САЩ и Русия наддават за мозъците ни

Най-добрите бягат в Бъркли, Кеймбридж и Париж

САЩ и Русия наддават за мозъците ни | StandartNews.com

София. Най-добрите научни школи в света наддават за българските деца гении. САЩ, Русия и Франция се борят за родните таланти, които с лекота печелят златото в международните олимпиади по всички науки. За жалост повечето от нашите гении заминават за чужди университети. Една шепа са момчетата и момичетата, които правят избора да останат да учат в България.

Петима младежи тази година наредиха страната ни на трето място в ЕС на международната олимпиада по математика в Аржентина, като грабнаха един златен, два сребърни и два бронзови медала. Техните носители обаче отсега са стегнали куфарите към чужди университети - предимно в САЩ. Златният медалист Богдан Станков е единственият, който ще остане сравнително наблизо - избрал е да учи в Париж. Сребърният Рафаел Рафаилов, който е син на червената депутатка Корнелия Нинова, е приет да следва в Бъркли. Тодор Сивков Марков, който грабна бронза, ще заляга над науките в Чикаго.  Златният медалист по физика Веселин Караджов пък вече е приет в Кеймбридж.

Русия пък отвори широко врати за Кристиян Митов от видинската математическа гимназия. Единадесетокласникът дори получи място в руския национален отбор, след като направи своя пробив по време на откритата всерусийска олимпиада по математика в Смоленск. Състезанието е сериозно и трудно - участват отбори от 67-те области на Руската федерация, гости са им математици от България и Китай. Но Кристиян събира 35 точки и се нареди на второ място.

"Това, че готвим децата отлично, е нож с две остриета, защото всъщност готвим кадри за други държави", казва ръководителят на отбора проф. Николай Николов. По неговите думи в последните няколко години един-единствен медалист по математика е останал у нас - Николай Белухов. Той обаче избрал да учи компютърни науки, които нямат общо с чистата математика. Да следва медицина у нас, вместо навън, е решил и един химик - Петър Каразапрянов, който зарадва страната ни с осем медала. Шампионите Рафаел и Богдан твърдят, че вече не помнят броя на медалите, които са донесли от чужбина.

Те обаче са постигнали и нещо повече - заедно с ръководителя си проф. Николов са съавтори на научни статии, публикувани в толкова престижни чужди списания, че много родни доценти и професори само могат да мечтаят за тях. "Повечето математици си имат допълнителни интереси - спорт, анимация, дори дискотеки. Аз например вдигам тежести и карам колело", разбива Рафаел Рафаилов мита за математика сухар. Самият той смята, че в класната стая математиката се поднася скучно, затова и връстниците му бягат от нея. "Не решаваме задачи по 5-6 часа, защото това прилича на ходене на работа и става досадно. По толкова време отделяме на математиката само преди състезание", казва Рафи. В момента той заляга над арабския и мечтае след време да получи възможност да работи в различни страни, защото така човек се реализира по-пълноценно.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай