"Бяхме убийци на пътя" - това разкрива шофьорът Иван Гочев на последното заседание на съда по делото за рейса ковчег, погубил 9 живота през юни 2011 г. на АМ "Тракия". На 23 септември 2013 г. Гочев разказва, че е карал 30 пъти автобуса гробница - всеки път с повредена кормилна щанга. Малко преди кървавия инцидент на "Тракия" и Иван катастрофира със същия рейс край Сливен, но оцелява. Пътниците в него - също. Гочев е работил във фирмата "Ентуртранс" само 3 месеца, след което напуска. После се случва немислимото - на 15 юни 2011 г. близо до Пловдив препълненият рейс по линията София-Бургас катастрофира, пламва и погубва деветима.
Иван Гочев е един от двамата нови свидетели, който прокуратурата успява да издири и разпита по време на съдебното следствие. Заради автентичните показания на Гочев и събраните доказателства съдът присъди вчера общо 25 г. затвор за касапницата на "Тракия". По 10 г. получиха собственикът на "Ентуртранс" Ениз Ченгел и транспортният ръководител Николай Точев. Двамата трябва да излежат присъдите си в затворническо общежитие. Третият обвиняем - шофьорът Светослав Димитров, който е седял зад волана в злополучната нощ, получи 5 г.
"Още един
свидетел се обади и поиска да говори
пред съда под клетва. Той твърди, че е разговарял с Точев преди катастрофата и той му признал, че въпросният автобус е "пълна гробница", разказа вчера пред "Стандарт" прокурорът по делото Виктор Янков. Обвинителят от Пловдивската окръжна прокуратура бе изпратен специално в Бургас, където заедно с колежката си от морския град Росица Дипчева изложиха в дълга пледоария защо искат максималните присъди от по 15 г. затвор за Ениз Ченгел и Николай Точев, както и 10 г. за шофьора Светослав Димитров.
Подсъдимите чуха присъдите си година след началото на делото. Ченгел, който бе защитаван от трима адвокати, както и Точев и Димитров до последно пледираха, че са невинни. Защитниците им отказаха към делото да бъдат приобщени показанията от следствието на монтьора Абдула Кадир Асилсьой, който избягал в Турция малко след кървавата катастрофа. В тях той казва, че на няколко пъти говорил с Ченгел, а веднъж директно му казал - "Шефе, тоя автобус
що не го нарежете на скрап
нищо не става от него". "Дори и да го бяха намерили, едва ли би потвърдил в съдебна зала тези твърдения", коментира вчера адвокат Антоанета Димитрова, която защитава семействата на двама от загиналите в инцидента - Мехмед Али и 22-годишната Пламена Кръстева.
Съдебното дирене доказа, че причина за тежката катастрофа са техническа неизправност и грешка на шофьора. Според петорната съдебно-техническа експертиза състоянието на автобуса убиец е било трагично. Според експертите въпрос на време е било кога ще се случи трагедия на пътя. Конкретната причина, довела до касапницата, е скъсана конзола на носещата щанга на предното окачване. Това е станало по време на движение със скорост около 100 км/ч. Вещите лица установиха в хода на делото, че скъсаната конзола е била с 86 на сто корозия
и се е крепяла на магия
Когато проядената част се скъсала, автобусът се залюлял. В този момент шофьорът не е взел адекватно решение, с което е можел да спаси пътниците или поне да намали евентуалните жертви. Вместо да натисне рязко спирачка, той се опитал да овладее олюляването с рязък завой наляво, последван от още по-рязък десен завой. В резултат от неговите действия автобусът се е блъснал в мантинелата, след което се преобърнал. Според експертите по делото, ако Светослав Димитров е натиснал спирачката, е имало огромен шанс изобщо да не се стигне до катастрофа.
В съдебната зала бе доказано още, че техническият преглед, извършен според документацията през март 2011 г., е фиктивен, а
представените удостоверения са подправени
Собственикът на "Ентуртранс" Ениз Ченгел упорито се опитваше да прехвърли вината за трагедията на бившия си служител Николай Точев. Той твърдеше, че е разчитал изцяло на Точев за техническата безопасност и той е човекът, отговарял за състоянието на превозните средства.
Близки на жертвите обвиниха собственика на автобуса убиец Ениз Ченгел в нечовешко бездушие. Оказа се, че след катастрофата той изобщо не си е направил труда да отиде на място. "Какво можех да направя, аз не говоря добре български език", оправда се Ченгел. Друго негово изказване разгневи още повече роднините на жертвите. "Катастрофата на магистрала "Тракия" ми докара диабет.
Как ще живея с това, аз също страдам?!
заяви нагло в съда бизнесменът. Оказа се, че Ченгел не е помогнал и на шофьора Светослав след инцидента, въпреки че бил наясно с драмата на семейството. Димитров логично останал без работа, а жена му е с тежко заболяване и е нетрудоспособна. Семейството има три деца и е на ръба на оцеляването.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com