Кърджали. С 40-минутен спектакъл и пироефекти започна церемонията по откриването на Археологичски комплекс Перперикон край Кърджали. Официално България има нов обект в културно-историческия туризъм. Скалният град на траките снощи грейна с цялото си художествено осветление и с изградената алейна мрежа.
Резерватът изцяло е направен като парк със стълбища и дървени пътеки, които позволяват по - добър достъп на посетителите.
Спектакъл-възстановка „ Огън и вино"
В нощта на последната за годината суперлуна присъстващите се пренесоха назад във времето. Скалният град на траките възкръсна отново. Тържеството започна с шествие от подножието на хълма към върха, където се намира античната крепост. Факлоносци и млади момичета посрещаха гостите, които поеха нагоре към Двореца. Преминавайки през централната порта и каменната улица, процесията спря до залата с олтара - сърцето на прочутото светилище на Дионис –Загрей, където древните траки извършвали т. нар. прорицания с огън и вино.
„Огънят опиянява, а водата пречиства. Да видиш слънцето сред тъмна нощ, това е нашето вътрешно слънце, то сияе, за да дарява живот на другите. Ето затова ние трябва да четем посланието на вселената. Исполински дух, непобедим бог Дионис! Щастливи сме, че сме твое племе и че можем да прославим славното ти име. Перперикон ни напомня, че силата на човека е в създаването на ценности, че България като огнена птица ще се възражда и ще пребъде през вековете!", с тези думи на главния жрец започна музикално-танцовия спектакъл.
„ Чрез възстановката „Огън и вино" пресъздадохме древния обред на прорицалището на Перперикон, където е било предсказано, че Александър Македонски ще завладее света. По височината на пламъка древните са гадаели какво ще бъде бъдещето на хората, живели по това време.
Главен герой бе жрецът, който е връзката между хората и Бога –слънце", обясни режисьорът - продуцент на спектакъла Любомир Фърков.
Спектакълът„Огън и вино" е част от приключилия европейски проект "Перперикон –дом на богове и хора". Инвестицията е на стойност 4 млн. лв., спечелена от община Кърджали по ОП "Регионално развитие". На откриването присъстваха вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Йордан Христосков, вр. и. д. областен управител Назми Мюмюн, кметът на Кърджали Хасан Азис, директорът на РИМ Даниела Коджаманова, проф. Николай Овчаров, ръководител на екипа на археологическите проучвания. Специални поздравителни адреси до община Кърджали и екипа, реализирал проекта, изпратиха здравният министър д-р Мирослав Ненков и Евгения Раданова, министър на младежта и спорта.
Вицепремиерът Йордан Христосков призна, че е изненадан от това, което вижда и че неслучайно Перперикон се нарежда сред чудеса на България. „Роден съм в Тракия и се радвам, че съм тук на това уникално историческо място, което рядко може да бъде намерено в тази част на света. Трябва да се гордеем с тракийското изкуството и наследство по нашите земи", сподели министър Христосков и поздрави проф. Овчаров, екипа му и общината за извършеното по проекта.
„За нас Перперикон е бил винаги пример за отношението ни към българската история , традиция и духовност. Перперикон е еталон и норма за предоставяне на туристическия продукт. Никъде у нас, нито на Балканите, нито в Европа може да се види място, което има такава магия и излъчване, а чрез този проект ние го приближихме и до съвремието. Радваме се, че можем да предадем и на следващите поколения това богатото наследство", каза кметът на Кърджали Хасан Азис.
Градоначалникът благодари на проектанти и строители за добре свършената работа и подчерта голямото значение на проекта за социализация на археологическия комплекс, който ще привлича не само повече туристи, но ще осигурява работа на хора, включени в съпътстващи дейности като екскурзоводи, в сферата на хотелиерския и ресторантьорски бизнес.
„Българската държава от рано разбра значимостта на Перперикон и в рамките на 15 г. само за археологически проучвания са отпуснати 1,5 млн. лв. Заедно с европейския проект за 4 млн.лв. и средствата за изграждане на път, паркинг и павилиони са вложени приблизително 17-18 млн. лв.", сподели пред присъстващите ръководителят на проучванията проф. Николай Овчаров, който повече от 30 години работи в Източните Родопи. Негово дело и на заместничката му археоложката Даниела Коджаманова са и други обекти в региона - светилището край Татул, пещерата „Утроба", крепостта „Моняк", манастирски комплекс „Св. Йоан Предтеча" в Кърджали.
„ Скалният град на траките има вече един различен вид. Перперикон се превърна в един от флагманите на културния туризъм в страната с повече то 250 хиляди посетители годишно. Той влезе във всички световни медии и класации. Известният британски пътешественик Филип Каргон включи преди година Перперикон в книгата си „От Сантяго де Компостела до Мачу Пикчу" редом с общо 50 сакрални места в света", припомни Овчаров.
По думите на професора тези оценки дават самочувствие на екипа да продължи работата по проучване на скалния комплекс.
„Само преди няколко дни възрастен италианец, изкачил върха, ми каза с възхищение „Коплименти, професоре !". Това, което правите на Перперикон, дори в Италия в момента не се прави". Убеден съм, че с подкрепата на българката държава и община Кърджали ще продължим, защото това, което виждате е само етап от нашата работата. Предстои да бъдат проучени подградията на Перперикон, който е един от големите градове дори в Римската империя, а през Средновековието България и Византия са се сражавали за него поне в две или три войни", обясни още ученият.
В тази връзка той припомни, че преди дни правителството е одобрило още 80 000 лева за продължаване на археологическите разкопки на Перперикон. По думите му допълнителната субсидия ще позволи да бъдат наети още 30 човека, с които работниците на разкопките на Перперикон през тази година ще станат общо 75-80 души, а проучванията ще продължат и през октомври като усилията бъдат насочени към довършване на Акропола в Източната част на скалния град, където и в момента се работи усилено вече близо месец.
Перперикон - най-големият мегалитен паметник в България
На 18 км североизточно от Кърджали е разположен археологическият комплекс Перперикон. Асфалтов път довежда до подножието на скален връх, на който се намират основните обекти на най – големия мегалитен паметник в България.
Какво е привлякло древните хора на това място в средата на долината на Перперешка река? Съчетанието на вода, плодородни почви и скали, опиращи в небето или нещо друго, за което днес нямаме сетива! Каквото и да е обаче, то накарало хората да носят дарове в глинени съдове, глинени фигурки, каменни сечива, които да полагат в естествените скални пукнатини, наричайки ги на боговете от края на 5 хилядолетие пр.Хр. В продължение на векове се оформя огромен култов комплекс, изсечен в скалите.
Към края на старата и първите векове на новата ера градът добива своя завършен облик.Той се състои от крепост на върха- Акропол, укрепен Дворец- светилище, както и северно и южно подградие. На площ от няколко хиляди кв. м са разположени десетки помещения, свързани с коридори и стълбища. В самия център е изсечен пирамидален постамент, завършващ с величествен кръгъл олтар, с приблизителен диаметър 2,50 м, чиято повърхност е обгорена от многобройните опалвания. Тази зала е била сърцето на прочутото светилище на Дионис –Загрей, в което се извършвали т. нар. прорицания , според свидетелството на Херодот.
Крепостта на върха е построена останките на древното светилище, което е обхващало цялото било. През последните години екипът на проф. Овчаров е проучена и най- ранната еднокорабна църква с изящен каменен амвон.Тя се свързва с мисията на епископ Никета Ремесиански , наложил християнството в Родопите.
Перперикон запазва своята важност и през Средновековието. В края на 12 в Акрополът е превърнат в мощна крепост. През 1339 г. в писмо на Вселенския патриарх Перперикон е означен като център на епископия със значителни възможности. Епископът бил толкова богат, че му било наредено да изплаща пенсията на обеднелия митрополит на Филипи.
След турското нашествие крепостта вероятно запазва още известно време своите функции, а населението от околните села е християнско до средата на 17 в и изпълнява задължения по опазване на прохода по реката..
Перперикон - музей на религиите
Перперикон може да се превърне в музей на религиите на открито. Това ще покаже как на едно място са възникнали различни култури на повече от 6 хиляди години от зората на човечеството до наши дни. Бъдещият музей ще включва праисторическия храм, олтарите от бронзовата и ранно-желязната епохи, римският храм от 3-4 век, базилики от 4-6 век, църквата от 13-14 век, и намереното през 2011 г. мюсюлманско тюрбе /мавзолей/ от 14 век, сподели проф. Николай Овчаров.
Археологът има намерение да изложи на Перперикон и костите на предполагаемия "вампир", открит там миналото лято. Става дума за останки на мъж, в тялото на който е бил забит голям метален предмет с цел той да не вампиряса и да не се върне сред живите. Така комплексът край Кърджали ще покаже както религиите на древните хора, така и техните суеверия.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com