади богоявленския кръст от река Дунав при Видин, който хвърли величкият епископ Сионий. Ромът си пожела здраве, сили и нова къща в съответствие с поверието, че който хване разпятието на Йордановден ще бъде много здрав и щастлив през цялата година. Общо в Дунава при Видин скочиха 31 мъже. Реката тази година е плитка и на мнозина не се наложи да плуват, за да хванат кръста. Това можеше да стане и само с ходене по дъното. Противно на предварителната информация, че митрополит Дометиан ще води лигургията за Богоявление в храма „Свети Димитър", това не се случи. Службата оглави епископ Сионий. Дядо Дометиан имал по-важни дела в Неврокопската епархия, която управлява до избора на нов митрополит. На брега на Дунав при крепостта „Баба Вида" дойде кметът Герго Гергов, заместник-областният управител Николина Ванчева и депутатът от КБ Филип Попов.
В Бургас 17-годишният ученик от спортното училище Теодосий Чернев хвана пръв светото разпятие в ожесточена конкуренция с още 54 плувци. 11-класникът тренира плуване и логично изпревари всички останали. Сред смелчаците, които скочиха в ледените води, бе и 17-годишната Възкресия Георгиева, ученичка от английската гимназия в Бургас. Най-атрактивен участник обаче се оказа спасителят ветеран Васил Андреев. Докато преследваше хвърления във водата кръст, той улови едър кефал. Необичайният улов предизвика много смях и закачки. Повечето зрители заподозряха Васил, че предварително си е осигурил живата риба. "Всички го познаваме, той е голям зевзек. Направил го е за шоуто. Изглежда невероятно да успее с голи ръце да улови кефал в ледена вода", коментираха приятелите му. В Ахтопол кметът на морския град Атанас Желязков бе най-голямата атракция след като скочи да спасява кръста заедно с още четирима мъже. 35-годишният градоначалник Атанас Желязков не успя да стигне първи до разпятието, но за сметка на това спечели симпатиите на съгражданите си. В Царево за трета поредна година богоявленския кръст извади 21-годишният студент Атанас Екшиев. Победител в Созопол стана треньор по плуване. 27-годишният Калоян Николов се оказа най-бърз сред 40-те смелчаци, които се състезаваха в морето. След като извади кръста, по стара традиция, позната единствено в Созопол, Калоян го разчупи на две половини и хвърли едната обратно в морето. След това плувците за втори път премериха сили, за да извадят парчето от кръста. Първи до него стигна 18-годишният Димо Чавдаров. Созополци поставиха тази година и нова традиция. След ритуала те поведоха хоро в морето.
Традиционно на Богоявление стотици санданчани се събраха в парка на Сандански. Специално за ритуалното хвърляне на кръста дъното на езерото бе почистено и подготвено от звено „Озеленяване" към община Сандански. Тържеството по случай Йордановден в курортния град започна с празнична литургия в църквата „Свети Георги" и продължи с литийно шествие до парка. Разпятието бе хвърлено във водите на езерото. Около 40 ентусиасти участваха в ритуала за изваждането на християнския символ. Късметът се усмихна на 16-годишния гимназист Митко Атанасов, който участва за трети път. Младежът пожела много здраве, успехи и благоденствие на всички санданчани през 2014 г. След изваждането на кръста се извърши тържествена литургия, наречена Велик водосвет.
Големия български празник Богоявление отново събра жителите на Балчик на брега на морето. Топлото време и почти пролетни температури - 7 градуса на водата, 8 градуса на въздуха и липсата на вълнение и вятър пък събраха и рекорден брой мераклии да скочат в морето, за да извадят кръста - 24-ма души. Най-възрастният - Ангел Димитров на 53 години, сподели, че не помни за коя поред година ще скача за кръста. Четирима пък бяха най-младите - 18-годишни ученици от Балчик. И макар че традицията е стара имаше и такива, които идват да опитат късмета си в надпреварата за първи път.
Един то тях бе 31-годишният Николай Терзиев, който сподели: "Всеки сам си носи кръста. Нямам стратегия и идвам за късмет. За първи път ще скачам. Не ми е студено. Миналата година през април се къпах в Северно море, така че тук за мен е топло. Бях в Англия и може пак да замина, защото тук нямам работа".
Сред мераклиите за трета поред година бе и британецът Пол Бълок на 45 години, който живее в балчишкото село Соколово. Преди ритуала британецът сподели, че скача в памет на баща си. Научил за традицията преди три години, малко след като пристигнал и се установил в страната ни, която много харесва. Решил да участва, като посветил това на баща си, който преди това починал. Оттогава Бълок всяка година скача.
"Не правя нищо специално като подготовка. Просто мисля за баща си. Знам, че обичаят е свързан със здраве. Честитя празника на всички" - каза още британецът, който е от Портсмут.
След литургията литийното шествие пристигна на Морската гара, където кметът на Балчик Николай Ангелов поздрави всички именници и пожела на жителите на Белия град здраве, успех и благоденствие. Отец Георги метна кръста в морето и 24-мата мъже скочиха във водата. Късмет да го извади от водата имаше 22-годишният Здравко Димитров - студент в НСА, след като един от плувците го подмина. При излизането си от водата Здравко, който за пръв път вади кръста, сподели, че си пожелава здраве и година без контузии. Младежът, който е републикански шампион по хвърляне на чук пожела здраве, щастие и живот и на своите съграждани. Той разказа още, че е третокурсник в академията и се надява да сбъдне детската си мечта - от втори клас мечтаел да стане учител по физкултура. Победителят бе наръсен за здраве от свещениците, а кметът Николай Ангелов му дари 300 лв. Всички останали участници получиха от градоначалника по 50 лв.
В Смолян 39-годишният Никола Узунов извади кръста от реките на река Черна. Той работи като разследващ полицай в Гранична полиция- Смолян. След като излезе от ледените води сподели, че се докосва до богоявленския кръст за втори път. "Пожелавам си здраве и любов, има ли ги тях на всичко друго се намира колая", каза Узунов.
Свилен Иванов от Силистра постави своеобразен рекорд на Йордановден, като извади за 13-ти път богоявленския кръст от водите на Дунава. 36-годишният мъж, който работи в местен клон на лизингова къща, участва редовно в ритуала от 1998 година досега.Той няма конкуренция сред силистренските плувци, признават земляците му, щастливи с неговия успех.
Още 12 мъже се хвърлиха след кръста във водите на Дунава тази година край Силистра. Доростолският митрополит Амвросий води богоявленската служба по случай Йордановден. Ритуалът е възстановен в града през 1998 година и оттогава до сега само три години на 6 януари не е имало състезание между плувците – два пъти заради скованата от лед река и веднъж заради църковния траур в митрополията, предизвикан от кончината на покойния вече владика Иларион.
Дубъл в успеха си регистрира и друг плувец от силистренско. 22 годишният Иван Радев от Тутракан за втори път тази година пръв стигна до кръста и го извади от водите на Дунава.
Здрав тупаник помрачи настроението преди хвърлянето на разпятието в харманлийската река на Йордановден.
Грузинец- християнин си изпроси боя от здравите мъжаги, дошли, освен да вадят кръста и да играят „ледено хоро" с благотворителна цел. Мъжът, който се кълнеше, че е кръстен в р. Йордан беше набит, обяви, че ако извади кръста от водата, паричната награда от 150 лв. ще си е негова лична облага. Думите му възмути останалите претенденти за спасители на разпятието, тъй като още преди седмица във Фейсбук, където беше направена организацията за ваденото на кръста, мераклиите се договориха, че паричната награда, както и всички, пари, които бъдат събрани от дарения от миряните, дошли да наблюдават ваденето на кръста, ще отидат за благотворителност. Инициативата в Харманли се прави за втора поредна година на Йордановден. Миналата година бяха събрани пари за болно дете, а тази година събраните средства отиват за онкоболна жена.
След неприятния инцидент, при който се наложи намесата и на полицията, празникът продължи по традиция. За кръста скочиха общо 18 души. Разпятието от водата извади 25-годишният Димитър Павлов-Гаро. На брега той беше посрещнат от мома с питка в ръце. Мъжаги с бродирани носии пък нагазиха в ледените води за мъжкото хоро за здраве.
15-годишният Велислав Стоянов от професионалната гимназия по хотелиерство стигна пръв до богоявленския кръст в Сливен. Пожелавам си здраве и да стана барман, за какъвто уча, обяви ученикът, който скача в шадравана до кметството за втори път. Кръстът тази година бе хвърлен от протосингела на Сливенска митрополия отец Калист. Кметът Кольо Милев пък даде награда от 100 лева на деветокласника и пожела здраве и спокойна година на множеството, събрано около шадравана. Градоначалникът обеща догодина Сливен да има специално изграден бент на река Асеновска, където може да се скача за кръста.
Ямбол. Войник от Сливен за трети път посрами ямболци. 34-годишният Стефан Стефанов, който е служи в ямболско поделение, за трета поредна година вади кръста от река Тунджа на Богоявление в града на богинята Диана. След броени дни рейнджърът заминава с последната българска мисия в Афганистан. Тази година за кръста във водите на Тунджа скочиха 14 души. Минути преди това, пред храма "Св. Николай" бе празничният водосвет и церемонията по освещаване на бойните знамена на подразделенията от ямболския гарнизон.
20-годишният първокурсник във Военно-морското училище във Варна Иван Петров от Добрич извади кръста на Йордановден от морето в Каварна, съобщава на сайта си кметството. „Посвещавам успеха си на семейството си, приятелите, а на себе си пожелавам здраве, за да мога да участвам в Богоявленския водосвет и догодина" - е заявил Иван на излизане от морето. Младият мъж скача за кръста за втори път, но за пръв път е къслетлията, стигнал пръв до него. Общо седем са били смелчаците, които тази година са скачали в морето в Каварна за богоявленския кръст. Победителят в надпреварата е получил 300 лв. и рекламни материали на кметството, връчени му от зам.-кмета Галя Иванова.
И в Албена се проведе ритуал по хвърлянето на кръста, където за трета поред година пръв до него стигна 27-годишният добричлия Тодор Желев. В курорта шестима се състезаваха във водите на морето. Победителят - Тодор Желев, получи 100 лв. от кмета на Оброчище Данаил Караджов, а останалите смелчаци - по 50 лв.
Тази година изненадата за Йордановден в Кърджали бяха две двугърби камили, които участваха в литийното шествие
Седемдесет и двама младежи участваха в Богоявленския ритуал по изваждане на кръста от водите на Арда, но късметът се падна на 24 - годишния Антон Чолаков. Той извади разпятието за четвърти път.
„Посвещавам успеха си на моята майка, която е именичка днес и на всички кърджалийци с пожелание за здраве и успех", каза студентът в НСА. Всички смелчаци, предимно ученици, получиха по 20 лева от отец Петър, а победителят 100 лева, осигурени от кмета Хасан Азис.Тази година изненадата за Йордановден в Кърджали бяха две двугърби камили.
„Камилата е символ на търпимостта и издръжливостта. Но тяхното търпение и издръжливост са нищо с тези на българския народ, който вече 20 години му се налага да търпи преходи и разни други постановки. Да даде господ на българския народ освен търпение и издръжливост, и край на страданията му", пожела енорийският свещеник отец Петър Гарена.
До средата на 20-ти век двугърбите животни са били основно средство за превозване на товари от Беломорието. Нестандартното провеждане на шествието за празника през последните 15 години се превърна в запазена марка за Кърджали.Двете камили са собственост на частен цирк „Колозеум" от София .Техните водачи Марио и Момчил разказаха, че екзотичните животни са още в детска възраст, съответно на 7 и 8 години и се казват Емир и Султан. Преживните животни се превърнаха в атракция и мнозина родопчани пожелаха да се снимат с тях за спомен.
В празника на Богоявление в Кърджали се включиха стотици кърджалийци, сред тях и областният управител Бисер Николов, зам.- кметът на община Кърджали Иван Велев и народният представител Милко Багдасаров. Богоявленски ритуал по изваждане на кръста се състоя и в други градове в област Кърджали.
„Йордановден започна с тържествена литургия и водосвет в храм „Св. Иван Рилски" в Крумовград. По традиция и тази година млади хора влязоха в Крумовица, за да извадят кръста", съобщи отец Александър. 15-годишен ученик извади Богоявленския кръст от Върбица. На Йордановден църквата в Момчилград се изпълни с богомолци от града и от съседните общини. Отец Карамфил Алучев отслужи света божествена литургия и богоявленски водосвет.
Кметът на община Благоевград д-р Атанас Камбитов целуна кръста, изваден от 25-годишния Владимир Дончев от река Благоевградска Бистрица на Богоявление. Градоначалникът пожела здраве, късмет, успехи и благоденствие на всички благоевградчани. Веднага след приключване на ритуала градоначалникът отиде на площад „Македония". Там се проведе тържествена церемония и водосвет на бойното знаме на военно формирование 26 400. Участва и почетен караул на военното подразделение.
22-годишният Юлиян Айков извади Богоявленския кръст от водите на река Струма в град Симитли. Той бе късметлията сред над 30 смелчаци, които нагазиха в студените води на Йордановден. По традиция кметът на общината Апостол Апостолов го дари със златен кръст. Веднага след ритуала край запаления огън на брега на Струма се изви голямо мъжко хоро. Юлиян Айков е на 22 години. Завършил е спортното училище в Кюстендил, тази година му предстои дипломиране в Югозападния университет, специалност „Физическо възпитание". По негова инициатива в Симитли поставят началото на нова традиция за Йордановден. Средствата, които миролюбиви християни дарят, когато целунат Богоявленския кръст, ще бъдат за благотворителност. „Искам да направя нещо различно. Обсъдихме с г-н Апостолов да се направи нещо, да се дарят парите, което да е мотивиращо и за другите последователи. Да бъде от полза за човек, който има нужда, да е с добра кауза. Това е идеята", сподели Юлиян. „Той е младо перспективно момче. Като видя кой хване кръста, си личи как ще върви общината през годината. Аз съм убеден, че тази година община Симитли ще усвои рекорден брой европейски средства", каза кметът Апостолов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com